Piekarnik do zabudowy - rodzaje, funkcje, czyszczenie

Piekarnik do zabudowyPiekarnik to ważne urządzenie gospodarstwa domowego oraz podstawa dobrze wyposażonej kuchni. Wybór odpowiedniego urządzenia, odpowiadającego parametrami naszym oczekiwaniom wcale nie jest prosty, głównie ze względu na bardzo dużą ilość modeli na rynku. Aby ułatwić sobie wybór odpowiedniego piekarnika, przed udaniem się do sklepu warto zapoznać się z najważniejszymi funkcjami i parametrami, które posiadają piekarniki do zabudowy.

Design i wymiary

Wybór urządzenia rozpocznijmy od określenia wygładu oraz stylu piekarnika, gdyż musi on pasować do wystroju kuchni. Sklepy ze sprzętem RTV zarówno te stacjonarne jak i internetowe oferują piekarniki w różnych kolorach i odcieniach. Najbardziej popularne obecnie kolory to srebrny i czarny, w ofercie spotkamy również urządzenia w kolorze białym, szarym, beżowym. Jeśli chodzi o styl, to wyróżniamy tutaj nowoczesny design oraz piekarniki w stylu retro. Jeśli chodzi o zewnętrzne wymiary, piekarniki dzielimy na standardowe i kompaktowe. Standardowe mają zazwyczaj identyczną wysokość i szerokość: ok. 59,5 cm, różnią się minimalne głębokością (od 55 do 58,5 cm). Wysokość piekarników kompaktowych to zazwyczaj 46 cm, szerokość około 60 cm.

Rodzaje piekarników

1. Piekarnik elektryczny

  • Standardowy piekarnik elektryczny,
  • Piekarnik elektryczny parowy,
  • Piekarnik elektryczny z funkcją mikrofali.

2. Piekarnik gazowy

Funkcje piekarnika

Lista funkcji piekarników może przytłoczyć, tym bardziej, że każdy producent stosuje swoje własne nazewnictwo dla tych samych funkcji. Współczesne piekarniki maja od kilku do kilkudziesięciu funkcji pieczenia. Najważniejsze z nich:

  • pieczenie tradycyjne z użyciem gorącego powietrza generowanego przez górną i dolną grzałkę;
  • termoobieg - polega na wprawianiu w ruch nagrzanego powietrza, dzięki czemu w każdej części piekarnika panuje taka sama temperatura. Wykorzystywana do tego jest górna i dolna grzałka oraz zamontowany na tylnej ściance wentylator lub specjalna grzałka kołowa, która jednocześnie rozgrzewa powietrze i wprawia je w ruch;
  • pieczenie w niskiej temperaturze - wymaga znacznie dłuższego czasu pieczenia, ale pozwala uzyskać bardzo delikatne, soczyste pieczenie;
  • grzanie dolne - przydatne do zarumieniania ciast od spodu;
  • grill - w wersji standardowej, a także szybkiej i turbo;
  • pizza - wykorzystanie termoobiegu i dolnej grzałki;
  • rozmrażanie - do przygotowywania gotowych produktów, wymagających zapieczenia, takich jak np. frytki;
  • suszenie grzybów lub owoców;
  • wyrastanie ciast - czas wyrastania ciasta skraca się o około jedną trzecią;
  • pasteryzowanie;
  • podtrzymywanie temperatury;
  • podgrzewanie talerzy.

Nowoczesne piekarniki pozwalają nam jeszcze lepiej i łatwiej piec różnego rodzaju potrawy dzięki programom automatycznym. Piekarnik posiada od kilku do kilkudziesięciu zaprogramowanych opcji pieczenia. Na wyświetlaczu wybieramy odpowiednie danie, wpisujemy wagę, a piekarnik sam dobiera odpowiednią temperaturę, moc i czas pieczenia w zależności od marki funkcja taka może nazywać się : AssistedCooking, PerfectBake, Auto Menu itp.

Pieczenie wielopoziomowe

Piekarnik skonstruowany w taki sposób, aby można było piec w tym samym czasie różnorodne potrawy, w tym również mięso czy warzywa a nawet ryb, bez obawy, że aromaty i smaki będą się wzajemnie przenikały. Pozwala nam to na dużą oszczędność czasu i energii.

