Rodzaje i charakterystyka dronów - drony rekreacyjne, profesjonalne, wyścigowe

Nowoczesne dronyDrony to w obecnych czasach popularne urządzenia wykorzystywane do wielu celów oraz na różnym poziomie. Nazywane są one także bezzałogowymi statkami powietrznymi, jak również wielowirnikowymi modelami latającymi. Urządzenia te sterowane są przez operatora za pomocą specjalnej aparatury sterującej, a także wykorzystując swój system i technologie odbywają autonomiczny lot. W jakim celu wykorzystywane są drony? Jakie są ich rodzaje? Jakie przepisy opisują możliwość korzystania z dronów?

Rodzaje dronów oraz ich wykorzystanie

Ówcześnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych i innowacyjnych technologii drony spełniają wiele funkcji, jak również wykorzystywane są w wielu dziedzinach i sytuacjach. Urządzenia te można podzielić na:

  • drony rekreacyjne - modele przeznaczone do nauki latania, zabawy, wykorzystywane przez amatorów i osoby zaczynające przygodę z tego rodzaju urządzeniami. Wśród modeli występującej w tej grupie są mini drony,
  • drony profesjonalne - wykorzystywane głównie w celach komercyjnych, takich jak filmowanie, tworzenie profesjonalnych zdjęć i ujęć dzięki wysoce ujętej technologii. Urządzenia towarzyszące osobom uprawiającym sporty ekstremalne, a także, jako pomoc przy obserwacji terenu np. przez służby specjalne.
  • drony wyścigowe - szybkie, nowoczesne drony przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, często wyposażone w dodatkowe elementy umożliwiające sledze nieurządzenia.

Wśród wielu rodzajów sprzętu można także wyróżnić urządzenia rolnicze - wykorzystywane do kontroli upraw, drony stosowane w służbie cywilnej, ratownictwie, sprzęty do wykonywania badań i zbierania informacji, drony transportowe - wykorzystywane przez firmy kurierskie i dostawcze i inne.

Drony rekreacyjne - zastosowanie i cechy charakterystyczne

Drony rekreacyjne posiadają największą grupę odbiorców, a dzięki ich wykorzystaniu można zacząć przygodę z lotnictwem bezzałogowym, poczuć niezwykłe emocje, realizować swoje marzenia i "dać upust" wyobraźni i kreatywności.

Modele dronów rekreacyjny mogą się między sobą różnić, a ich wyposażenie i funkcje pozwalają dobrać odpowiedni sprzęt do oczekiwanych efektów i celów.

Najprostsze i niewielkie drony posiadają podstawowe funkcje i sterowane są za pomocą specjalnego pilota. Większość z nim posiada opcje stabilizacji, dzięki której nauka latania staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Niektóre modele wyposażone są w kamerkę, dzięki której można rejestrować obraz i dźwięk. Wiele z nich daje możliwość wykonywania różnego rodzaju akrobacji i trików.

Przepisy dotyczące latania i sterowania dronami

Korzystanie z dronów jest dozwolone i dopuszczalne w prawie polskim, jednak uregulowane pewnymi przepisami, które rozdzielone są na dwie grupy. Pierwszą grupą i odnoszącymi się do niej wymogami i zasadami są drony rekreacyjne i sportowe. Osoby posiadające dron mieszczący się w tej grupie nie muszą posiadać świadectwa kwalifikacji, jednak powinny przestrzegać obowiązku poruszania się w pewnej, bezpiecznej odległości poziomej. Nie można ich także stosować na terenach zamkniętych, obiektach jądrowych.

"Piloci" grupy profesjonalnej i komercyjnej powinny posiadać świadectwo kwalifikacji UAVO i stosować się do zasada takich jak: posiadanie tabliczki znamionowej, wyposażenie drona w odpowiednie oświetlenie ostrzegawcze i system failsafe, noszenie przez operatora kamizelki odblaskowej, itp.

Autor: www.megadron.pl.

Komentarze