Oświetlenie na schodach czy w ciągach komunikacyjnych to bardzo ważny element instalacji elektrycznej. Powinniśmy mieć możliwość włączenia tego samego światła w kilku miejscach, w zależności od tego, gdzie akurat się znajdujemy. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? Z pomocą przychodzą nam funkcjonalne łączniki krzyżowe i włączniki schodowe. Jak to wygląda w praktyce?
Różne funkcje i rodzaje włączników
Do mieszkań i domów jednorodzinnych najczęściej wybieramy włączniki pojedyncze. Wchodząc do danego pomieszczenia zapalamy światło, a wychodząc, tym samym łącznikiem je gasimy. To standardowe i najprostsze rozwiązanie. Oczywiście w takim wypadku możesz również zdecydować się na przełącznik podwójny, który pozwoli Ci włączać tylko część żarówek zamontowanych w dużym żyrandolu albo w razie potrzeby włączyć pełne oświetlenie. W jednym i drugim przypadku zapalenie i gaszenie światła odbywa się za pomocą tego samego wyłącznika, ale nie zawsze jest to funkcjonalne rozwiązanie. Jeżeli chcemy w mieszkaniu wielopoziomowym czy też w budynku wielokondygnacyjnym zapalać to samo światło z różnych poziomów piwnicy, parteru czy piętra, musimy zastosować wyłącznik schodowy krzyżowy. Na czym polega połączenie krzyżowe?
Do czego jest potrzebny łącznik krzyżowy?
Włącznik krzyżowy będzie niezbędny, jeżeli chcemy sterować oświetleniem z co najmniej trzech miejsc. Na schodach musimy mieć możliwość zapalenia światła niezależnie od tego, czy wchodzimy na górę, czy schodzimy na dół. Jeżeli potrzebujemy włączników światła w dwóch różnych miejscach, to w takim przypadku idealnie sprawdzi się włącznik schodowy, ponieważ umożliwi on włączenie i wyłączenie tego samego światła na dole i na górze schodów. Włączniki schodowe mogą być też z powodzeniem zamontowane w dłuższych korytarzach czy w przejściowych pokojach. Jednak co wtedy, gdy chcemy sterować oświetleniem z co najmniej trzech różnych miejsc? Wtedy będzie nam potrzebny wyłącznik schodowy krzyżowy. Jak podłączyć włącznik schodowy chyba wie każdy, kto choć trochę zna się na gniazdkach i kontaktach, ale jak połączyć go z włącznikiem krzyżowym? Zasada jest zawsze taka sama.
Gdzie instalujemy włącznik krzyżowy?
Musisz wiedzieć, że łącznik krzyżowy nie funkcjonuje samodzielnie. Żeby zapewnić sobie możliwość zapalania światła w kilku miejscach, musisz wykorzystać odpowiednią kombinację wyłączników schodowych i krzyżowych. Sam przełącznik schodowy na początku i końcu takiej instalacji nie rozwiązałby tego problemu, ponieważ umożliwia tylko włączenie źródła światła w dwóch różnych miejscach. Włącznik krzyżowy musi zostać zamontowany pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi. Oczywiście taka instalacja może być rozbudowywana - możesz dodać między łącznikami schodowymi kolejne łączniki krzyżowe, które umożliwią Ci sterowanie światłem odpowiednio do potrzeb. Jeżeli planujesz sterować światłem z 5 miejsc w domu, musisz zamontować 2 łączniki schodowe oraz 3 łączniki krzyżowe między nimi. Wiąże się to z poprowadzeniem odpowiednio dużej ilości przewodów i połączeń.
Jak łączymy włącznik schodowy z krzyżowym?
Podłączenie wyłącznika krzyżowego ze schodowym jest bardzo proste. Musimy podpiąć odpowiednie przewody przechodzące przez łączniki krzyżowe od jednego do drugiego włącznika schodowego. Przełączniki schodowe znajdują się zawsze na obu końcach takiej instalacji. Jak podłączyć odpowiednie kable? Schemat najczęściej narysowany jest na obudowie włącznika. Zwykle znajdują się tam dość szczegółowe wskazówki sygnalizujące sposób połączenia. Strzałka skierowana do wewnątrz wskazuje na podłączenie przewodu zasilającego - jest to tak zwane wejście, natomiast strzałka, która wskazuje kierunek na zewnątrz symbolizuje wyjście z wyłącznika. Oczywiście podłączenie elektryczne warto powierzyć osobie, która zajmuje się tym zawodowo. Jednak nawet jeżeli sam zajmujesz się elektryką w domu, przy zachowaniu określonych standardów bezpieczeństwa możesz sobie doskonale poradzić z taką instalacją. Odróżnienie przewodów domowej instalacji elektrycznej nie jest trudne. Są one oznaczone odpowiednimi kolorami. Przewód fazowy jest zazwyczaj w brązowy, czarny lub szary. Przewód neutralny jest niebieski. Często z pomocą tych kolorów oznacza się również wejścia i wyjścia produkowanych łączników.
Kiedy warto zainstalować łącznik krzyżowy?
Przełączniki krzyżowe mogą być niezbędne na nietypowej klatce schodowej czy w mieszkaniu, w którym zaprojektowano modne ostatnio antresole. Każda efektowna i nietypowa aranżacja wnętrza wymusza na nas konieczność sterowania światłem z więcej niż dwóch miejsc, ale nawet na typowym korytarzu, w którym znajdują się drzwi do kilku różnych pomieszczeń, takie rozwiązanie bywa funkcjonalne. Łącznik krzyżowy umożliwia nam wtedy swobodne sterowanie światłem. Możemy zapalać i gasić źródło światła z kilku różnych miejsc. Połączenie krzyżowe świetnie sprawdzi się też na dwupoziomowej klatce schodowej. Możemy wtedy zapalać i gasić światło na górze, na dole i w połowie schodów. Oczywiście to również niezbędne rozwiązanie dla kilkupiętrowych budynków.
Włączniki krzyżowe - bogata oferta modeli i różnorodność stylów
Włączniki krzyżowe to świetne rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym i wielokondygnacyjnym. Idealnie sprawdzą się w przypadku długiego korytarza i ciągu komunikacyjnym lub wielopoziomowym mieszkaniu. Możemy tworzyć z nich naprawdę długie instalacje i łączyć je w dowolnych ilościach. Zawsze jednak na początku i na końcu układu musi znajdować się włącznik schodowy. Sklep Elektrozysk oferuje duży wybór łączników krzyżowych. Bogaty wybór modeli różnych marek i niebanalna kolorystyka z pewnością pozwoli wybrać odpowiednie łączniki do aranżacji Twojego mieszkania, zapewniając funkcjonalne rozwiązanie. Oferowane produkty wyróżniają się nie tylko estetycznym wyglądem, ale i gwarantują wysoką jakość i trwałość Twoich instalacji. Możesz wybierać z ogromnej palety kolorów i wzorów. Znajdziesz tu modele klasyczne i eleganckie oraz bardziej nowoczesne i awangardowe - ciekawe modele z podświetleniem, które są doskonale widoczne nawet w ciemnym korytarzu i designerskie łączniki przeznaczone do najbardziej wyszukanych aranżacji.
Źródło: www.elektrozysk.pl.
Komentarze