Termosąda

Urządzenie, które wbijamy w pieczoną potrawę w celu kontroli temperatury wewnątrz niej. W piekarniku z automatycznymi programami pieczenia, termosąda pozwala urządzeniu kontrolować wewnętrzną temperaturę potrawy np. mięsa i wyłączyć się, kiedy potrawa uzyska wewnętrzną optymalną temperaturę - dzięki temu potrawa uzyskuje idealną konsystencje, zapobiega to jej wysuszeniu.

Miękkie domykanie drzwi

Podczas zamykania drzwiczek specjalnie zaprojektowane zawiasy chwytają drzwiczki przy ustawieniu pod kątem około 15 stopni i powoli domykają uniemożliwiając m.in. rozbicie szyby w wyniku zbyt mocnego zamknięcia piekarnika.

Chłodne drzwi

Warstwa ochronna powstaje w wyniku zamontowania dwóch, trzech a w niektórych modelach nawet czterech szyb, między którymi panuje próżnia zapewniająca dodatkową izolacje, a wmontowany w obudowę wentylator miesza ogrzane powietrze z chłodniejszym powodując, że temperatura ścianek i drzwiczek jest o wiele niższa, niż temperatura wewnątrz piekarnika.

Wybór temperatury

Standardowy zakres temperatur, jaki oferuje piekarnik mieści się w przedziale od 50 do 250 stopni, jednak na rynku obecnie pojawia się coraz więcej urządzeń, które posiadają zakres temperatur od 30 do 315 stopni. Niskie temperatury wykorzystywane do wolnego pieczenia sprawiają, że potrawa nie traci wartości odżywczych i witamin. Najwyższy zakres temperatur służy do wypiekania pizzy i pieczywa.

Rodzaj programatora

  • programator z pokrętłami;
  • programator z przyciskami lub panelem dotykowym i wyświetlaczem tekstowym;
  • programator z panelem dotykowym i kolorowym wyświetlaczem - wyświetla obrazki i tekst.

Rodzaj prowadnic

  • prowadnice wytłaczane - rowki w ściankach komory piekarnika;
  • drabinki - metalowe prowadnice zamontowane na ściankach piekarnika;
  • prowadnice teleskopowa - wysuwana wraz z blachą, w piekarnikach możemy mieć prowadnice na jednym, dwóch lub trzech poziomach pieczenia.

Funkcja WiFi

Funkcja WiFi w piekarniku pozwala nam na obsługę urządzenia z poziomu telefonu. W zależności od wyposażenia piekarnika, aplikacja pozwala zdalnie kontrolować temperaturę, zmienić rodzaj grzałki, wybrać gotowy program pieczenia czy zaprogramować albo tylko sprawdzić czas włączenia/wyłączenia piekarnika. Aplikacja oferuje dostęp do wielu gotowych przepisów kulinarnych, pozwala też na tworzenie i dodawanie własnych przepisów.

Klasa energetyczna

Warto w tym miejscu wspomnieć również o zużyciu energii. Na rynku mamy dwie klasy energetyczne piekarników do zabudowy: A i A+ Klasa energetyczna piekarnika nie jest jednak aż tak bardzo istotnym parametrem, który miałby duże znaczenie przy wyborze piekarnika, gdyż różnice miedzy klasa A i A+ jest minimalna i nie odbija się na naszych domowych rachunkach. Większość piekarników podłączana jest za pomocą wtyczki do gniazdka, a ich moc nie przekracza 3,5 kW.

Piekarnik parowy

Dobrze wyposażoną kuchnie definiują urządzenia wielofunkcyjne, do takich urządzeń na pewno możemy zaliczyć piekarniki parowe. Decydując się na taki piekarnik należy zwrócić uwagę, że nie każdy działa tak samo. Na rynku mamy kilka typów piekarników parowych:

Piekarniki ze wspomaganiem pieczenia parą
Wykorzystują parę w obróbce cieplnej zapewniając większą soczystość pieczonych potraw. Urządzenie 2w1 pozwala na pieczenie w tradycyjny sposób oraz z wykorzystaniem pary. Piekarniki te wyposażone są w wewnętrzny zbiornik na wodę, do którego wlewamy ją za pomocą wysuwanej szuflady - natomiast w niższych modelach wodę wlewamy na dno piekarnika, wyposażone w specjalne wgłębienie.

