Co to jest Windows Server i jak uzyskać licencję?

Windows ServerPowszechnie wiadomo, że Microsoft tworzy systemy operacyjne przeznaczone nie tylko do użytku na komputerach osobistych w domach, ale także w firmach. Obecnie oprogramowania komputerowe Windows wykorzystują najróżniejsze przedsiębiorstwa - zarówno te małe i średnie, jak i największe korporacje. To właśnie do przedsiębiorców adresowane jest oprogramowanie Windows Server. Czym dokładnie ono jest i jak uzyskać licencję? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Oprogramowania komputerowe Windows Server - czym są i jaka jest ich historia?

Microsoft Windows Server to system operacyjny umożliwiający wdrożenie w określonym środowisku serwera lokalnego, serwera w chmurze oraz - w ostatnich aktualizacjach - serwera hybrydowego. Oficjalnie historia Windows Server zaczęła się w kwietniu 2003 roku, kiedy gigant z Redmond wypuścił na rynek Windows Server 2003 - system oparty na edycji XP. Jednak Microsoft serwerowe oprogramowania komputerowe tworzył już wcześniej - wystarczy wspomnieć tu choćby o Windows NT 3.1 Advanced Server.

Od 2003 roku na rynku pojawiło się kilkanaście kolejnych wersji Windows Server (włączając w to wersje specjalne, takie jak Windows Home Server, która przeznaczona jest do stosowania w środowisku domowym), a pewnym przełomem w Polsce było wprowadzenie do placówek oświaty w latach 90. Windows Small Business Server. Ostatnią aktualizacją był wypuszczony w 2021 roku Windows Server 2022.

Programy komputerowe Windows Server - najważniejsze możliwości

Programy komputerowe Windows Server to serwery lokalne, które są hostowane w obrębie infrastruktury organizacji. Są one kontrolowane, administrowane, zarządzane i konserwowane przez dział IT lub partnera IT.

Najważniejsze funkcjonalności serwera lokalnego Windows Server to udostępnianie zasobów sieci lokalnej, zarządzanie połączeniami z siecią firmową przez VPN, administrowanie użytkownikami i dostępem do drukarek czy hostowanie aplikacji - zarówno starych, jak i nowych. Warto tu wspomnieć o tym, że Microsoft jako - nie bójmy się tego słowa - lider rozwiązań serwerowych gwarantuje profesjonalne, najwyższej jakości zabezpieczenia całego systemu.

Ostatnie wersje Windows Server umożliwiają pracę w trybie hybrydowym - czyli zarówno w środowisku lokalnym, jak i w chmurze. Najnowsze aktualizacje oprogramowania możesz znaleźć na przykład tutaj: https://teamnet-software.pl/kategoria/server/windows-server/.

Windows Server - licencja dożywotnia. Jak zdobyć?

W jaki sposób można uzyskać dostęp do Windows Server? Klucz aktywacyjny cyfrowy można kupić online - bezpośrednio na stronie Microsoftu lub w różnych sklepach internetowych oferujących oprogramowania komputerowe. Sprawdź sklep z oprogramowaniem Teamnet-Software, który mimo niedługiego stażu wyrasta na jednego z liderów na rynku.

Zobacz sklep z oprogramowaniem Teamnet-Software

Warto zwrócić uwagę na to, że w sklepie Teamnet-Software dostępne są różne wersje Windows Server. Licencja dożywotnia do oprogramowania na jedno stanowisko w wersji 2022 Datacentrer (najbardziej rozbudowanej) kosztuje około 20 000 złotych.