Każda inwestycja budowlana wymaga niezwykle skrupulatnego zaplanowania oraz zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań, dzięki którym będzie mogła zostać dobrze zrealizowana. Tak naprawdę, nie można sobie chyba dzisiaj wyobrazić jakiejkolwiek budowy bez użycia urządzeń dźwigowych. Są one nam niezbędne do tego, aby w szybki i łatwy sposób doprowadzić do końca, niejednokrotnie bardzo skomplikowane zadania.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie można wrzucić tych wszystkich urządzeń do jednego worka. Wyróżniamy ich różne rodzaje i należy brać także pod uwagę to, iż posiadają one odmienne parametry. Łączy je jednak bardzo ważna cecha, jaką jest możliwość przenoszenia bardzo ciężkich ładunków oraz dużych gabarytowo przedmiotów na spore odległości. Co więcej, mają one również bardzo duży zasięg pracy w płaszczyźnie pionowej. A to według licznego grona fachowców, zalicza się tak naprawdę do ich największych zalet, z których skrzętnie korzystamy.
Żurawie i dźwigi - czy to te same urządzenia?
W mowie potocznej, bardzo często używa się wymiennie nazw żuraw oraz dźwig. Osoby, które nie są specjalistami w tym temacie zwykle nie zdają sobie sprawy, iż w rzeczywistości są to dwie różne maszyny o nieco innych właściwościach. Te niezwykle często wykorzystywane na budowach urządzenia, mają bowiem różne zastosowanie, ale zasady ich działania również nie są takie same.
Dźwigi
Dźwig, którego prawidłowa, fachowa nazwa to żuraw ruchomy, jest to maszyna, którą montuje się na specjalnej platformie przejezdnej. W większości przypadków, taka platforma jest łączona z samochodem ciężarowym. To jednak nie jedyna opcja, ponieważ platformę można także zainstalować na podwoziu wyposażonym w gąsienicowy układ przenoszenia napędu. Innym rozwiązaniem, które zwykle jest wykorzystywane na kolei, jest natomiast platforma szynowa.
Należy także wiedzieć, że dźwig posiada układy stabilizacji i poziomowania, które decydują o prawidłowym ustabilizowaniu tej potężnej maszyny. Warto jednak mieć świadomość tego, że mimo wykorzystania takich systemów, dźwig tego typu ma mniejszy udźwig oraz zakres pracy, aniżeli żurawie wieżowe. Cechą, która sprawia, że jest on mimo to często wykorzystywany na budowach, jest możliwość jego szybkiej relokacji.
Żurawie
Żuraw, a uściślając żuraw wieżowy lub budowlany, jest urządzeniem znacznie masywniejszym oraz przede wszystkim nieruchomym. Z tego względu, przed jego ustawieniem i zamontowaniem, należy bardzo dokładnie przemyśleć to, w którym miejscu powinien on stanąć.
Żuraw może zostać zainstalowany zarówno na ziemi, ale także na ścianach oraz dachach budynków, co jest dość popularnym rozwiązaniem. Szczególnie, gdy jest on wykorzystywany podczas realizacji dużych inwestycji budowlanych, dotyczących na przykład wznoszenia wieżowców. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę duże możliwości tej maszyny. Wysięg i wysokość podnoszenia takich żurawi może wynosić nawet 100 metrów. Jeśli natomiast chodzi o ich udźwig to może to być do 80 tysięcy kilogramów, co jest bardzo imponującym wynikiem.
Źródło: www.baukrane.pl.
Komentarze