Falowniki - czym są, do czego służą?

FalownikUżywanie falowników to najlepszy sposób na regulację prędkości obrotowej. Są powszechnie wykorzystywane w urządzeniach przemysłowych i produkcyjnych. Co trzeba wiedzieć o falownikach? Dlaczego warto ich używać?

Falownik - co to jest?

Falowniki nazywa się też inwerterami albo przemiennikami częstotliwości. Ich rolę w dużych zakładach przemysłowych trudno przecenić. Zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego (DC, od ang. direct current) na prąd przemienny (AC, od ang. alternating current). Inwerter zmienia częstotliwość prądu przemiennego, co z kolei wpływa na prędkość obrotową silnika.

Do najważniejszych zalet stosowania falowników należy z pewnością ochrona silnika elektrycznego, który jest napędzany prądem przemiennym. Używanie inwertera minimalizuje ryzyko przegrzania silnika, a także m.in. przepięć, braku fazy i przeciążenia. Dzięki przemiennikowi częstotliwości rozruch silnika i jego hamowanie są łagodne, co ogranicza prawdopodobieństwo udaru mechanicznego silnika.

Ważną cechą falowników jest nagrzewanie się w trakcie pracy. Warto podkreślić, że urządzenie jest bardzo wydajne – stosunek otrzymanego prądu przemiennego do wejściowego prądu stałego może wynosić nawet 98:100 (zależy od wybranego falownika). Aby zmniejszyć ryzyko konsekwencji nagrzania się, stosuje się nowoczesne systemy chłodzenia falownika, które składają się z wentylatora i radiatora.

Jakie są rodzaje falowników?

Podstawowe rozróżnienie przemienników częstotliwości dzieli je na jednofazowe i trójfazowe. Falowniki jednofazowe zasilane są napięciem 230 V DC. Co ciekawe, falowniki zasilane jednofazowo mają trójazowe wyjście 3 × 230 V AC. Falowniki trójfazowe zasilane są napięciem 3 × 230 V DC albo 3 × 400 V DC. Co oczywiste, falowniki zasilane trójfazowo mają także trójfazowe wyjście – odpowiednio 3 × 230 V AC bądź 3 × 400 V AC.

Kolejny podział (ze względu na źródło zasilania) mówi o inwerterach prądu (CSI, od ang. urrent Source Inverter) i napięcia (VSI, od ang. Voltage Source Inverter). Przemiennik częstotliwości prądu wyposażono w wejście z dławikiem. Urządzenie zasilane jest ze źródła prądowego. Z kolei na wejściu falownika napięcia jest kondensator, a urządzenie zasila źródło napięciowe.

Należy wskazać jeszcze jeden podział (ze względu na rodzaj sterowania) na falownik skalarny i wektorowy. Ten pierwszy sprawdza się najlepiej w napędach zmiennomomentowych, a drugi – w napędach stałomomentowych. Inwerterów skalarnych używa się w prostych urządzeniach, w których nie jest konieczna precyzyjna regulacja prędkości obrotowej. Inaczej jest w przypadku inwertera wektorowego, które jest urządzaniem zaawansowanym technologicznie. Pozwala na precyzyjną kontrolę prędkości obrotowej silnika. Co ważne, umożliwia dokładne zadanie prędkości nawet do 0,01%.

Falownik - jaki wybrać?

Wybierając falownik, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj urządzenia i napędzający go silnik. Do najważniejszych aspektów należą przede wszystkim parametry silnika, takie jak moc i zasilanie. Pod uwagę należy wziąć jeszcze np. przeznaczenie napędu, układ sterowania, a nawet wielkość silnika. Najważniejsze informacje znajdziesz na tabliczce znamionowej silnika. Jeśli szukasz sprawdzonego falownika, koniecznie zajrzyj do sklepu Pleservice.com.

Komentarze