Piekarniki parowe 3w1
Łączy w sobie funkcje zwykłego piekarnika, pieczenia ze wspomaganiem pary oraz parowaru - wielozadaniowe urządzenia, pozwalające piec ciasta, przygotowywać soczyste pieczenie oraz gotować zdrowe posiłki przy użyciu pary. Gotowanie ułatwia będące na wyposażeniu piekarnika stalowe naczynie Piekarniki tego typu posiadają wbudowany pojemnik na wodę, co zdecydowanie ułatwia obsługę.

Piekarnik parowy 4w1
Gotowanie na parze, pieczenie z parą, pieczenie tradycyjne oraz funkcja gotowania metodą Sous Vide - czyli gotowanie metoda próżniową. Metoda ta sprawia, że potrawy zachowują smak, są delikatne oraz nie tracą witamin i minerałów. Metodą Sous-Vide warzywa przygotowuje się w temperaturze ok. 80°C, wieprzowinę w 65°C, a ryby w ok. 60°C po wcześniejszym zapakowaniu do specjalnego woreczka, zamykanego próżniowo. Potrzebna jest do tego zgrzewarka. Możemy również dokupić do piekarnika specjalna szufladę do pakowania próżniowego, która montujemy pod urządzeniem - szuflady te oferowane są przez producentów piekarników.

Piekarnik parowy z funkcją mikrofali
Pieczenie wspomagane parą plus funkcją mikrofali. Urządzenie dla ludzi, którzy chcą szybko przygotowywać swoje potrawy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do małych kuchni i dla wszystkich tych, którzy chcą zaoszczędzić miejsce i pieniądze. Mimo, ze piekarnik z funkcją mikrofali jest droższy niż podstawowy tradycyjny piekarnik, to wydamy na niego mniej niż w sytuacji zakupu piekarnika i kuchenki mikrofalowej do zabudowy, jako 2 osobne urządzenia. Decydując się na taki typ piekarnika mamy do wyboru 2 rozmiary:

  • kompaktowy - wysokość 45cm i pojemność ok. 45-50l,
  • standardowy - wysokość 60 cm, pojemność w graniach 65-70l.

Piekarnik z funkcją mikrofali może być używany na 3 sposoby:

  • do tradycyjnego pieczenia;
  • jako mikrofala;
  • w trybie kombinowanym, czyli tradycyjne pieczenie z dodatkowym wykorzystaniem mikrofal dzięki tej funkcji możemy skrócić czas pieczenia nawet o połowę,

Czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnika najczęściej kojarzone jest z ciężką i czasochłonną pracą przy użyciu gąbki i środka do usuwania tłuszczu i przypaleń. Na szczęście większość modeli obecnych na rynku piekarników posiada funkcje samooczyszczenia. Wyróżniamy 3 rodzaje czyszczenia:

1. Czyszczenie pyrolityczne

Najbardziej efektywny sposób czyszczenia, polega na tym, ze piekarnik rozgrzewa się do temperatury 500 stopni co powoduje wypalenie brudu i tłuszczu. Program czyszczenia trwa około 2 godziny. Należy pamiętać, że wnętrze piekarnika powinno być puste, należy wyciągnąć blachy, ruszt, zdemontować prowadnice i drabinki, ponieważ podczas czyszczenia mogą ulec zniszczeniu. Trzeba również pozbyć się większych kawałków jedzenie, ich spalanie oznacza dużą ilość dymu i nieprzyjemny zapach.

2. Czyszczenie katalityczne

Specjalne powłoki wewnątrz piekarnika zamontowane na bocznych lub na tylnej ściance (szorstkie płyty zamontowane wewnątrz) pomagają usuwać tłuszcz oraz niewielkie zabrudzenia. Specjalna powłoka absorbuje brud, który jest rozkładany (utleniany) w momencie, kiedy piekarnik osiągnie temperaturę 200-250°C. Cały proces może działać w trakcie pieczenia - warunkiem jest tylko ustawienie wcześniej odpowiedniej temperatura oraz czasu działania piekarnika. Zabrudzenia poddane procesowi katalizy ulegną częściowemu rozpadowi, pozostałości natomiast zdecydowanie łatwiej usunąć po wystudzeniu urządzenia.

3. Czyszczenie parowe

Jest nazywane również czyszczeniem hydrolitycznym lub hydrolizą - do piekarnika wlewamy wodę, która pod wpływem temperatury zaczyna parować. Para działając na brud zmiękcza go, dzięki czemu, przy pomocy gąbki możemy łatwiej go usunąć. Para również niweluje nieprzyjemny zapach.

Komentarze