Nowoczesne technologie w naszym życiu

Nowoczesne technologieŚwiat zmienia się każdego dnia dzięki nam i dla nas. Żyjemy w świecie coraz bardziej zmechanizowanym i skomputeryzowanym, w którym wymiana informacji jest szybka i sprawna - bardzo popularne są zwłaszcza wszelkie technologie internetowe. Już od najmłodszych pokoleń widoczne są zmiany w światopoglądzie oraz stylu życia ludzi, który odbiega znacząco od tego, jaki my, dziś dorośli, prowadziliśmy w wieku dziecięcym.

Zastosowanie nowoczesnych technologii

Współczesny świat idzie do przodu w bardzo szybkim tempie i czasem trzeba się naprawdę natrudzić, żeby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. To przede wszystkim wygoda i ułatwienie życia poprzez zastosowanie ich w domu i miejscu pracy.

W domu przyda się automatyczny wyłącznik świateł, automatyczny zraszacz do trawnika, mikser z wieloma funkcjami, nowoczesne żelazko, które samo dopasowuje program do prasowanego ubrania. Nowoczesne technologie sprawdzają się również w miejscach pracy - nowoczesne komputery i urządzenia biurowe znacznie przyspieszają czas pracy i poprawiają jej jakość.

Komputeryzacja

Dawniej komputer był luksusem, dziś jest codziennością, a nawet… przeżytkiem. Niewielu z nas ma już w domu czy pracy tradycyjny, stacjonarny komputer. Zwykle korzystamy z nowoczesnego sprzętu z ekranem LCD lub laptopów, które zabieramy ze sobą do domu oraz w każde inne miejsce. Komputer jest dla nas narzędziem do pracy, rozrywki oraz samorozwoju. Obecnie koniecznością jest komputer podłączony do internetu.

Telefonia komórkowa

Dawniej życie bez telefonów komórkowych było dla nas normalnością, dziś czymś naturalnym jest zabieranie wszędzie swojej komórki, czy to modelu bardziej tradycyjnego, czy też nowoczesnego smartfona z dotykowym ekranem. Telefon komórkowy z założenia miał być wygodniejszą i mobilną wersją zwykłego telefonu ale z roku na rok staje się urządzeniem coraz bardziej wszechstronnym oraz uniwersalnym. Telefon obecnie, poza podstawą funkcją umożliwiania rozmów, pozwala nam na wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych czy obrazów w formie SMS oraz MMS. Możemy też przesyłać krótkie filmiki. Poza tym, telefony wyposażone są w aparaty fotograficzne (nierzadko o doskonałej rozdzielczości, dorównującej nowoczesnym aparatom) oraz kamerę. Posiadają też funkcję radia, dyktafonu oraz odtwarzacza utworów w formacie mp3. W pamięci telefonu przechowywać możemy szereg różnych plików, w tym obrazy, utwory muzyczne, filmy, dźwięki oraz pliki PDF. Telefon wiele osób traktuje dzisiaj jako odtwarzacz MP3, słucha piosnek, zapisanych w jego pamięci lub ściąganych z sieci.

Obecnie telefon służy nam (poza podstawową funkcją) przede wszystkim właśnie do korzystania z internetu, gdzie możemy zarówno poszukiwać potrzebnych informacji, jak również rozmawiać ze znajomymi, np. za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych - Messenger. W sieci przeglądamy także portale społecznościowe, zawieramy nowe znajomości, korzystamy w procesie dokonywania płatności w sklepach itd.

Internet

Prawdziwym hitem wśród nowoczesnych technologii jest właśnie międzynarodowa sieć internet, pozwalająca na zmniejszanie granic oraz dostęp do edukacji i rozrywki dla szerokiego grona odbiorców. Internet to praktycznie niewyczerpalne źródło informacji, znajduje się tam wiele stron typowo informacyjnych, na których nowiny umieszczane są zaledwie w kilka chwil. To z internetu dowiadujemy się najnowszych wiadomości z różnych dziedzin, czytamy o osobach publicznych, czy gwiazdach. Internet jest też medium społecznościowym, pomaga nam w zawieraniu znajomości oraz podtrzymywaniu istniejących już kontaktów. Jest to możliwe dzięki szeregowi portali społecznościowych, randkowych, czatów oraz dzięki komunikatorom internetowym.

Internet umożliwia też wszechstronną rozrywkę, dzięki mnogości gier online oraz gier do pobrania na swój dysk. Umożliwia słuchanie muzyki, oglądanie filmików oraz filmów pełnometrażowych. Poza funkcja rozrywkową, sprzyja także edukacji i to praktycznie od najmłodszych lat. Dzieciom umożliwia korzystanie z szeregu gier oraz stron z grami edukacyjnymi, starszaki mogą poszukiwać tam dodatkowych ćwiczeń czy informacji, które je interesują. Uczeń czy student może w sieci szukać także informacji ale i korzystać z ciekawych kursów oraz warsztatów online. Dziś bez problemu możemy także studiować online, co daje możliwość podnoszenia kwalifikacji wielu osobom, w tym niepełnosprawnym czy matkom, opiekującym się dzieckiem w domu. Internet pomaga nam też w pracy, zarówno w jej znalezieniu, jak i wykonywaniu obowiązków. Dzięki wielu stronom możemy łatwiej i szybciej znaleźć interesująca nas pracę, a nawet… wykonywać ją w domu, zdalnie. To doskonała opcja dla wielu zawodów, w tym informatyków, copywriterów, specjalistów od reklamy (głównie internetowej) ale i także i np. księgowych.

