Wady i zalety energetyki wiatrowej

Energetyka wiatrowaJednym z odnawialnych źródeł energii jest wiatr. Nowoczesne technologie dają możliwość przetwarzania go na energię elektryczną wykorzystywaną w różny sposób. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji na ten temat oraz poznacie wady i zalety energetyki wiatrowej.

Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii to dzisiaj jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które coraz prężniej się rozwija na całym świecie. Powstaje coraz więcej nowych technologii, które umożliwiają pozyskiwać naturalną energię, która następnie przetwarzana jest na prąd czy ciepło. Takie rozwiązanie zdecydowanie wpływa na kwestie ekologiczne oraz ekonomiczne gospodarki. Odnawialne źródła energii coraz częściej wykorzystywane zostają w domach jednorodzinnych.

Jednym z naturalnych źródeł energii jest wiatr, który zostaje przetworzony w energię elektryczną pozwalającą zasilać różnego rodzaju urządzenia. Prąd wytwarzany jest dzięki specjalnie skonstruowanym turbinom. Istnieją różne typy urządzeń - mniejsze i większe, które mogą znajdować się zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i służyć do produkcji energii na skalę przemysłową. Elektrownie wiatrowe to coraz bardziej popularny sposób na uzyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii.

Zalety energetyki wiatrowej

Główną zaletą przetwarzania wiatru na energię elektryczną jest kwestia ekonomiczności. Odnawialne źródła energii pozyskiwane są za darmo i można korzystać z nich bezgranicznie, co powoduje znaczne obniżenie rachunków za prąd, a co za tym idzie - sporą oszczędność. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że często turbiny wiatrowe nie są wystarczające do pełnego wytworzenia energii elektrycznej. Wiele zależy od klimatu oraz warunków atmosferycznych.

Energetyka wiatrowa

Kolejnym plusem jest ekologiczność. Czerpanie energii elektrycznej z wiatru nie powoduje wytwarzania żadnych toksycznych substancji, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko. Do atmosfery nie powoduje emisji dwutlenku węgla do powietrza. Poza tym jest to odzyskiwalne źródło, które nigdy się nie kończy w przeciwieństwie do węgla czy ropy.

Energetyka wiatrowa może być wykorzystywana w niewielkich gospodarstwach, które nie są podłączone do sieci elektrycznej. Dzięki temu niemal w każdym miejscu istnieje możliwość uzyskania taniej energii elektrycznej, która pozwoli zasilać poszczególne urządzenia.

Wady energetyki wiatrowej

Jedną z głównych wad jest to, że ilość wytwarzanej energii elektrycznej może się wahać, a niekiedy nie osiągać wystarczającej mocy do zasilania urządzeń elektrycznych. Ważne są przy tym warunki pogodowe oraz odpowiednia intensywność wiatru. Niestety nie w każdym miejscu turbiny wiatrowe będą spełniać swoje zadanie. Brak odpowiedniej mocy wiatru może skutkować całkowitym brakiem prądu, dlatego często potrzebne jest dodatkowe źródło zasilania energii elektrycznej.

Niektóre turbiny wiatrowe powodują spory hałas, co może być problematyczne dla osób, które mieszkają w pobliżu elektrowni wiatrowych. Poza tym wysokie wiatraki mogą powodować zakłócenia radarowe.

Źródło: www.4oze.pl.

Komentarze