ERP w chmurze vs. ERP on-premise: Co wybrać w 2024 roku?

Jakie są zalety systemu ERP w chmurze?Systemy ERP na stałe wpisały się w funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie dzięki nim możliwe staje się usprawnienie, a zarazem przyśpieszenie wszystkich procesów biznesowych, składających się na sukces firmy na rynku towarów i usług. Aby ułatwić decyzję tym, którzy dopiero stoją przed wyborem nowoczesnego oprogramowania, podpowiadamy czym różni się system ERP w chmurze od ERP on-premise oraz analizujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Czym jest ERP w chmurze?

Pod nazwą ERP w chmurze kryje się system, pozwalający na usprawnienie wszystkich procesów biznesowych, zachodzących w danym przedsiębiorstwie. Jego charakterystycznym elementem jest funkcjonowanie w oparciu o zewnętrzne serwery, co wiąże się z korzyściami organizacyjnymi, ale również i finansowymi. Więcej o takim rozwiązaniu dla biznesu przeczytasz na stronie wiodącego producenta systemów ERP w chmurze: odl.com.pl/system-erp, gdzie omówiono jego najważniejsze zalety.

Warto podkreślić przede wszystkim fakt, że Cloud ERP nie wymaga inwestycji we własną infrastrukturę serwerową, co znacznie ogranicza koszty wdrożenia. Z funkcjonalności oprogramowania korzysta się tutaj za pośrednictwem serwera, należącego do dostawcy, a dostęp do niego możliwy jest po podłączeniu do sieci internetowej.

Jak działa oprogramowanie ERP on-premise?

Oprogramowanie ERP on-premise działa na zupełnie innych zasadach. W tym przypadku bowiem system funkcjonuje w oparciu o serwery, należące do użytkownika i to właśnie on staje się odpowiedzialny za:

  • zakup oprogramowania wraz z adekwatną licencją,
  • regularne aktualizacje systemu ERP,
  • konserwację sprzętu,
  • zapewnienie bezpieczeństwa działania, poprzez tworzenie kopii zapasowych czy planu odzyskiwania danych w momencie awarii.

Jak nietrudno zauważyć, wybierając system ERP on-premise, klient musi liczyć się z koniecznością zakupu licencji. Takie tradycyjne rozwiązanie pozwala również na podejmowanie samodzielnych decyzji, dotyczących np. częstotliwości aktualizacji. Wariant ten nie wymaga także stałego dostępu do Internetu. Nic dziwnego, że apogeum swojej popularności przeżywał on w czasach, gdy szerokopasmowe łącza nie były jeszcze standardem w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstw.

Jakie są zalety systemu ERP on-premise?

System ERP on-premise stał się idealnym rozwiązaniem, gdy dostęp do szerokopasmowego Internetu był jeszcze mocno utrudniony. Do dzisiaj możliwość korzystania z jego funkcjonalności, bez konieczności podłączenia do sieci, jest jedną z najważniejszych zalet. Analizując je, warto jednak wspomnieć również o innych korzyściach. Przede wszystkim system ERP on-premise umożliwia pełną kontrolę nad danymi, które są w nim gromadzone. Zarówno oprogramowanie, jak i infrastruktura, pozostają bowiem własnością danego przedsiębiorstwa i to ono odpowiedzialne jest za bezpieczeństwo czy sposób przechowywania różnego rodzaju informacji. Wśród atutów takiego rozwiązania wymienia się również brak konieczności płacenia abonamentu oraz możliwość dopasowania funkcjonalności do realnych potrzeb danej firmy.

Jakie są wady i zalety systemu ERP on premise?

Wady systemu ERP on-premise  - o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Poza oczywistymi zaletami, system ERP on-premise posiada również pewne wady. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się:

  • wysokie koszty inwestycyjne, związane z koniecznością zakupu licencji oraz własnych serwerów, a także zatrudnieniem specjalistów, odpowiedzialnych za utrzymanie serwerowni i regularne konserwacje urządzeń,
  • konieczność sprawowania kontroli nad regularnymi aktualizacjami oprogramowania.

Jakie wady i zalety ma system ERP w chmurze?

Zakup systemu Cloud ERP wiąże się ze znacznie niższymi kosztami początkowymi, gdyż użytkownik nie musi wykupywać licencji ani też inwestować w drogi sprzęt. Zostaje z niego również zdjęty obowiązek aktualizacji i konserwacji, który z reguły spoczywa na dostawcy nowoczesnych rozwiązań dla biznesu. Jego zadaniem jest również zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa danych, gromadzonych przez system. Decydując się na ERP w chmurze, można liczyć także na ułatwiony dostęp z każdego miejsca, objętego zasięgiem Internetu. Niestety, takie rozwiązanie posiada również swoje wady:

  • przedsiębiorstwo nie jest właścicielem oprogramowania, a więc nie posiada żadnej kontroli nad infrastrukturą,
  • jakość pracy zależna jest w znacznej mierze od łącza internetowego.

Cloud czy on-premise - które rozwiązanie wybrać dla swojej firmy w 2024 roku?

Jak nietrudno zauważyć, decyzja o wyborze najlepszego rozwiązania dla swojej firmy nie jest łatwa. Podejmując ją, warto wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, takich jak chociażby:

  • budżet, przeznaczony na tego rodzaju inwestycje,
  • chęć zakupu własnego sprzętu i zatrudnienia pracowników, odpowiedzialnych za jego utrzymanie,
  • nastawienie na personalizację i pełną kontrolę nad oprogramowaniem.

Z reguły uznaje się, że system Cloud ERP idealnie sprawdzi się w przypadku małych i średnich firm, z ograniczonymi możliwościami inwestycyjnymi. System ERP on-premise to z kolei doskonała alternatywa dla większych przedsiębiorstw, dążących do sprawowania pełnej kontroli nad infrastrukturą IT i dostosowaniem funkcjonalności systemu do własnych potrzeb.