Zasady BHP w pracy elektryka

ElektrykZasady BHP są istotne w każdym zawodzie. Ich znaczenie jest jednak wyjątkowo duże w przypadku prac, które narażają człowieka na różne niebezpieczeństwa. Przykładem może być chociażby fach elektryka. Codzienne obcowanie z prądem bez dwóch zdań stanowi spore ryzyko. Z tego też względu warto wiedzieć, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa przy różnych pracach związanych z elektryką.

Brak dbania o BHP przy dokonywaniu mniejszych bądź większych napraw elektrycznych, może być tragiczna w skutkach. Porażenie prądem to dla człowieka śmiertelnie niebezpieczeństwo, które w skrajnych przypadkach kończy się nawet śmiercią. Doświadczony elektryk wie, że tylko on sam odpowiada za swoje zdrowie podczas pracy. O czym zatem należy pamiętać, przystępując do "majsterkowania pod napięciem"?

Po pierwsze: organizacja miejsca pracy

Zanim w ogóle przystąpi się do prac elektrycznych, należy dokładnie zorganizować sobie miejsce wykonania danej czynności. Nie pozwólmy, by wokół nas panował bałagan. Uporządkujmy narzędzia (warto wcześniej sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne gadżety), a następnie zminimalizujmy ryzyko wystąpienia wypadku. Dla przykładu - pod żadnym pozorem nie prowadźmy prac tam, gdzie kable będą narażone na kontakt z wodą.

Po drugie: odpowiedni strój

Część prac elektrycznych wymaga od nas założenia odpowiedniego stroju. Mowa tu konkretnie o okularach ochronnych, rękawicach, czasem obuwiu oraz kasku. Ten ostatni jest wręcz obowiązkowy w przypadku wykonywania czynności naprawczych i remontowych na wysokości. Nierzadko dielektryczne osprzętowanie ochroniło elektryków od nieszczęścia. Nie warto kusić losu i zaniedbać tak oczywistego obowiązku, jak zabezpieczenie własnego ciała przed wypadkiem.

Po trzecie: praca w pełnym skupieniu

Prace elektryczne wymagają wiedzy oraz pełnego skupienia. Aby zminimalizować popełnienie jakiegoś błędu, należy usunąć z najbliższego otoczenia elementy, mogące nas rozpraszać lub stresować. Nie trzeba chyba mówić, że karygodna jest praca pod wpływem alkoholu. Czynności związane z prądem są bardzo zdradliwe. Najmniejsza pomyłka może doprowadzić do wypadku. Z tego też względu należy skoncentrować się tylko na pracy i jej właśnie poświęcić całą swoją uwagę.

Po czwarte: tylko sprawdzone narzędzia

Elektryk nie pracuje na sprzęcie, którego nie zna lub wobec którego nie ma zaufania. Stosuj tylko konwencjonalne metody, nie decyduj się na nonszalancję oraz brak rozwagi. Zaopatrz się w narzędzia z odpowiednimi atestami i certyfikatami, a wówczas będziesz mieć pewność, że w trakcie prac nie stanie ci się żadna krzywda. Jeśli nie wiesz, czy dany osprzęt nadaje się do użycia, sprawdź jego opinię w Internecie.

Po piąte: wyłącz dopływ prądu

Najważniejszą zasadą pracy z prądem jest oczywiście odcięcie jego dopływu do miejsca, gdzie aktualnie dokonujemy różnych operacji. Elektryczność jest nieubłagalna i bardzo łatwo może zrobić nam krzywdę. Nigdy nie przeprowadzajmy prac przy włączonym prądzie. Dopływ do urządzenia powinien zostać uruchomiony już po dokonaniu naprawy np. w celach testowych.

Źródło: www.el12.pl.

Komentarze