Rezystory - rodzaje i zasada działania

RezystoryRezystory to nic innego jak oporniki elektryczne. Stanowią one niezwykle istotną, bierną część obwodu elektrycznego. Tego typu podzespoły znajdują się praktycznie w każdym urządzeniu elektrycznym i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie tego typu urządzeń bez rezystorów. Jaką dokładnie pełnią funkcję i jakie są ich rodzaje?

Do czego służy rezystor?

Opornik elektryczny, czyli rezystor, ma z reguły za zadanie ograniczyć prąd płynący w danym obwodzie elektrycznym. Rezystory to elementy liniowe łączone na dwa sposoby - szeregowo lub równolegle. Co najważniejsze, te małe i niepozorne elementy wpływają na funkcjonalność różnego rodzaju urządzeń. To właśnie rezystory umożliwiają nam regulację temperatury żelazka, głośności słuchanej muzyki, czy natężenia światła (np. rezystor do LED) lub prędkości obrotów silnika.

Jak widać, rezystory nie tylko ograniczają przepływ prądu, ale pozwalają również na regulację jego przepływu, co w praktyce przekłada się na możliwość dostrajania parametrów konkretnych urządzeń, do swoich potrzeb.

Rodzaje rezystorów

Oporniki elektryczne dzielą się przede wszystkim ze względu na swoją budowę, a raczej rodzaj materiałów do niej użytych oraz pod kątem wartości oporu elektrycznego (rezystencji), wyrażaną w omach. Pod względem konstrukcji rezystory możemy podzielić na drutowe (bardziej wytrzymałe na uszkodzenia), oporniki masowe i warstwowe np. rezystory cienkowarstwowe, grubowarstwowe oraz oporniki foliowe.

Ze względu na materiał budulcowy możemy wyróżnić np. rezystory wykonane z węgla oraz różnego rodzaju dodatków, oporniki ze stopów chromu i niklu. W takim ogólnym ujęciu możemy zastosować podział na:

  • rezystory węglowe
  • rezystory drutowe
  • rezystory metalizowane
  • rezystory smd (montaż powierzchniowy)
  • rezystory bezpiecznikowe

Co jeszcze warto wiedzieć o rezystorach?

W przypadku rezystorów ważna jest ich wytrzymałość i odporność zwłaszcza na działanie wysokich temperatur i wyładowań elektrostatycznych. Istotna jest również stabilność rezystora oraz tolerancja, czyli zakres odchyleń rezystancji od jej wartości nominalnej. Tolerancja rezystora określana jest zazwyczaj procentowo. Mniejsza świadczy o większej precyzji rezystora.

W przypadku wymiany rezystora należy kierować się zaleceniami producenta danego urządzenia, w którym rezystor pracuje. Bardzo często na samym rezystorze są naniesione informacje o jego parametrach. Przy czym warto pamiętać o tym, że rezystor jest dość delikatnym elementem i jeśli przy pomiarze oporu daje jedynie 80 procent oczekiwanej wartości, należy wymienić go na nowy.

Autor: www.micros.com.pl.

Komentarze