Nieustanne podnoszenie kompetencji to sposób na odniesienie sukcesu, budowanie profesjonalizmu i podnoszenie efektywności w pracy. Nowe umiejętności da się zdobywać na różne sposoby. Obok klasycznych kursów coraz większą popularnością cieszą się szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Na czym polegają kursy VR? Z jakich zajęć warto skorzystać? Jakie są zalety tego typu rozwiązań? O tym przeczytacie w dalszej części dzisiejszego artykułu.
Wirtualna rzeczywistość - na czym polega ta technologia?
Rzeczywistość wirtualna jest znana nie od dziś. Już od pewnego czasu aplikacje tego typu podbijają różne obszary gospodarki, w tym przede wszystkich branżę rozrywkową. Znalazło się dla niej miejsce także w szkoleniach.
Czym w ogóle jest wirtualna rzeczywistość (z ang. Virtual Reality, VR)? To wygenerowany komputerowo trójwymiarowy obraz, w którym pojawiają się rozmaite elementy, znane lub nie ze świata realnego. Co istotne, w odróżnieniu od rozszerzonej rzeczywistości, w tym konkretnym przypadku cała obserwowana przez użytkownika przestrzeń jest tworzona cyfrowo, bez wykorzystania realnych obiektów znajdujących się wokół jako tła lub elementów odniesienia.
Do wejścia w świat wirtualnej rzeczywistości potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Choć w teorii wystarcza telefon z odpowiednią aplikacją, znacznie większą głębię doznań odkrywa się dzięki użyciu specjalistycznych gogli i słuchawek.
Szkolenia VR - jakie zajęcia realizuje się w świecie sztucznej inteligencji?
Wirtualna rzeczywistość bywa chętnie stosowana w branży szkoleniowej jako narzędzie, które przydaje się przede wszystkim w kursach, gdy pracownicy muszą nauczyć się podejmowania szybkich decyzji pod presją czasu, w niesprzyjających okolicznościach lub w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla nich lub osób postronnych.
Często zatem sięga się po aplikacje VR, jak szkolenia VR Kraków od EpicVR, w ramach warsztatów dla pilotów, kontrolerów lotów czy strażaków. To także idealne rozwiązanie, by przećwiczyć konkretne sytuacje z zakresu BHP na danym stanowisku lub różne sytuacje z udzielania pierwszej pomocy medycznej. W wirtualnej przestrzeni chętnie tworzy się też rozmaite instruktaże i praktyczne zajęcia dla pracowników pracujących na przykład w sektorze utrzymania ruchu w firmach produkcyjnych. Spektrum zastosowań dla tego typu rozwiązań jest naprawdę olbrzymie, a użycie VR potrafi przynieść sporo korzyści dla nowoczesnego biznesu i zatrudnionych w nim ludzi.
Szkolenia wykorzystujące wirtualną rzeczywistość - największe zalety
Dlaczego zatem warto zdecydować się na szkolenia VR? W głównej mierze na ich korzyść przemawia kwestia stworzenia rozwiązań szytych na miarę konkretnych oczekiwań na danym stanowisku pracy lub dopasowanych do potrzeb pracownika, który chce zdobyć konkretne umiejętności, by poprawić efektywność swojej pracy. Wszystko to odbywa się w wykreowanej przestrzeni, gdzie bez przeszkód można uczyć się działania, również popełniając błędy, bez jednak realnych konsekwencji. Z pomocą wirtualnej rzeczywistości przygotowuje się kursy i szkolenia, które w pełni angażują odbiorców, poprawiając zdolność do koncentracji, minimalizując liczbę potencjalnych rozpraszaczy. Pracownik może wielokrotnie powtarzać zadanie, by osiągnąć optymalny rezultat. Co więcej, takie angażujące szkolenie stanowi także świetny trening wielu umiejętności miękkich, w tym pracy pod wpływem stresu, podejmowania decyzji czy zarządzania zespołem w trudnych momentach.
Skuteczny sposób na wiedzę - szkolenia VR
Nowoczesne technologie wkraczają coraz śmielej do różnych obszarów działań biznesowych. Coraz trudniej wyobrazić sobie bez nich również szkolenia, w których chętnie stosuje się takie rozwiązania, jak wirtualna rzeczywistość. To dzięki niej poprawia się skuteczność kursów, podnosi bezpieczeństwo ich użytkowników oraz uzyskuje znacznie lepsze rezultaty biznesowe. W efekcie przekłada się to na wzrost wydajności w pracy, ograniczenie potencjalnych zagrożeń i lepiej działający zespół. A czy nie są to niezmiernie cenne wartości dla rozwoju każdej firmy?