4 najczęstsze problemy z paleciakiem ręcznym. Jak ich uniknąć?

Ręczny paleciakPaleciaki ręczne służą do przewozu ładunków w magazynach i zakładach produkcyjnych. Cechują się mało skomplikowaną konstrukcją i prostą zasadą działania. Mimo to przy nieodpowiednim użytkowaniu i braku konserwacji mogą sprawiać pewne problemy. Sprawdź, jakie awarie występują najczęściej w paleciakach ręcznych i jak można im zapobiec.

Najczęstsze awarie w wózkach paletowych

Wózki paletowe, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, ulegają awariom. Są dość mocno eksploatowane, zwłaszcza w miejscach, gdzie wymiana ładunków jest najintensywniejsza, np. w magazynach i centrach logistycznych. Nieustannie użytkowane paleciaki mają więc skłonność do usterek. Oto te najczęstsze.

1. Nieprawidłowo działający podnośnik

Jedną z głównych funkcji wózka paletowego jest podnoszenie towaru na niewielką wysokość oraz jego opuszczanie. Gdy podnośnik działa nieprawidłowo, paleciak ręczny staje się niemal bezużyteczny. Taki stan sygnalizują:

  • trudności przy opuszczaniu i podnoszeniu ładunków;
  • zacinanie się podnośnika w trakcie pracy;
  • wyciek oleju hydraulicznego.

Wszystkie powyższe symptomy prawdopodobnie świadczą o zaburzeniach pracy układu hydraulicznego. „Receptą” na nie są regularne kontrole poziomu oleju i szczelności układu oraz systematyczna wymiana uszczelek.

2. Uszkodzenia układu jezdnego

Za drugie najważniejsze zadanie wózka paletowego uznaje się przewożenie ładunków na krótkich dystansach. Nie da się jednak realizować funkcji transportowej paleciaka, jeśli jego kółka nie są w odpowiednim stanie. Nieprawidłowości w obrębie układu jezdnego objawiają się najczęściej:

  • problemami z utrzymaniem prostego toru jazdy;
  • pojawianiem się oporu w jednym z kółek;
  • emitowaniem szumów.

Sposobem na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się tych niedogodności jest dbałość o kółka. Należy je regularnie czyścić i kontrolować pod kątem pęknięć czy uszczerbków. Ponadto trzeba unikać przewożenia towarów o masie przekraczającej maksymalny udźwig wózka.

3. Deformacja wideł

Widły odpowiadają za bezpieczne transportowanie ładunków na paletach, dlatego muszą charakteryzować się nienaganną kondycją. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości w ich obrębie, pęknięć czy deformacji, należy zrezygnować z użytkowania sprzętu. Przyczynami problemu są zwykle nierównomierne rozkładanie ładunku (obciążanie tylko jednej strony) lub przekraczanie maksymalnego dozwolonego obciążenia. Aby zapobiec deformacji wideł, warto używać paleciaka zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Rdzewienie elementów ramy

Na niektórych paleciakach pojawia się rdza. Może to mieć związek z przechowywaniem sprzętu w zbyt wilgotnym środowisku lub użytkowaniem go niezgodnie z przeznaczeniem. Aby zapobiec korozji, warto raz na jakiś czas zabezpieczyć metalowe elementy przed korodowaniem. Powinno się też dbać o właściwe warunki pracy wózka oraz osuszanie jego ramy po użytkowaniu w mroźni czy chłodni.

Wymienione problemy wynikają z braku serwisowania oraz nieprawidłowego korzystanie z wózków. Jeśli zależy Ci na długowieczności narzędzi, dbaj o przestrzeganie zasad określonych przez producenta.

Komentarze