Tyrystor - jak steruje Twoją instalacją?

TyrystorJest jednym z istotniejszych komponentów instalacji elektrycznej. Pozwala na sterowanie przepływem prądu - stałego lub przemiennego. Dlatego często tyrystory możesz spotkać w technologii oświetleniowej, automatyce czy silnikach.

Tyrystor - wady i zalety

Do niewątpliwych zalet tego niewielkiego układu są jego rozmiary i waga w stosunku do ilości amperów. Podczas gdy tyrystor o natężeniu nieprzekraczającym 100 A może być długości kilkunastu centymetrów (wielkość przeciętnego ołówka), o tyle jego mniejszy, 10-amperowy brat jest niewiele większy od przeciętnej karty MicroSD.

Tyrystor jest odporny na wstrząsy, dzięki czemu świetnie sprawdza się w układach, które mogą być poddawane nadmiernym drganiom. To, w połączeniu z niewrażliwością na temperatury - zarówno te wysokie, jak i niskie - sprawia, że tyrystor jest świetnym kandydatem do obsługi instalacji elektrycznych od Sybiru po Afrykę. Zarówno w formie niezawodnego napędu, jak i silnika samochodowego zapewni odpowiednią sterowność zasilaniem. Tyrystor może znaleźć zastosowanie również w aucie spalinowym.

Sterowanie tyrystorem - bramki logiczne

Wiesz już, że dzięki swoim zaletom tyrystor może stanowić niezastąpiony element instalacji elektrycznej. Kluczowa jest jednak wiedza o działaniu tego niedużego elementu. Jak właściwie działa tyrystor? Czym różni się od popularnego tranzystora?

Stworzony z 4 warstw w układzie p-n-p-n, ma trzy kluczowe elementy: katodę, anodę i bramkę logiczną, która odpowiada za sterowanie przesyłem prądu.

Tyrystor przewodzi od anody do katody, przepuszczając energię elektryczną przez bramkę. Aby się otworzyła, musi zostać doprowadzone napięcie. W przeciwnym wypadku środkowe złącze n-p pozostanie w układzie zaporowym, a prąd nie popłynie.

Dopiero gdy podłączymy odpowiednio bramkę, tyrystor zostaje wyzwolony. Tę akcję nazywa się również zapłonem tyrystora. Ma to związek z jego poprzednikami - lampami elektronowymi. Gdy następowało przewodnictwo we wspomnianym urządzeniu, można było zaobserwować święcący zjonizowany gaz. Czy powinniśmy oczekiwać zmiany terminologii, która w dzisiejszych czasach może być myląca? To z pewnością ciekawe zagadnienie, na inny dzień i artykuł.

Chcesz wiedzieć więcej o instalacjach elektrycznych? A może potrzebujesz dodatkowych elementów do własnej konstrukcji? Zajrzyj do sklepu tme.eu, znajdziesz tu wszystko to, czego potrzebujesz!

Autor: www.tme.eu.

Komentarze