Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Rodzaje, typy myjek ciśnieniowych

Myjka ciśnieniowaWszechstronne zastosowanie, wysoka skuteczność, wygoda użytkowania i szeroka oferta, dostosowana do różnych potrzeb. To cechy, które przyczyniają się do dużej popularności myjek ciśnieniowych. Zaopatrują się w nie właściciele domów, kierowcy, spółdzielnie, administratorzy różnych obiektów i przestrzeni, a także większe firmy. Myjka ciśnieniowa może zostać użyta do umycia samochodu z zewnątrz, wyczyszczenia kostki brukowej czy innej nawierzchni, elewacji budynku, a także wszelkich innych powierzchni, narażonych na zabrudzenie.

Wybierając myjkę ciśnieniową szybko zauważymy, że rozpiętość cenowa dostępnych modeli jest całkiem spora. Duże są też różnice w parametrach poszczególnych urządzeń. Warto wiedzieć, jak przekłada się to na koszty zakupu i wygodę użytkowania urządzenia, tak, aby dobrać myjkę najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb.

Rodzaje, typy myjek ciśnieniowych - jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Zasadniczą różnicą, pozwalającą wyróżnić trzy typy myjek ciśnieniowych jest rodzaj zasilania.

Rodzaje zasilania myjek ciśnieniowych

Do użytku domowego najczęściej wybierane są myjki ciśnieniowe elektryczne zasilane z gniazdka elektrycznego. Są tanie, ciche i ekonomiczne. Ponadto odznaczają się niewielką wagą. Sprawia to, że to doskonały wybór dla przeciętnego gospodarstwa domowego, ale nie tylko. Same myjki elektryczne mogą się bowiem różnić się parametrami, tak, że w tej kategorii znajdziemy również sprzęt w pełni profesjonalny.

Do bardziej przemysłowych zastosowań wybierane są myjki ciśnieniowe spalinowe, rzadko widywane na domowych podwórkach, a częściej w dużych firmach, np. w sąsiedztwie hal magazynowych lub produkcyjnych. Jest to sprzęt przeznaczony do pracy na zewnątrz, z uwagi na emitowane przez urządzenie spaliny. Bardzo wydajny, ale też drogi, ciężki i głośny. Niezależność od źródła zasilania i wydajność sprawiają jednak, że w odniesieniu do dużych przestrzeni, zwłaszcza tych trudnych do wyczyszczenia, myjki spalinowe doskonale spełniają swoje zadanie. Bardzo często mają postać wózków z kółkami, co w pewnym stopniu niweluje problem związany z wagą. Wciąż pozostaje to jednak sprzęt ciężki i mniej poręczny, niż myjki elektryczne.

Ostatnim typem myjek są myjki ciśnieniowe akumulatorowe. Zasilanie jest w tym przypadku elektryczne, ale podczas pracy urządzenia nie potrzebujemy podłączenia do sieci elektrycznej. To wygodne, ale raczej mało wydajne rozwiązanie, gdyż akumulatory takiego urządzenia nie starczają na zbyt długą pracę - zwykle jest to kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Ale jeśli będziemy używać myjki na ograniczonej przestrzeni i krótko - jest to warta rozważenia opcja.

Zaopatrzenie w wodę myjek ciśnieniowych

Oprócz zasilania, myjka ciśnieniowa musi również być zaopatrywana w wodę. Najczęściej stosuje się zasilanie z węża podłączonego do sieci wodociągowej. Myjki wyposażone w specjalne filtry, zapobiegające dostawaniu się zanieczyszczeń do urządzenia mogą pobierać wodę z otwartych zbiorników. Producenci mają również w ofercie myjki ciśnieniowe wyposażone we własny zbiornik na wodę. W połączeniu z zasilaniem akumulatorowym daje to urządzenie bardzo ergonomiczne i wygodne w użyciu - praktycznie niezależne od dostępności wody i energii elektrycznej w danym miejscu, ale stosunkowo mało wydajne. Czas pracy urządzenia ograniczony jest pojemnością zbiornika na wodę, a z drugiej strony jego wielkość w znaczącym stopniu wpływa na wagę całego zestawu. W tej sytuacji trudno o rozsądny kompromis, choć do domowych zastosowań taka właśnie myjka może okazać się całkiem na miejscu, choć zawsze będzie to urządzenie jednak dość duże i ciężkie.

Generowane ciśnienie wody

Podziału myjek ciśnieniowych dokonuje się też na podstawie generowanego przez nie ciśnienia wody - oczywiście im jest ono większe, tym skuteczniejsze będzie czyszczenie. I tak, wyróżniamy myjki generujące ciśnienie poniżej 130 barów oraz myjki wytwarzające wyższe ciśnienia. Popularne myjki ciśnieniowe do użytku domowego cechują się zwykle ciśnieniem na poziomie niewiele ponad 100 barów. Nie jest ono szczególnie imponujące, natomiast do popularnych zastosowań domowych jak najbardziej wystarcza. Nie tylko samo ciśnienie wody jest tu parametrem, który należy brać pod uwagę. Istotna jest także wydajność, określana ilością wody, jaką myjka może podać do pistoletu pod zadanym ciśnieniem w danym czasie. Wyraża się ją w litrach wody na godzinę i w najprostszych myjkach wynosi ok. 300 l/godzinę. W urządzeniach profesjonalnych może być wielokrotnie wyższa.

Podgrzewanie wody przez myjkę ciśnieniową

Warto też zauważyć, że niektóre myjki ciśnieniowe posiadają opcję podgrzewania wody. Mycie ciepłą wodą jest wyraźnie skuteczniejsze niż zimną, stąd warto zainteresować się takim rozwiązaniem. Uwzględnić też jednak należy własne potrzeby - nie zawsze warto przepłacać, gdyż w wielu przypadkach mycie wodą zimną okaże się wystarczające. Skuteczność mycia zwiększa także użycie detergentu. Podawany jest on zwykle z osobnego pojemnika, w który myjka musi być wyposażona. Do użytku domowego stosuje się zwykle mycie samą wodą.

Akcesoria do myjek ciśnieniowych

Do myjki ciśnieniowej dołączone mogą być różnorodne akcesoria. Podstawowy zestaw obejmuje myjkę wraz z wężem i pistoletem. Wspomniano już o zbiornikach na detergent, ale oprócz nich nasza myjka może być wyposażona w:

  • różnego rodzaju dysze o różnych zastosowaniach,
  • lance,
  • filtry do wody doprowadzanej do myjki,
  • a nawet zestawy do piaskowania.

Jak widać myjka ciśnieniowa to niezwykle uniwersalny sprzęt, wydatnie ułatwiający czyszczenie różnych powierzchni. Mycie z jej pomocą jest dużo bardziej wydajne, szybsze i prostsze, niż z zastosowaniem innych urządzeń czy tradycyjnych metod. Z tego powodu mając samochód do umycia, kostkę brukową, meble ogrodowe do wyczyszczenia lub inne duże zabrudzone powierzchnie, warto zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową. Ceny podstawowych modeli tych urządzeń nie są wygórowane, a zwiększając budżet możemy dostać urządzenia profesjonalne i sprawdzające się w trudnych warunkach, gotowe poradzić sobie z naprawdę trudnymi zabrudzeniami na dużych powierzchniach. Aby kupić myjkę ciśnieniową, która będzie nam dobrze służyła warto znać swoje potrzeby, ale też dobrze orientować się w rozwiązaniach stosowanych na rynku, tak aby dobrać urządzenie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb.

Komentarze