Jak technologie w smartfonach wpływają na przyszłość fotografii?

Fotografowanie smartfonemRozwój technologiczny całkowicie odmienił oblicze fotografii. Teraz profesjonalne zdjęcia może robić właściwie każdy. Wystarczy do tego tylko nowoczesny smartfon. Jak technologie dostępne w telefonach zmieniają przyszłość fotografii? Sprawdźmy.

Funkcje AI dostępne w aparatach smartfonów

Sztuczną inteligencję można znaleźć teraz w wielu urządzeniach, w tym także smartfonach. Rozwiązania AI wykorzystywane są w urządzeniach ze średniej półki, np. marki Realme. Jak rewolucjonizują fotografię? Przede wszystkim dając aparatom w telefonach szereg możliwości - jedną z nich jest lepsza stabilizacja obrazu podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów. Dzięki sztucznej inteligencji telefon rozpoznaje niepożądane ruchy i je kompensuje.

Fotografowanie smartfonem

Oprócz tego aparat ze wsparciem AI może rozpoznawać scenerie i obiekty, aby automatycznie dostosować do nich ustawienia jasności i kontrastu, a także dobrać filtr kolorystyczny. Co więcej, sztuczna inteligencja wybierze najlepsze zdjęcia z serii ujęć. Usunie także z kadru niepożądane elementy, takie jak mgły, obiekty czy nawet osoby.

Profesjonalne zdjęcia niezależnie od sytuacji

Technologie dostępne w smartfonach ułatwiają także robienie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Możliwość wybrania różnych trybów, np. nocnego, pozwala robić wyraźne, dobrze oświetlone zdjęcia przy słabym świetle, co niegdyś było wyzwaniem nawet dla zaawansowanych aparatów. Co więcej, nowoczesne smartfony są też wyposażone w algorytmy HDR, które automatycznie balansują jasne i ciemne obszary na zdjęciu, by zapewnić odpowiednią głębię i szczegółowość bez ręcznej obróbki.

Warto też tutaj wspomnieć o standardzie, jaki jest dostępny w nowych telefonach. Chodzi o obiektyw ultraszerokokątny, który pozwala przechwytywać szerokie panoramy, które robią wrażenie. Dzięki niemu możliwe jest także robienie zdjęć w pomieszczeniach, gdy nie ma możliwość oddalenia się od fotografowanego obiektu.

Fotografowanie smartfonem

Edycja zdjęć z poziomu smartfona

Smartfony umożliwiają szeroką edycję zdjęć bez konieczności posiadania profesjonalnych programów graficznych oraz odpowiednich umiejętności. Wystarczy daną fotografię obrobić przy pomocy dostępnych narzędzi w telefonie lub przy wykorzystaniu specjalnych aplikacji. Dzięki temu użytkownicy mogą natychmiast edytować, dodawać najróżniejsze efekty oraz dzielić się swoimi dziełami z innymi.

Telefony automatycznie wykrywają też twarz fotografowanej osoby i przechodzą w tryb portretowy. Pojawia się dzięki temu efekt rozmytego tła. Dodatkowo takie zdjęcie można następnie upiększyć przez wygładzenie niedoskonałości czy dodanie skórze kolorytu. Taka fotografia będzie się prezentować bardzo profesjonalnie, mimo że została wykonana telefonem.

Smartfony uczyniły fotografię dostępną dla szerszego grona osób. Niezależnie od poziomu umiejętności, każdy może rozwijać swoje pasje lub po prostu dzielić się swoim życiem z innymi przy pomocy zdjęć. Fotografia mobilna ma ogromny potencjał i z pewnością jej dalszy rozwój jeszcze bardziej odmieni to, jak postrzegamy cały ten proces twórczy.