Do której godziny można zamówić kuriera?

Godziny zatrudnienia kurieraCzas pracy firm kurierskich od lat budzi zainteresowanie klientów. Tak mnożą się pytania: jaki w ogóle jest czas pracy i doręczeń kurierów, do której godziny można odbierać przesyłki czy też prozaiczne dylematy - czy czekając na dostawcę paczki trzeba czekać na niego cały czas w domu. Choć w większości przypadków firmy kurierskie działają podobnie, akurat godziny pracy, przyjęć oraz dostaw przesyłek mogą się znacznie różnić.

Godziny pracy kurierów to temat kontrowersyjny dla wszystkich stron. Z jednej stoją klienci, którzy zastanawiają się m.in.:

  • czy kurier może odebrać paczkę wieczorem - np. po 20, gdy wrócę z siłowni,
  • dlaczego śledzenie przesyłki pokazuje, że od kilku godzin nikt jej nie odebrał,
  • skąd opóźnienie w dostawie przesyłki.

Z drugiej jest stanowisko kurierów, którzy mają coraz więcej zleceń - m.in. ze względu na rozwój e-commerce - ale tryb ich pracy reguluje prawo i ograniczenia transportowe.

Trzeba więc mieć świadomość, że dostarczenie przesyłki - jego termin odbioru oraz przekazania adresatowi - uzależnione są od godziny złożenia zamówienia. Na czas wpływa również miejsce docelowe - przesyłka z Krakowa do Białegostoku z założenia musi trwać dłużej niż z np. Olsztyna.

Godziny pracy firm kurierskich

Wszystkie firmy kurierskie - od DPD przez DHL, InPost, Pocztex i inne marki - wyraźnie idą w kierunku przedłużania godzin pracy i funkcjonowania w trybie zmianowym. To efekt oczekiwań klientów, dla których coraz ważniejsza jest albo automatyzacja odbioru paczki, albo możliwość dostarczenia od kuriera w niestandardowych godzinach. W efekcie firmy wprowadziły m.in. doręczenia w godzinach popołudniowych tak, by nie przetrzymywać przesyłek - mieć większą pewność dostawy jej do odbiorcy, który będzie w domu.

Godziny pracy firm kurierskich się różnią. Kurier DPD odbiera i dostarcza przesyłki zwykle w godz. 8-18. Jednak już np. DHL znacznie poszerza te opcje wprowadzając m.in. opcję dostarczenia paczki nawet między 18 a 22 w wybranych lokalizacjach.

Czy kurierzy pracują w soboty?

Tu następuje słynna już - w internecie - odpowiedź: to zależy. W większości przypadków kurierzy pracują do godz. 13. W większości przypadków obsługują przesyłki, które zostały zlecone np. w piątek. W dużych miastach można zamówić dostawę kurierską w sobotę, ale często wiąże się to z dodatkową opłatą. DHL i DPD doliczają w ten sposób połowę podstawowej ceny za przesyłkę; podobnie działa Pocztex. Z kolei kurier UPS wylicza taką usługę na 15 zł.

Śledzenie paczki i kontakt z firmą kurierską

Zarówno składając zlecenie kurierskie jak i czekając na przesyłkę, warto używać narzędzi do szybkiej analizy lokalizacji paczki. Sprzyja temu tryb śledzenia oraz rozwiązania proponowane przez firmy kurierskie - np. SMS-y przysyłane na nr użytkownika zawierające bezpośredni kontakt z aktualnym dostawcą konkretnej przesyłki.

Warto też pamiętać, że podczas składania zamówień dla np. UPS, DHL czy DPD można wskazać - przy czym to tylko propozycja - dzień i przedział czasowy, w którym odbiorca chciałby odebrać paczkę.

Planując wysyłkę paczki dobrze jest wykorzystać internet i złożyć zlecenie możliwie najszybciej rano. Dzięki temu pytania o to, do której godziny można zamówić kuriera będą bezzasadne - praktycznie wszystkie przesyłki zamawiane do ok. godz. 11 są podejmowane tego samego dnia, co pozwala na ich doręczenie w ciągu jednej doby. Nawet jeśli potrzeba wysłania przesyłki powstała np. po południu, szybkie złożenie zlecenia - nawet wieczorem - przełoży się na czas podjęcia go przez kuriera.

Źródło: www.kurjerzy.pl.

Komentarze