Rodzaje i typy fotografii

Rodzaje i typy fotografiiNajprostszy podział fotografii obejmuje jej klasyfikację na fotografię artystyczną i użytkową.

Fotografia artystyczna

Do fotografii artystycznej zaliczamy te zdjęcia, które tworzone są z zamysłem ich podziwiania jako dzieł o szczególnej wartości estetycznej.

Można je oglądać między innymi na wystawach fotograficznych, w albumach czy na specjalnych stronach internetowych. Wiele osób zajmuje się fotografią artystyczną amatorsko, tworząc własne projekty i umieszczając je w sieci.

Obecnie jest to ciekawa alternatywa dla własnej wystawy, której zorganizowanie dla przeciętnego człowieka jest niestety dość trudne. Internet jest z kolei dostępny dla szerokiego grona odbiorców, co jest ułatwieniem zarówno dla samego autora jak i jego potencjalnych odbiorców. Umieszczanie swoich zdjęć w portalu społecznościowym czy na własnym fotoblogu może stać się przepustką do wielkiej kariery.

Kolejnym rodzajem fotografii artystycznej są sesje okolicznościowe. Obejmują one sesje studyjne i plenerowe. Mogą być wykonywane na zlecenie konkretnego klienta. Trudno odmówić artyzmu oryginalnej sesji ślubnej czy fotografiom, wykonywanym na balu studniówkowym. Obecnie każdy fotograf dokłada wszelkich starań, aby dokumentacja takiej imprezy była przeprowadzona na najwyższym poziomie. Każde zdjęcie zostaje dopracowane w najmniejszych szczegółach oraz odpowiednio przerobione i ozdobione. Popularne są fotografie nietypowo skadrowane, zdjęcia w sepii czy nastrojowe fotografie czarno-białe. Do fotografii artystycznych zalicza się także portrety, zdjęcia rodzinne oraz inne fotografie, wykonywane za zamówienie.

Fotografia użytkowa

Fotografiami typowo użytkowymi są z kolei zdjęcia reklamowe, mające na celu promowanie danej firmy czy konkretnych usług i produktów. Zadaniem zdjęć jest przedstawienie konkretnego przedmiotu w jak najlepszym świetle, pokazanie jego zalet, ale jednocześnie zachowanie jego wiarygodności. Podobnie jest w przypadku zdjęć do aukcji internetowych, ilustracji do podręczników czy innych książek.

Do fotografii użytkowej można zaliczyć również zdjęcia reportażowe, mające na celu udokumentowanie zdarzenia, o jakim jest mowa. Każda fotografia reklamowa czy reportażowa może oczywiście być zdjęciem artystycznym. Z jednej strony reportaż czy zdjęcie produktu ma przede wszystkim dostarczać informacji i na tym właśnie polega jego rola użytkowa. Z drugiej jednak strony zadaniem zdjęć jest zareklamowanie danego wydarzenia czy przedmiotu, wyróżnienie go spośród innych. Fotografia powinna być więc wyjątkowa, co z kolei wymaga wizji artystycznej.

Nie należy jednak popadać w skrajności: zdjęcia reportażowe oraz reklamowe nie mogą być zbyt przerysowane, ponieważ odwróci to uwagę od treści i wyda się mało wiarygodne. Ich rola jest również odmienna niż w przypadku zdjęć typowo artystycznych: zadaniem takich fotografii jest przede wszystkim promocja oraz przekazywanie informacji.

Komentarze

Fotograf
Fotografia jest sztuką, która wykonywana profesjonalnie wymaga wiedzy z wielu dziedzin: kompozycji, proporcji, barw, perspektywy, światła. Ważna jest też znajomość komunikacji obrazem, znajomość znaczeń oczywistych, języka symboli, języka kultury. Jest także cała dziedzina techniczna dotycząca planów, filtrów, ostrości. Ważne jest to co jest fotografowane, kiedy i gdzie, czy ma znaczenie dokumentalne, bieżące, relacyjne, reporterskie. Ważne jest w ogóle rozumienie istoty zdjęcia i filozofii fotografowania.
Opisy do zdjęć
Fotografia portretowa może przybierać bardzo różne oblicza. Niektórzy koncentrują się na fascynujących ujęciach dziecięcych w stylu Fine Art, a inni znajdują swoje nisze portretowe, w których doskonale się realizują. Portfolia aktorskie to zdecydowanie możliwość doskonalenia swojego warsztatu i ciekawe osoby, które dzięki umiejętnościom i zawodowym aspiracjom bywają fantastycznym źródłem inspiracji dla fotografa portretowego. Fotografia w takim wydaniu to również pole do popisu dla osób realizujących opisy do zdjęć, współpracującyc h z najpoczytniejsz ymi magazynami w kraju i poza jego granicami.