Laserowe leczenie zębów to rozwiązanie coraz częściej stosowane w gabinetach dentystycznych. Jakie zabiegi możemy wykonywać za pomocą lasera? Jakie są wady i zalety tej metody leczenia zębów? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.
W gabinetach stomatologicznych coraz częściej możemy spotkać się z nowoczesnymi technologiami, które mają na na celu poprawiać jakość leczenia naszych zębów. Jednym z takich urządzeń jest laser. Za pomocą tego urządzenia możemy szybko i bezboleśnie naprawiać niektóre uszkodzenia tkanki zębowej. Istnieją różne rodzaje laserów, które przeznaczone są do leczenia poszczególnych dolegliwości. Niestety nie jest w stanie zastąpić wszystkich tradycyjnych metod leczenia. Niektóre ubytki nie dają się wyleczyć za pomocą lasera.
Za pomocą lasera możemy wyleczyć uszkodzenia znajdujące się przy dziąśle lub w bruzdach zęba. Metoda ta dobrze radzi sobie z powstającą próchnicą. Niestety głębsze ubytki czy te znajdujące się pomiędzy zębami wymagają tradycyjnego leczenia, z użyciem wiertła. Leczenie laserem jest o wiele bardziej przyjemne i zazwyczaj nie wymaga stosowania żadnego znieczulenia. Działa bezkontaktowa i niemal bezgłośnie. Nie powoduje również żadnych drgań czy wibracji, które wytwarzane są przez wiertła.
Jak działa laser?
Laser wypuszczający wiązkę światła pozwala usunąć (odparować) chore tkanki zęba. Powierzchnia zęba zostaje odpowiednio odkażona i jest gotowa na założenie specjalnego wypełnienia. W ten sposób możemy pozbyć się niewielkiej próchnicy, która pojawiła się na naszych zębach bez konieczności tradycyjnego borowania za pomocą wierteł, które wywołują nieprzyjemne wibracje oraz hałas. Niestety nie wszystkie ubytki jesteśmy w stanie usunąć tą metodą.
Zalety leczenia laserowego
Istnieje wiele zalet korzystania z lasera podczas leczenia problemów z zębami. Jednym z plusów jest to, że zabieg ten jest bezbolesny. Wiele osób docenia również to, że podczas leczenia nie pojawiają się wibracje oraz hałas pochodzący z tradycyjnych wierteł. Poza tym zabieg trwa o wiele krócej i ząb o wiele szybciej goi się po zastosowaniu lasera.
Istotną zaletą jest również to, że laser pozwala w bardziej precyzyjny sposób pozbyć się ubytków, chociaż wymaga to zarówno od lekarza, jak i pacjenta skupienia i ostrożności. Wiązka światła trafia tylko w uszkodzone miejsce i nie powoduje uszkodzenia tkanki, która położona jest głębiej. Zmniejsza także ryzyko pęknięć oraz mikrourazów, które mogą wystąpić podczas stosowania tradycyjnych metod leczenia.
Wady leczenia laserowego
Minusem leczenia laserowego jest to, że nadaje się ono wyłącznie do naprawy niewielkich i płytkich ubytków. Nie możemy za pomocą lasera wyleczyć uszkodzeń znajdujących się w głębszej tkance zęba ani pomiędzy nimi. Poza tym zabieg wymaga ogromnej precyzji lekarza, ponieważ nieodpowiednio puszczona wiązka światła może uszkodzić zdrowy ząb lub dziąsło. Minusem jest również to, że zabieg ten jest zazwyczaj droższy od tradycyjnych metod leczenia ubytków.
Źródło: www.sowiawola.pl.
Komentarze