Kontroler MIDI - czym jest?

Kontroler MIDIKontrolery MIDI same w sobie nie są urządzeniami generującymi dźwięk; muszą być podłączone do komputera lub innego urządzenia dźwiękowego. Są używane do komunikacji za pomocą protokołu MIDI.

Czym jest i co daje nam MIDI?

Skrót "MIDI" oznacza Musical Instrument Digital Interface (Cyfrowy Interfejs Instrumentów Muzycznych). Jest to standard wymiany informacji między instrumentami muzycznymi. Wymagania, stworzone przez producentów elektronicznych instrumentów muzycznych w latach 80., obejmowały szerokie możliwości sterowania parametrami dźwięku i artykulacji. Pozwala to na równoczesną pracę z kilkoma instrumentami i urządzeniami, co umożliwia tworzenie dość skomplikowanych utworów muzycznych.

Funkcjonalność kontrolerów MIDI

Są wyposażone w zaawansowane funkcje, gdzie osoba może podzielić klawiaturę na różne strefy, programować bity i miksować parametry lub dokonywać zaawansowanej kontroli dynamiki dźwięku. Umożliwia to również łatwe programowanie i edycję muzyki w oprogramowaniu DAW, takim jak Ableton Live czy FL Studio.

Velocity i Aftertouch

Te dwie funkcje umożliwiają bardziej rozwiniętą grę na klawiaturze kontrolera MIDI. Velocity to szybkość, z jaką naciśnięto klawisz i odnosi się do dynamiki dźwięku, podczas gdy aftertouch to siła stosowana po naciśnięciu klawisza, co daje więcej możliwości wyrazu muzycznego.

Pady w kontrolerach MIDI

PADY to elementy sterujące, które wyzwalają dźwięki, efekty lub sekwencje rytmiczne. Umożliwiają dynamiczne i intuicyjne tworzenie muzyki, zwłaszcza w takich stylach jak hip-hop czy elektronika.

Manipulatory w kontrolerach MIDI

Innymi słowy, suwaki, pokrętła czy kontrolery dotykowe są przeznaczone do precyzyjnego ustawiania parametrów dźwięku lub efektów i zapewniają szczegółową kontrolę nad dźwiękiem w trakcie tworzenia muzyki.

Interfejs użytkownika w kontrolerach MIDI

Nowoczesne kontrolery MIDI mają zaawansowane interfejsy użytkownika z wyświetlaczami, diodami LED i możliwością programowania ustawień. Służą one do obsługi oprogramowania. W tym samym przypadku należy również wziąć pod uwagę możliwości mapowania fabrycznego danego kontrolera pod konkretny program DAW lub wirtualne instrumenty. Znacznie to przyspieszy pracę. W tym kontekście można rozważyć rozwiązania od Novation lub Arturia.

Najlepszy kontroler MIDI?

Zatem kontroler MIDI to opcja uzależniona od obiektywnych wymagań użytkownika i subiektywnych preferencji. Bardziej istotne są możliwości funkcjonalne urządzenia, ich adaptacja do własnego sposobu pracy i występu, oraz wymagania pod kątem kompatybilności z używanym oprogramowaniem DAW. Po drodze nie można zaniedbać zainstalowanego oprogramowania dźwiękowego wraz z wtyczkami do efektów, między innymi. Można więc od razu zacząć kreatywnie przetwarzać dźwięk! Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej firmy Audiotech - polskiego dystrybutora wiodących rozwiązań dla kontrolerów MIDI. Warto wspomnieć, zwłaszcza obszerny dedykowany artykuł o kontrolerach MIDI, dostępny TUTAJ. Po lekturze, wybór odpowiedniego kontrolera MIDI powinien być bardzo łatwy!

Komentarze