Sprzedaż auta do skupu samochodów używanych - czy to się opłaca?

Sprzedaż auta - skup samochodów używanychKomisy samochodowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Wiele osób wciąż z nich korzysta, jednak wynika to raczej z chęci uniknięcia sprzedaży samochodu na własną rękę, a nie z korzyści jakie daje handel z komisem. Okazuje się jednak, że dostępne jest alternatywne rozwiązanie w postaci sprzedaży auta do skupu samochodów używanych.

Skup samochodów używanych - czy jest lepszy od komisu?

Niewątpliwie, skup samochodów za gotówkę nie jest pozbawiony wad. Tym nie mniej, handel ze skupem ma bez wątpienia kilka zalet, które sprawiają, że przeważa on nad handlem z komisem. Przede wszystkim, skup samochodów osobowych zawsze płaci za nabyte auto od ręki. Oznacza to, że w momencie podpisania umowy o sprzedaży gotówka od razu trafia do ręki sprzedawcy. Kwestia tego, czy później skup samochodów używanych znajdzie kupca czy też mu się to nie powiedzie w ogóle nie musi martwić sprzedawcy, gdyż ten otrzymał już zapłatę i auto od tego momentu już do niego nie należy. Zupełnie inaczej jest w komisie samochodowym, w którym po oddaniu samochodu nie otrzymuje się absolutnie żadnych pieniędzy. Dopiero wtedy, gdy komis zdoła znaleźć nabywcę sprzedawca otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli jednak nikt nie zainteresuje się danym samochodem, sprzedawca musi szukać innego sposobu na pozbycie się auta.

Poszukiwanie kupca

Jak już wspomniano, często pomimo oddania samochodu do komisu sprzedawca i tak jest zmuszony poszukiwać kupca na własną rękę. Dotyczy to zwłaszcza starszych i nieco już zniszczonych samochodów, które nie wzbudzają zbyt dużego zainteresowania. Jeśli jednak sprzedażą samochodu zajmuje się skup samochodów osobowych, nie trzeba robić zupełnie nic w celu znalezienia kupca.

Niewątpliwie, dzięki temu w jaki sposób działa skup aut sprzedawca może zaoszczędzić bardzo dużo czasu i wysiłku. Nie jest on bowiem zmuszony do zamieszczania ogłoszeń na portalach internetowych czy też w gazetach branżowych. Nie musi również umawiać się na oglądanie samochodu z potencjalnymi jego nabywcami.

Profesjonalna wycena

Bardzo ważnym etapem podczas sprzedaży samochodu do skupu jest jego wycena. To od niej zależy bowiem ile pieniędzy za auto zapłaci skup samochodów osobowych. Warto zauważyć, że generalnie skup samochodów używanych przeważnie przeprowadza bardzo profesjonalną wycenę, gdyż zatrudnieni są w nim fachowcy znający się na samochodach i orientujący się w ich średnich cenach. Dzięki temu, nie trzeba martwić się zbytnio zaniżoną ceną.

Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać o tym, że im taniej auto skup kupi dane auto tym więcej zarobi na późniejszej jego sprzedaży. Dlatego też, warto podchodzić do każdej wyceny z umiarkowanym zaufaniem. Poleca się dokonanie alternatywnej wyceny poza skupem lub też po prostu sprawdzenie cen podobnych samochodów, aby mieć świadomość tego, czy skup samochodów osobowych uczciwie wycenia auto. Bardzo istotne jest również aby starannie wybierać najodpowiedniejszy skup. Cieszące się najlepszą renomą skupy na pewno nie dopuszczą się żadnego oszustwa.

Jak natomiast wygląda kwestia wyceny samochodu w komisie? Tak naprawdę może wyglądać ona bardzo różnie. Istnieje możliwość samodzielnej wyceny auta. Można również zlecić to pracownikom komisu. Niestety, często są to amatorzy, którzy nie znają się wystarczająco dobrze na samochodach, nie są również obeznani w sytuacji rynkowej na tyle, aby umiejętnie ustalić odpowiednią cenę auta. Zdarza się jednak, że również w komisie zatrudnieni są profesjonalni rzeczoznawcy, którzy potrafią umiejętnie wycenić każde auto. Jest to jednak zdecydowanie rzadsze niż w skupach samochodów osobowych.

Szybka sprzedaż i gotówka

Tym co wyróżnia skup samochodów za gotówkę jest prędkość realizacji transakcji. W gruncie rzeczy, czasami możliwe jest nawet sprzedanie auta w 1 dzień. Nigdy natomiast nie zajmuje to więcej niż kilka dni. Dlatego też, ze skupów najczęściej korzystają osoby, którym bardzo się spieszy, Nie raz mają już na oku jakiś inny samochód i po prostu błyskawicznie potrzebują pieniędzy, aby moc za niego zapłacić. Czasami natomiast pieniądze potrzebne są im na coś zupełnie innego, jednak nie mogą na nie zbyt długo czekać.

Sprzedaż bezpośrednia, ani tym bardziej sprzedaż przez komis samochodowy nigdy nie są tak szybkie. Wymagają one bowiem oczekiwania na to, aż klient sam się zgłosi i wyrazi zainteresowanie samochodem. Jeśli chodzi o skup samochodów używanych to sprzedawca zgłasza się do kupca z ofertą, przez co oszczędza się mnóstwo czasu.

Dla kogo skup samochodów osobowych?

Z usług skupów korzysta wiele osób prywatnych. Bez wątpienia jednak jest to również bardzo dobre miejsce na sprzedaż samochodów dla firm. Chodzi tu przede wszystkim o firmy, które sprzedają i kupują auta w większych ilościach. Jeśli mowa o kilkunastu samochodach to raczej nie sposób w szybkim tempie sprzedać je w sprzedaży bezpośredniej. Czasami kilka tygodni lub nawet dłużej zajmuje znalezienie kupca na jedno auto a co dopiero na większą ich ilość.

Nie każdy skup samochodów za gotówkę dysponuje dostateczną ilością pieniędzy, aby kupować tak wiele aut. Jednakże, wiele z nich bardzo chętnie przyjmuje kilkanaście aut od jednego klienta. Mało tego, są również takie skupy samochodów używanych, które specjalizują się właśnie w handlu z firmami sprzedającymi samochody w dużych ilościach. Najczęściej kupcami tych aut są również firmy wymieniające swoją flotę samochodową. Zdarzają się czasami wymiany, polegające na tym, że firma sprzedaj auta do skupu i w tym samym skupie nabywa nowy zestaw samochodów.

Czy warto korzystać ze skupu?

Każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca mu się sprzedawać samochód w skupie czy też nie. Należy wziąć pod uwagę takie cechy tego typu handlu jak szybkość sprzedaży czy też możliwość pozbycia się większej ilości sztuk samochodów. Jednakże, znając się na samochodach warto rozważyć również sprzedaż bezpośrednią, gdyż czasem może ona pozwolić na uzyskanie wyższej kwoty za samochód.

  1. https://www.infocargroup.pl/
  2. https://sellcars.warszawa.pl/

Komentarze