Nie zapominajmy także o nieocenionej roli sieci w reklamie. Pozwala nam bowiem na niedrogie i skuteczne promowanie siebie i swojego biznesu. Obecnie już prawie każda, nawet niewielka firma posiada w internecie swoją stronę firmową oraz profil na portalu Facebook. Pozwala to na szybkie dotarcie do jak największej ilości klientów lub też bardziej sprecyzowanego grona odbiorców.

Internet pozwala nam także na szybkie i wygodne dokonywanie zakupów w odpowiednikach online znanych i cenionych firm oraz sklepach typowo wirtualnych. Takie zakupy są bardzo wygodne, pozwalają nam na zaoszczędzenie czasu ale i nierzadko pieniędzy: sklepy internetowe nie muszą płacić za wynajem pomieszczeń, a opłacanie domeny to często niższe koszty, dzięki czemu mogą zaproponować swoim odbiorcom niższe ceny. Co można kupić w internecie? Praktycznie wszystko: odzież, obuwie, książki, zabawki, kosmetyki, a nawet leki czy artykuły spożywcze. Można tam zakupić także produkty używane, np. na szeregu stron z ogłoszeniami. Bez trudu zakupimy w sieci używany samochód, wynajmiemy mieszkanie, kupimy dom czy działkę.

Nowoczesna bankowość

Popularna jest dziś także nowoczesna bankowość, która znacznie rozwinęła się dzięki internetowi oraz dostępowi do mobilnych urządzeń. Dzisiaj każdy bank posiada swoją stronę internetową, gdzie udostępnia klientom swoją ofertę oraz nowoczesną platformę mobilną, która z kolei daje dostęp do ich konta osobistego i szeregu innych produktów. Dzięki temu możemy szybko i sprawnie wykonywać przelewy, zakładać lokaty, korzystać z kredytów i pożyczek.

Ekrany dotykowe

Zdobyczą nowoczesnych technologii są dzisiaj również ekrany dotykowe, które pojawiają się nie tylko w telefonach komórkowych ale i w szeregu innych urządzeń, w tym w sprzęcie RTV oraz AGD. Coraz chętnie wybieramy nowoczesne urządzenia z ekranami dotykowymi, które ułatwiają korzystanie z nich oraz pozwalają na zastosowanie w urządzeniach większej ilości nowoczesnych funkcji. Telefon komórkowy z ekranem dotykowym jest czymś normalnym, a tego typu ekrany pojawiają się także w pralkach, mikrofalówkach, zmywarkach. Tego typu ekrany spotkać możemy także w komputerach pokładowych w najnowszych modelach samochodów różnych marek.

Roboty i robotyka

Do nowoczesnych technologii zaliczyć możemy również rozwój robotyki, czyli działu automatyki, który zajmuje się konstruowaniem oraz sterowaniem robotami. Są to urządzenia mechaniczne, które wykonują określone zadania. Robot może być sterowany przez człowieka, przez inną maszynę lub program komputerowy. Roboty znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Stosuje się je między innymi w przemyśle, np. motoryzacji przy produkcji samochodów; w medycynie, np. do przeprowadzania badań kardiologicznych czy onkologicznych; w rolnictwie, np. maszyny do udoju mleka ale i w życiu codziennym, czego przykładem mogą być nowoczesne odkurzacze, które sprzątają za ludzi, itd.

Wpływ nowoczesnych technologii

Czy nowoczesne technologie wpływają na nasze życie? Oczywiście i to praktycznie cały czas. Mają wpływ na nasz styl życia, pracę oraz oczywiście relacje z innymi ludźmi. Nie da się ukryć, że ułatwiają nasze życie, czynią je wygodniejszym, bezpieczniejszym, łatwiejszym. Nowoczesne technologie, w tym internet wyraźnie rzutują na nasz wizerunek w oczach innych oraz samoocenę. Wiele osób, głównie tych nieśmiałych, chętnie buduje swój wizerunek online. Jeśli zawieranie znajomości w tradycyjny sposób jest dla nich stresujące, wybierają drogę wirtualną, gdzie mogą wykreować swój wizerunek według własnych upodobań. Korzystanie z szeregu urządzeń z jednej strony oddaje nam czas, np. zmywarka pozwala nam na zyskanie wolnego czasu, który możemy poświecić na inne aktywności ale… nierzadko zastępujemy je właśnie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, np. grając na komputerze. Powstaje swojego rodzaju błędne koło, które sami napędzamy.

Nowoczesne technologie w założeniu są i mają być dobre, mają nam pomagać, wspierać nas i ułatwiać nam życie. Korzystajmy z nich mądrze ale nie zapominajmy o sobie i innych ludziach. Są bowiem dobra, których nie zastąpi żadna technologia. Zdrowie, rodzina, miłość, wzajemne zaufanie: nawet dziś, w dobie nowatorskich technologii, tabletów i smartfonów warto wyznawać tradycyjne wartości, które są zawsze aktualne.

Komentarze

Loki
Nie ma co się czarować, komputery odchodzą do lamusa bo doszło do centralizacji internetu. Ludzie większość czasu siedzą na kilku portalach/aplik acjach. Dla mnie ważnym urządzeniem jest rejestrator samochodowy. Może już nie taki nowy, chociaż te nowsze mają GPS-y, systemy wspomagania kierowania ADAS (np. LAmax S9). Sam mam rejestratory od dawna, ale dopiero teraz pojawiaja się te z prawdziwym nagrywaniem 4K, co uważam za ważne. W końcu to jak czarna skrzynka.