Logistyka kontraktowa - co to jest i czym się zajmuje?

Logistyka kontraktowaLogistyka ma ogromny wpływ na funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa - w niektórych branżach koszty związane z łańcuchem dostaw mogą stanowić nawet 90% wydatków całej firmy. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chcieliby na kosztach logistyki nieco zaoszczędzić. Świetnym rozwiązaniem okazuje się być logistyka kontraktowa - model, który pozwala ograniczyć koszty, zachowując najwyższą jakość usług!

Czym jest logistyka kontraktowa?

W tradycyjnym modelu logistycznym przedsiębiorstwo (na przykład sieć sklepów detalicznych lub firma e-commerce) musi:

  • nabyć lub wynająć własną przestrzeń magazynową;
  • zatrudnić wykwalifikowanych pracowników i logistyków;
  • stworzyć system zarządzania całym łańcuchem dostaw

a to tylko część zadań - i każde z nich wiąże się z dużymi kosztami. Wiele firm nie może sobie na to pozwolić; logistyka kontraktowa to usługa właśnie dla nich.

W modelu logistyki kontraktowej realizacją operacji logistycznych zajmuje się zewnętrzny operator. Możemy mu powierzyć odpowiedzialność za wybrane procesy wchodzące w skład łańcucha dostaw lub za jego całość - jest to wtedy tzw. fulfillment. Logistyka kontraktowa łączy rozwiązania tradycyjnej logistyki z nowoczesnymi, cyfrowymi systemami zarządzania i integracją wszystkich operacji pod dachem jednego centrum logistycznego. Dzięki temu operatorzy, tacy jak działająca na rynku od sześciu lat firma 3LP (https://3lp.eu/logistyka-kontraktowa/), są w stanie zwiększyć wydajność łańcucha dostaw - i zmniejszyć jego koszty!

Najbardziej kompleksowe rozwiązanie, czyli wspomniany fulfillment, obejmuje obsługę wszystkich operacji logistycznych danej firmy - od przyjęcia towarów na magazynie, przez ich obsługę i przygotowanie do dalszej sprzedaży, aż po dostawę do klienta końcowego we współpracy z firmami kurierskimi. Wśród usług operatora logistycznego znajdziemy zatem:

  • przyjmowanie towarów od dostawcy;
  • kontrolowanie jakości i zgodności dostaw;
  • składowanie produktów;
  • przygotowanie zamówień do wysyłki - etykietowanie, kompletowanie i pakowanie produktów;
  • wysyłkę towarów (przy współpracy z firmami transportowymi)
  • obsługę dokumentacji każdego zamówienia;
  • obsługę zwrotów;
  • wdrożenie systemów zarządzania procesami logistycznymi - Warehouse Management System (WMS) i Transport Management System (TMS).

Kto powinien skorzystać z logistyki kontraktowej?

Rozwiązania logistyki kontraktowej najczęściej rekomenduje się firmom, które dopiero budują swoją pozycję i nie mają zasobów, aby utrzymać własną przestrzeń magazynową, personel i niezbędne systemy. Wsparcie operatora oznacza po prostu łatwiejszy start na rynku - dzięki jego zapleczu logistycznemu i zbudowanemu know-how można od pierwszych dni działalności konkurować z większymi i bardziej doświadczonymi rywalami.

Jednak na outsourcing logistyki coraz częściej decydują się również i firmy, które w swojej branży działają od lat. Rynkowi giganci, tacy jak IKEA czy Oponeo - lider handlu oponami w Polsce, także wybrali usługi 3LP. Dlaczego? To proste; koszt utrzymania całego pionu logistycznego: infrastruktury, personelu i floty, jest tym wyższy, im na większą skalę działa firma. A do tego - zarządzanie łańcuchem dostaw wymaga czasu, który menedżerowie mogliby poświęcić przecież na dalszy rozwój działalności. Logistyka kontraktowa rozwiązuje oba problemy - optymalizując i integrując ze sobą nawet najmniejsze procesy logistyczne.