Opaska życia - czym jest, jak działa? Zastosowanie

Opaska życiaUrządzenie do teleopieki (opieki zdalnej) określane jest w różny sposób, najczęściej używane są takie nazwy jak: opaska życia, opaska telemetryczna, opaska ratunkowa, opaska medyczna, smartband dla seniora. Urządzenie to pozwala na stały monitoring osoby chorej czy starszej, która mieszka samotnie lub przez określony czas w ciągu dnia przebywa sama. Opaska wykorzystuje współczesne osiągnięcia technologiczne, wymaga od opiekunów posiadania urządzenia ze stałym dostępem do Internetu. Z opaski życia korzystają osoby prywatne jak i instytucje publiczne zajmujące się udzielaniem usług opiekuńczych.

Urządzenie to używane jest najczęściej przez starsze, samotne osoby, u których stan zdrowia może w każdej chwili się pogorszyć. Używanie opaski wiąże się z ponoszeniem stałych kosztów.

Jak wygląda opaska życia?

Opaska życia przypomina kształtem zegarek zakładany na rękę. Zwykle wykonana jest z silikonu, który nie podrażnia skóry i nie wywołuje uczuleń. W zależności od marki urządzenia opaska posiada jeden lub więcej przycisków oraz gniazdo micro USB potrzebne do podłączenia ładowarki. W środku urządzenia znajduje się:

  • karta SIM,
  • czujniki tętna i temperatury,
  • detektor upadku,
  • moduł GPS,
  • komunikator głosowy,
  • bateria.

Opaska życia wymaga regularnego ładowania (zwykle co 2-3 doby). W zależności od producenta opaski są wodoodporne (użytkownik może nie ściągać jej w czasie kąpieli czy prysznica), częściowo wodoodporne (użytkownik musi ściągnąć ją na czas kąpieli, ale może myć w niej ręce czy zmywać naczynia) lub też całkowicie nieodporne na działanie wody i wilgoci. Producent powinien także określić zakres temperatur, w jakich opaska sprawnie pracuje.

Jak działa opaska życia?

Urządzenie obsługiwane jest z poziomu aplikacji mobilnej lub platformy internetowej, gdzie należy skonfigurować dane dotyczące użytkownika opaski i jego opiekuna. Aplikacja obsługiwana jest przez opiekuna, który musi posiadać urządzenie z dostępem do internetu. Dane opiekuna przesyłane są do centrum monitoringu, o ile producent zapewnia taką możliwość. Sama opaska posiada zwykle diody, które informują o rozładowanej baterii czy uruchomieniu przycisku SOS. Nad prawidłowym użytkowaniem opaski czuwa opiekun i on jest odpowiedzialny za jej działanie. Wszelkie pomiary i czynności dokonywane przez opaskę oraz stan naładowania baterii odczytujemy za pomocą aplikacji.

Funkcje opaski życia

Główną funkcją opaski jest wzywanie pomocy w przypadku upadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Opaska życia posiada przycisk SOS: po jego naciśnięciu opaska łączy się z telefonem opiekuna, czasami także z centrum monitoringu. Wbudowany komunikator głosowy pozwala opiekunowi lub dyspozytorowi nawiązać rozmowę z użytkownikiem opaski, zapytać o jego stan i sytuację. Jeśli użytkownik opaski nie odpowiada, opiekun lub dyspozytor wzywają ambulans ze względu na prawdopodobne zagrożenie życia. Opaska życia dokonuje pomiarów tętna, temperatury skóry czy nawet ilość wykonanych w danym okresie kroków. Wbudowany moduł GPS pozwala szybko zlokalizować użytkownika opaski, dzięki czemu opiekun czy ratownicy będą mogli dotrzeć do niego w jak najkrótszym czasie. W niektórych opaskach pojawia się taka funkcja jak alarm przypominający o zażyciu leków.

Cena opaski życia

Na polskim rynku dostępne są różne opaski życia. W zależności od marki i modelu ich cena waha się od dwustu do ok. dwóch tysięcy złotych. Oczywiście im więcej funkcji posiada opaska, tym cena staje się wyższa. Decydując się na zakup opaski warto zapoznać się wcześniej z jej możliwościami i porównać ją z innymi urządzeniami tego typu. W Polsce produkcją opasek telemetrycznych zajmuje się firma Sidly Care, która jednocześnie zapewnia stały dostęp do centrum monitoringu. Użytkowanie opaski z kartą SIM wiąże się z koniecznością regularnego doładowania konta, zwykle są to kwoty kilkudziesięciu złotych miesięcznie (jeśli opaska jest częścią usług opiekuńczych prowadzonych przez ośrodek pomocy społecznej, wówczas koszty związane z użytkowaniem ponosi zwykle instytucja).

Komentarze