Rodzaje muzyki

MuzykaMuzyka jest bardzo różna, wiele osób ma swoje ulubione gatunki. Muzyka jako dziedzin sztuk pięknych ma naprawdę długa historię. Wiele jej gatunków jest nam znanych z radia, ale inne możemy słuchać tylko w określonych miejscach czy okolicznościach. Lista gatunków muzycznych jest bardzo długa.

Jak wspomniano wyżej Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów muzyki - każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. To właśnie one sprawiają, że podoba nam się taka, a nie inna muzyka - każdy gatunek ma bowiem swoje grono odbiorców.

W jaki sposób można podzielić muzykę na kategorie?

Rodzaje muzyki można wyodrębnić, stosując różne kryteria. Najczęściej brana jest pod uwagę funkcja muzyki (na przykład - muzyka kościelna, muzyka filmowa) lub jej charakterystyczne brzmienie, pozwalające na zaklasyfikowanie do danego gatunku (muzyka rockowa, muzyka elektroniczna).

Każdy gatunek muzyki ma swoje cechy charakterystyczne, które pozwalają na odróżnienie go od innych gatunków. Poniżej opisy najbardziej popularnych stylów muzycznych.

Muzyka elektroniczna

Muzyka elektroniczna jest stosunkowo nowym gatunkiem muzycznym - po raz pierwszy określenie "muzyka elektroniczna" zostało użyte w 1951 roku. Do tworzenia tego rodzaju muzyki artyści używają głównie elektronicznych instrumentów muzycznych (elektrofonów), choć korzystają również z odpowiednio przetworzonych dźwięków wydawanych przez tradycyjne instrumenty. Muzyka elektroniczna ma dziś szerokie grono wielbicieli, choć niektórzy twierdzą, iż nie dorównuje ona muzyce tworzonej w sposób tradycyjny.

Jazz

Początki istnienia tego gatunku muzycznego są datowane na około 1900 rok - to właśnie wtedy na południu Stanów Zjednoczonych narodził się ten charakterystyczny styl, będący połączeniem muzyki rozrywkowej, ludowej i artystycznej. Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowym, a także dużą tendencją artystów do improwizacji, co sprawia, że niektórzy znawcy klasyfikują jazz bardziej jako formę interpretacji muzyki niż jej gatunek.

Poezja śpiewana

Poezja śpiewana jest gatunkiem bardzo specyficznym i łatwym do rozpoznania, jednocześnie nie będąc precyzyjnie określony. Utwory poezji śpiewanej najczęściej tworzone są w taki sposób, że do treści utworów poetyckich (które w zamyśle nie były przeznaczone do śpiewania) komponowana jest pasująca do nich muzyka. Sama muzyka - najczęściej w formie łagodnych ballad - stanowi jednak tylko tło dla treści, która w tego rodzaju muzyce jest najważniejsza.

Muzyka pop

Muzyka pop - to właśnie ona jest najczęściej obecna w mediach i najczęściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Jest to głównie muzyka rozrywkowa. Ma ona wiele podgatunków i odmian. Muzyka pop jest modna praktycznie cały czas, wciąż zmieniają się piosenki na listach przebojów i słuchamy najczęściej tego, co jest akurat na topie. Nic w tym dziwnego - pop tworzony jest z myślą o dotarciu do jak największej grupy odbiorców, nie ma zaś na celu przekazywania głębszej, wartościowej treści w utworach. Muzyka pop jest nieskomplikowana, w piosenkach kilkakrotnie powtarzają się chwytliwe refreny i wpadające w ucho teksty. Melodia dostosowywana jest do panujących aktualnie trendów. Muzyka pop, pomimo braku głębszego przekazu, nie jest jednak tworzona przez amatorów - nad komponowaniem czuwa zazwyczaj wielu specjalistów.

Reggae

Reggae wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z osobą charakterystycznego wokalisty - Boba Marleya. Nie był on jednak jedynym prekursorem tego powstałego w drugiej połowie XX wieku gatunku. Reggae charakteryzuje się połączeniem muzyki jamajskiej, folku, jazzu oraz R&B. Cechuje ją spokojny, pulsujący rytm, łagodny głos wokalisty i wyraźnie słyszalna linia basowa, wysunięta na pierwszy plan.

Rock

Rock jest gatunkiem muzycznym obejmującym bardzo wiele podgatunków - wszystkie mają jednak wspólne cechy charakterystyczne. Najbardziej specyficzne dla rocka jest gitarowe brzmienie - najczęściej wykorzystywane są gitary elektryczne, choć niekiedy twórcy korzystają z gitar klasycznych. Rock czerpie z bluesa i rock and rolla - to właśnie te gatunki zainspirowały jego powstanie. Rock pojawił się w Stanach Zjednoczonych w XX wieku i szybko zyskał licznych wielbicieli - zwłaszcza wśród ludzi młodych. Rock charakteryzuje zespołowe tworzenie i wykonywanie muzyki - rzadko pojawiają się w tym gatunku twórcy solowi.

Heavy metal

Heavy metal wyewoluował z muzyki rockowej, a pojawił się w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii w XX wieku. Choć przypomina brzmieniem rock, charakteryzuje go znacznie cięższe brzmienie silnie przesterowanych gitar, wyraźna i intensywna perkusja oraz wyrazisty wokal. Wokaliści takich zespołów stosują często specjalne techniki śpiewu, zmieniające brzmienie ich głosu. Heavy metal znacznie mniej niż rock czerpie z bluesa i rock and rolla, stawiając w większym stopniu na siłę, energię i wyrazisty styl przekazu scenicznego. Tematyka utworów heavymetalowych bywa bardzo różnorodna, jednak dość często pojawiają się utwory o tematyce ponurej i "mrocznej", niewystępujące w muzyce popularnej i rozrywkowej.

Blues

Twórcami bluesa byli Afroamerykanie z południa USA. Wykreowany przez nich gatunek muzyczny charakteryzuje się wykorzystaniem harmonijki ustnej i gitary, rzadziej instrumentów dętych i klawiszowych. Wyjątkowo często pojawia się w utworach dźwięk klaszczących dłoni, a artyści mają tendencję do improwizacji - zarówno w kwestii muzycznej, jak i w kwestii śpiewanego przez wokalistę tekstu. Tematyka utworów jest różnorodna - często dotyczy relacji damsko - męskich, pojawiają się także tematy dotyczące problemów społecznych i krytyki panujących systemów politycznych.

Muzyką ludową jest również folk, może nawiązywać do kultury, ballad, wierzeń. Te oba gatunki, czyli bluesa i folk wspaniale łączy muzyka country. Ma ona również wiele stylów i gatunków.

Komentarze