Okap czy pochłaniacz - co do mieszkania w bloku?

Okap a pochłaniaczChcesz znaleźć funkcjonalne i wydajne urządzenie, za sprawą którego uporasz się z zapachami, gorącym powietrzem i cząsteczkami tłuszczu wytwarzanymi w trakcie gotowania? Kluczowe znaczenie ma to, gdzie mieszkasz: w domku jednorodzinnym czy w mieszkaniu w bloku. Przekonaj się, które urządzenie możesz zastosować!

Funkcja i efekt

Choć w potocznej mowie oba urządzenia nazywa się w okapami, w rzeczywistości te, które spotykasz w kuchniach należących do znajomych zamieszkujących w bloku, są jedynie pochłaniaczami. Od prawdziwych okapów różnią się funkcjonalnością. Pokrótce można to przedstawić tak:

  • okap całkowicie usuwa zanieczyszczone zapachem i tłuszczem powietrze z kuchni, ponieważ wydala je na zewnątrz budynku,
  • pochłaniacz filtruje zanieczyszczone zapachem i tłuszczem powietrze, po czym z powrotem wypuszcza je do kuchni.

Jak zatem widzisz, prawdziwy okap działa w obiegu otwartym i wymaga dostępu do przewodu wentylacyjnego prowadzącego bezpośrednio na zewnątrz. Pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym, jest więc prostszy do zainstalowania, a co za tym idzie popularniejszy. Niestety ma niemal dwukrotnie mniejszą wydajność od okapu działającego w obiegu otwartym.

Okap a pochłaniacz

Okap do kuchni w bloku

Właściwym rodzajem okapu do mieszkania w bloku jest pochłaniacz. Urządzenia działające w trybie otwartym wymagają podłączenia do kanału wywiewnego, najlepiej odrębnego (innego niż ten połączony z kuchnią). Niestety nie jest to możliwe w budynkach wielomieszkaniowych - w domach typu bliźniak lub z kilkoma kuchniami także nie. Gdybyś bowiem podłączył okap z kanałem wywiewnym, z którego korzystają także inne mieszkania, wszystkie zanieczyszczenia wyprowadzane z Twojej kuchni powędrowałyby do sąsiada. To nie tylko niekorzystne dla sąsiedzkich relacji, ale również nielegalne - zabronione przez prawo budowlane.

Jedyną szansą na usunięcie intensywnych zapachów i tłuszczu z gotowania jest zatem wykorzystanie pochłaniacza. Jego działanie opiera się o zastosowane wewnątrz filtry: mechaniczne i węglowe. Urządzenie trzeba podłączyć do sieci elektrycznej. Ponieważ występuje w wielu modelach, zamontujesz je w takim miejscu, jakie Ci odpowiada: na ścianie, pod szafką, w suficie, a nawet w blacie kuchennym!

Okap a pochłaniacz

Filtry niezbędne do działania pochłaniacza

W okapach do mieszkań w bloku konieczne są dwa filtry:

  • przeciwtłuszczowy - taki filtr najczęściej jest metalowy, wykonywany jest ze stali lub aluminium. Przypomina siatkę o gęstych oczkach, które wyłapują drobinki tłuszczu obecne w powietrzu. Jest to filtr trwały, a więc wymagający czyszczenia. Myje się go pod wodą - w zlewozmywaku lub zmywarce. Może zostać zastosowany w pochłaniaczu pojedynczo, ale również podwójnie czy potrójnie. Tańszymi zamiennikami trwałych filtrów metalowych są kilkumiesięczne włókninowe i akrylowe oraz jednorazowe papierowe,
  • pochłaniający zapachy - popularny filtr węglowy neutralizuje mocne aromaty, oczyszczając tym samym powietrze. Wydajność filtra zależy od ceny. Może starczyć nawet na rok, ale może wymagać wymiany już po miesiącu.

Ustal, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na okap do kuchni. Zastanów się, jaki model odpowiada Ci ze względu na sposób montażu. Na końcu kup wszystkie wymagane filtry. Jeśli chcesz, by pochłaniacz lepiej wyłapywał cząsteczki tłuszczu, zainstaluj nawet dwa lub trzy filtry metalowe. Z kolei węglowy kup droższy - w długiej perspektywie zaoszczędzisz!

Źródło: www.euro.com.pl.

Komentarze