Sterowanie wózkiem widłowym

Sterowanie wózkiem widłowymSterowanie wózkiem widłowym obejmuje nie tylko sterowanie całym układem jezdnym, ale też sterowanie widłami i masztem, a one obejmują trzy ruchy.

Pierwszy to ruch podnoszenia i opuszczania wideł. Drugi ruch to przechylanie masztu od i do siebie. Trzecim ruchem jest przesuwania masztu na boki. Są to ruchy robocze wózka widłowego. Urządzenia do sterowania wózkiem są podobne to tych samochodowych.

W wózku jest kierownica, hamulce, pedał gazu. Czasami występuje też sprzęgło. Poszczególne elementy zależą od zastosowanego w pojeździe układu napędowego. Mogą to być: przekładnia hydrokinetyczna czy też inaczej hydrodynamiczna, przekładnia hydrostatyczna, skrzynia biegów ze sprzęgłem hydrokinetycznym lub ciernym. W większości wózków są tylko dwa biegi: do przodu i wstecz. Wiele osób posiadających prawo jazdy uważa, że będzie potrafiło bez problemu kierować wózkiem. Nie bardziej mylnego.

Prowadzenie wózka znacznie się różni od jazdy samochodem. Znacznie mniejszy jest promień skrętu. Poza tym wózek widłowy jest zwrotniejszy niż samochód. Wózek pozwala także na stosowanie bardziej precyzyjnych manewrów. Musimy również pamiętać, że gdzie indziej znajduje się środek ciężkości. Gdy ładunku będzie zbyt wiele, a prędkość zbyt szybka, może się to skończyć przewróceniem wózka. Dlatego tak ważne jest sprawne operowanie ładunkiem. Jak załadować materiał? Należy podjechać do ładunku, umieścić go na widłach, wyprostować maszt, opuścić widły i powoli odjechać spod palety. Wyładunek analogicznie, ale w odwrotnej kolejności.

Komentarze