Jak i czym wiercić w drewnie? Wiercenie w drewnie - narzędzia i porady

Wiercenie w drewnieDrewno jest łatwym w obróbce i bardzo funkcjonalnym materiałem budowlanym. Możemy z niego wykonać niemalże wszystko, od elementów konstrukcyjnych domu poczynając, na wyposażeniu wnętrz kończąc. Prace w drewnie nie są trudne, dlatego większość z nich jesteśmy w stanie wykonać sami bez konieczności zatrudniania fachowca. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze wiertarki do drewna.

Narzędzia do wiercenia w drewnie

Każdy majsterkowicz może z powodzeniem nauczyć się tworzyć ciekawe elementy z drewna takie jak na przykład meble. Trzeba jedynie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do pracy w drewnie. Oczywiście bardzo przydatne są piły, szlifierki czy strugi, jednak nie sposób sobie wyobrazić prac stolarskich bez porządnej wiertarki lub wiertarko-wkrętarki wyposażonej w szereg akcesoriów do obróbki drewna i specjalne wiertła.

Wiertarki do drewna

Do wiercenia w drewnie najlepszy jest sprzęt bezudarowy, jednak jest on w większości kierowany do profesjonalistów i jego ceny bywają bardzo wysokie. Dlatego zapewne łatwiej będzie skorzystać ze zwykłej wiertarki udarowej, wystarczy po prostu na czas wykonywania prac w drewnie wyłączyć udar. Jego używanie ma sens w twardych materiałach jak na przykład silikat, cegła lub beton, a nie w drewnie.

Do wykonywania otworów w drewnie wystarczająca będzie wiertarka o mocy 400-500 W. Kupowanie takiej o mocy powyżej 500 W jest zasadne jedynie wtedy, jeśli chcesz wykonać bardzo szerokie otwory. Pamiętaj, jednak, że maksymalna średnica otworów, jakie powinno się wykonywać w drewnie, mieści się w granicach 35-45 mm.

Jeśli pracujesz sprzętem zasilanym z sieci, wówczas musisz zorganizować miejsce pracy w bliskiej lub średniej odległości od gniazdka sieciowego. Wiertarki akumulatorowe są pod tym względem wygodniejsze, ponieważ nie ograniczają Cię w żaden sposób przestrzennie.

Nie martw się, że Twoja wiertarka okaże się nieodpowiednia. Jej uchwyt skonstruowano w taki sposób, aby pasowały do niego trzpienie walcowate używane do wierteł przy obróbce drewna.

Bardzo przydatne okażą się zapewne również dołączone do standardowo do każdej wiertarki akcesoria takie jak:

  • ogranicznik wiercenia, który ma postać pręta z podziałką mocowanego równolegle do wiertarki. Wyznacza on głębokość, na jaką wiertło będzie mogło zagłębić się w materiale, w tym przypadku w drewnie i pozwala na szybkie wykonanie wielu otworów na tę samą głębokość.
  • dodatkowy plastikowy uchwyt, który ułatwia stabilne trzymanie wiertarki oburącz, co sprzyja większej precyzji pracy i zmniejsza szanse uszkodzenia stosunkowo delikatnego materiału, jakim jest drewno.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

Są to urządzenia lekkie i zdecydowanie bardziej mobilne niż tradycyjne wiertarki. Ich ogromną zaletą jest to, że z łatwością i bardzo efektywnie można nimi wiercić w drewnie, ale również osadzać i wykręcać śruby oraz wkręty.

Taki sprzęt sprawdzi się przy wykonywaniu otworów maksymalnie do 35 mm średnicy. Jest bardzo praktyczny i wygodny, ponieważ uniezależnia na s od sieci elektrycznej i możemy bez problemu zabrać go ze sobą w teren.

Gabaryty i waga większość wiertarko-wkrętarek pozwala na bezpieczną i wygodną obsługę tych urządzeń nawet jedną ręką. Ponadto sprzęt taki jest wyposażony w regulator, dzięki któremu możemy wstępnie nastawić moment obrotowy. Stanowi on pierścień przy uchwycie, do którego podczepiane są bity.

Najlepszy sprzęt ma aż 20 możliwości nastawienia momentu obrotowego. Im będzie on większy, z tym większymi śrubami i otworami możemy pracować.

Przy zakupie wiertarko-wkrętarki do pracy w drewnie, zwróćmy uwagę na to, by jej moment obrotowy można było ustawić do 76 Nm. Przyda się również zapasowy akumulator. Koniecznie także zwróćmy uwagę na jego pojemność, przykładowo taki o mocy 1,3 Ah umożliwię wkręcenie około 2000 wkrętów bez konieczności ładowania urządzenia.

