Najczęściej zadawane pytania na temat rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetycznyRezonans magnetyczny (MR) to badanie diagnostyczne będące niezbędne w niektórych wskazaniach ortopedycznych, onkologicznych, neurologicznych i innych. Przed wykonaniem badania pacjenci mają często wiele pytań i obaw. Postaramy się je rozwiać.

Czy do badania rezonansem magnetycznym trzeba się jakoś przygotować?

W niektórych przypadkach, m.in. często w diagnostyce onkologicznej stosuje się tzw. środek kontrastowy (cieniujący). Podaje się go zwykle dożylnie i pozwala on na uzyskanie bardziej dokładnych obrazów. Jeżeli konieczne będzie zastosowanie środka kontrastującego, na badanie należy stawić się na czczo. Ponadto, zaleca się wcześniej zbadanie we krwi poziomu kreatyniny. Jest to wskaźnik czynności nerek, które muszą być sprawne, aby być w stanie pozbyć się z organizmu podanego środka kontrastowego.

Czy do badania rezonansem magnetycznym trzeba się rozbierać?

Do badania nie trzeba się rozbierać, wykonuje się w zwykłym ubraniu. Konieczne jest jedynie zdjęcie części garderoby zawierających metalowe elementy, np. pasek, biżuteria. W przypadku badania głowy zaleca się też przyjść na badanie bez makijażu, ponieważ środki do makijażu mogą zawierać drobinki metali, które zniekształcą obraz.

Czy badanie rezonansem magnetycznym boli?

Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne. Jedynie dożylne podanie środka kontrastowego może wiązać się z lekkim bólem, ponieważ wymaga założenia wenflonu.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Samo badanie trwa zwykle od kilkunastu minut do kilkudziesięciu minut, w zależności od badanej części ciała. Więcej czasu trzeba zarezerwować na badanie ze środkiem cieniującym, ponieważ dłużej trwa w takim przypadku przygotowanie do badania, ponadto po badaniu trzeba zostać w pracowni około godzinę na obserwację. Jest to konieczne dla pewności, że nie wystąpią skutki uboczne.

Co zrobić w przypadku klaustrofobii?

Badanie MR odbywa się w skanerze mającym kształt tunelu, w którym pacjent podczas badania musi leżeć nieruchomo. Często budzi to obawy u osób cierpiących na klaustrofobię. W takim przypadku pomocne mogą być leki uspokajające, a w rzadkich wypadkach, kiedy jest to niezbędne, możliwe jest wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym (w narkozie). Niektóre pracownie MR dysponują też skanerem z większym niż standardowy obwodem tunelu albo z tzw. otwartym skanerem rezonansu magnetycznego. Warto wybrać pracownię, która posiada taki sprzęt.

Czy rezonans magnetyczny można wykonać u dzieci?

Rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla dziecka, nawet ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Badanie u małych dzieci jest jednak problematyczne, ponieważ większość dzieci nie jest w stanie wytrzymać bez ruchu przez cały okres badania. Z tego powodu badania u małych dzieci często wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Ile kosztuje badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym nie należy do tanich. Ceny zależą od badanej części ciała, ośrodka diagnostycznego i zastosowania środka kontrastowego, ale mieszczą się w zakresie ok. 300 - 1000 zł. Rezonans magnetyczny głowy, stawu kolanowego, barkowego albo jednego odcinka kręgosłupa to koszt ok. 350 - 550 zł, do tego może dojść koszt środka cieniującego - ok. 150 zł. Badania bardziej specjalistyczne mogą być droższe, przykładowo cena rezonansu magnetycznego piersi to ok. 600 - 800 zł.

Autor: www.cenomed.pl.

Komentarze

Ja
Dlaczego rezonans kręgosłupa u 5 letniego dziecka trwał równo 2 godz? Bardzo długo, stresuje się ze coś może było nie tak