Jak wygląda kopanie kryptowalut? Sprawdź, jak działają internetowi górnicy

Kopanie kryptowalutSkąd biorą się kryptowaluty i kto jest odpowiedzialne za ich kopanie? Jak wygląda proces wydobywania monet? Skąd wzięli się internetowi górnicy i jak pracują?

Aby rozwinąć temat wydobywania, czyli tzw. "kopania kryptowalut", warto przypomnieć czym tak właściwie one są i w jaki sposób powstały. Jak mówi Wikipedia, kryptowaluta to rozproszony system księgowy przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Mówiąc prościej - jest to wirtualna moneta - korzystając z tego typu środków użytkownik jest w stanie dokonać transakcji za jakąś usługę lub zakupić produkt.

To w roku 2009 nastąpił przełom - w tym czasie powstał słynny Bitcoin (BTC), czyli pierwsza kryptowaluta, której autorzy do tej pory pozostają nieznani. Do roku 2019 zainicjowano ponad 4000 różnych wirtualnych walut. Najpopularniejszą jest oczywiście wcześniej wspomniany Bitcoin, natomiast zaraz za nim plasuje się Ethereum.

Wydobywanie kryptowalut

Kryptowaluty przypominają giełdę papierów wartościowych. Można je kupić, gdy kurs danej monety jest niski, a sprzedać, gdy przyjdzie hossa, czyli wzrost wartości. Bardzo często w taki sposób ludzie próbują się wzbogacić. Te osoby to nie tylko przeciętni użytkownicy Internetu, ale także wysoko postawieni inwestorzy, którzy szukają okazji na zarobek. Poza tego typu zagrywkami istnieje także druga metoda pozwalająca na zysk z tytułu kryptowalut. Mowa tutaj o wydobywaniu monet, czyli kopaniu.

Osoby, które wydobywają kryptowaluty, nazywane są górnikami. Aby stać się jednym z nich, należy zainwestować w wysokiej klasy sprzęt posiadający pokaźną moc obliczeniową. Przedstawiając w skrócie kopanie kryptowalut (tzw. mining), można powiedzieć, iż proces ten opiera się na wykonywaniu bardzo skomplikowanych działań matematycznych. Obliczenia, które wykonuje urządzenie górnika, polegają na zatwierdzaniu nowych bloków - następnie zostają one dołączone do istniejącego łańcucha. Blok to miejsce, w którym zapisywane są nowe transakcje.

Wykonywanie tych wszystkich trudnych działań ma na celu szyfrowanie danych. Jeżeli danej osobie uda się zaszyfrować poprzedni blok transakcyjny, otrzymuje ona nagrodę (w postaci kryptowaluty). W przypadku Bitcoina, cały proces opiera się na odnalezieniu ciągu znaków, który spełnia dane równanie. W roku 2009, gdy nastąpił start BTC, zadania przydzielane górnikom były bardzo proste i nieskomplikowanie. Aktualnie do wykopania kryptowalut konieczne jest posiadanie silnego sprzętu, który poradzi sobie z trudnością przydzielonych obliczeń.

Mówiąc najprościej - wydobywanie kryptowalut polega na udostępnieniu mocy obliczeniowej sprzętu oraz tworzeniu łańcuchów blockchain. Służą one do przechowywania oraz przesyłania informacji o wszystkich transakcjach. Łańcuch składa się z bloków, które następują jeden za drugim. Każdy z nich posiada oddzielne informacje o dokonanych transakcjach. Im lepszy sprzęt, tym efektywniejsze wydobycie wirtualnych monet.

Koparki do kopania kryptowalut

Wzrost trudności obliczeń, które musi wykonać komputer, aby uzyskać nagrodę, zmusił użytkowników do coraz większej inwestycji w swój sprzęt. Obecnie minęło ponad dziesięć lat od powstania Bitcoina - przez ten czas wszyscy górnicy, którzy chcieli czerpać zyski z kopania, musieli modernizować swój sprzęt (prawdopodobnie niejednokrotnie). W pewnym momencie, stopień skomplikowania przydzielanych zadań zrodził pomysł budowy koparki do wydobywania kryptowalut, czyli dedykowanego sprzętu do wydobycia monet. Jest to komputer, który został wyposażony w kilka lub kilkanaście, kart graficznych, tak aby uzyskać jak największą moc obliczeniową. Sprzęt tego typu radzi sobie wielokrotnie lepiej niż przeciętny PC, który dostępny jest w każdym sklepie elektronicznym. Wydajność koparek mierzy się w haszach na sekundę (H/s). Im karta graficzna jest silniejsza i wydajniejsza, tym jej moc wzrasta, pozwalając na wydobywanie monet szybciej.

Obecnie koparki można kupić w Internecie, a ich ceny znacząco różnią się od siebie, zależnie od zainstalowanego sprzętu. Chcąc zaopatrzyć się w koparkę naprawdę wysokiej jakości, koszt należy liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych. Solidnie wykonane urządzenia pozwalają na:

  • przetwarzanie terabajtów danych,
  • szybkie wydobywanie kryptowalut,
  • renderowanie złożonych graficznych projektów,
  • szyfrowanie i deszyfrowanie dużej ilości danych.

Czy to się opłaca?

Inwestycja w koparkę to praktycznie obowiązkowy punkt w momencie rozpoczęcia przygody jako górnik. Niestety wydobywanie kryptowalut nie zawsze jest opłacalne, a wydanie dużej kwoty na sprzęt może nie zwrócić się wcale lub po bardzo długim czasie. Na ogólną sytuację ma wpływ wiele czynników, są to:

  • koszt inwestycji w sprzęt,
  • koszt prądu,
  • kurs kryptowaluty,
  • kurs dolara lub euro.

O ile koszt prądu to wartość mniej więcej stała, a zakup koparki jest czynnością jednorazową, tak pozostałe wartości są zmienne. Kurs kryptowaluty potrafi zmienić się o kilkaset procent w ciągu kilku dni, a predykcja tego procesu jest zazwyczaj niemożliwa.

Inwestycja w solidny sprzęt jest kosztownym wydatkiem, który może zwrócić się już w ciągu 6 miesięcy, a może także nastąpić w okresie 18 miesięcy. Sprecyzowanie czasu, jaki trzeba na to poświęcić jest niemożliwe. Czasami, na zwrot inwestycji górnik będzie zmuszony poczekać kilkanaście miesięcy, ponieważ kurs kryptowaluty spadnie na tyle, że wydobyte monety ledwo wystarczą na opłacenie rachunku za prąd, który wygenerowała koparka.

Negatywnym aspektem dla początkującego górnika jest właśnie cena koparki - obecnie ruch na rynku jest spory, a hurtownie oraz sklepy internetowe podzespołów celowo podnoszą ceny, tak aby wykorzystać okazje i popyt. Zostanie górnikiem wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak popularność na wydobywanie kryptowalut wcale nie spada, wręcz przeciwnie. Trend ten ma się całkiem dobrze, a wirtualnych górników stale przybywa.

Artykuł powstał we współpracy z https://exmo.com/pl/buy-ethereum.

Komentarze