Wiertła do wiercenia w drewnie

Cechy charakterystyczne wierteł do drewna to:

  • średnica od 3 do 12 mm,
  • walcowaty trzpień,
  • możliwość wiercenia do głębokości 1000 mm,
  • małe wiertła do wiertarko-wkrętarek mają trzpień heksagonalny, podobnie jak bity.
  • wiertła do drewna wyposażone są w szpic centrujący, czyli kolec na czubku, który stabilizuje wiertło przy rozruchu wiertarki,
  • spiralna konstrukcja wierteł umożliwia wyrzucanie na bieżąco na zewnątrz wiórów powstających w trakcie wiercenia w drewnie,
  • wierteł do drewna można używać zarówno do litego drewna, jak i do płyt wiórowych, pilśniowych oraz sklejki.

Wiertła do drewna

    Jeśli planujemy zrobienie dużych, głębokich otworów w elementach drewnianych wówczas musimy użyć świdrów.

    Akcesoria do wiercenia w drewnie

    Najbardziej przydatne dodatkowe akcesoria do wykonywania otworów w drewnie to:

    • wiertła dwustopniowe, dzięki którym wykonamy otwory o zróżnicowanej średnicy. Są one potrzebne przykładowo w czasie montażu niektórych wkrętów oraz śrub meblowych typu konfirmant.
    • wiertła płaskie, czyli wiertła piórkowe lub wiertła łopatkowe, których ostrze najczęściej jest prostokątne i zakończone szpicem centrującym. Przydadzą się one do wykonywania szerokich otworów przechodzących na wylot przez materiał (standardowo w granicach od 6 do 45 mm, ale niektóre urządzenia można regulować aż do 76 mm).
    • otwornice - co prawda mają one cylindryczny kształt, jednak pełnią raczej funkcję piły niż wiertła. Można nimi wycinać otwory o średnicy aż do 105 mm.
    • sednik, czyli końcówka frezująca z uchwytem walcowanym. W praktyce jest to bęben z dwoma krawędziami skrawającymi na dole i kolejnymi dwoma po bokach. Sednik jest pomocny zarówno w wykonywaniu klasycznych otworów, jak i przestrzałach na wylot.

    Jak wiercić w drewnie?

    W drewnie zawsze wiercimy bez udaru - to podstawowa zasada. Konieczne jest przestrzeganie również kilku innych ważnych zasad takich jak:

    • ustawienie sprzętu pod odpowiednim kątem. Wiercąc w drewnie, pamiętaj, by trzymać wiertarkę tak, aby ramię było ustawione w osi wiercenia, czyli prostopadle do rękojeści wiertarki, a równolegle do wiertła.
    • ustawienie odpowiedniej prędkości. Szybsze obroty służą do robienia otworów standardowej średnicy w twardszych gatunkach drewna. Z kolei wolniejsze obroty pozwolą robić otwory o dużej szerokości, a także wkręcać i wykręcać wkręty oraz śruby. Niskie obroty są idealne do wiercenia w miękkich gatunkach drewna takich jak na przykład sosna, brzoza czy świerk. Trzeba pamiętać, że pracując długo na niskich obrotach wiertarki, należy co jakiś czas robić przerwę i uruchamiać na chwilę wysokie obroty, aby przewietrzyć urządzenie.
    • nigdy nie włączaj wstecznych obrotów przy wyjmowaniu wiertła z otworu, ponieważ powoduje to tylko uszkodzenia sprzętu.
    • podczas wiercenia otworów w kruchych lub wąskich elementach z drewna, najpierw wykonaj mniejszych otwór, a następnie poszerz go większym wiertłem docelowym. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia lub - co gorsza - rozłupania drewnianego obiektu, w którym wiercisz.

    Prace w drewnie wykonują nie tylko specjaliści z branży budowlanej. Są one powszechne wśród majsterkowiczów amatorów. Nic bowiem nie daje takiej przyjemności i satysfakcji jak samodzielne wykonanie lub złożenie mebli albo wykonanie innych prac w drewnie. Jeśli nie mamy doświadczenia i nie wiemy, jaki sprzęt wybrać, poprośmy o radę doświadczonego sprzedawcę narzędzi, który profesjonalnie doradzi nam wybór najlepszego do naszych potrzeb sprzętu.

    Komentarze