Czym różni się programowanie od kodowania?

ProgramowanieW świecie informatyki bardzo często wymiennie używa się słów programowanie i kodowanie. Ale czy faktycznie są to synonimy? W sieci nie brakuje dyskusji na ten temat, a zdania internautów są podzielone.

 

Wymienne stosowanie tych słów "programowanie" i "kodowanie" na pewno nie będzie błędem, ale warto wiedzieć, gdzie tak naprawdę tkwią niuanse odróżniające kodowanie od programowania. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zacznijmy od tego, co o poszczególnych słowach mówi słownik języka polskiego. Kodować znaczy przetwarzać informacje na kod (szyfrować) lub oznaczać coś umownymi znakami. Z kolei programowanie odnosi się do opracowywania algorytmów, zapisywania ich w jakimś języku programowania lub konfigurowania urządzeń sterowanych cyfrowo. Wciąż brzmi to jeszcze zawile, ale spieszymy z kolejnymi wyjaśnieniami.

Kodowanie a programowanie

Słowo "kodowanie" odnosi się najczęściej do czynności pisania kodu i ma nieco węższe znaczenie, niż "programowanie". Na poziomie podstawowym, komputery nie porozumiewają się z nami po polsku lub po angielsku. Robią to za pomocą kodu binarnego. Zadaniem kodera jest "przetłumaczenie" programistycznych wymagań i oczekiwań na ten właśnie język. Najczęściej otrzymuje on gotowe wytyczne dotyczące określonych potrzeb projektu. Instrukcje, które koder zapisuje w języku zrozumiałym dla urządzenia elektronicznego nazywane są "kodem źródłowym". Kodowanie jest więc częścią większego procesu tworzenia oprogramowania. I właśnie tutaj dochodzimy do słowa "programowanie".

Co to jest programowanie?

Programowanie ma sprawić, że aplikacja lub urządzenie będzie bezbłędnie wykonywać pewne zadania. Można posłużyć się tu metaforą kuchni, w której określone składniki, dodane do garnka w konkretnych ilościach, pozwalają stworzyć idealne danie. Programista musi myśleć w bardziej abstrakcyjny sposób niż koder. Jego zadaniem jest nie tylko zakodowanie określonych zadań, ale również opracowanie tego, w jaki sposób mają następować po sobie określone związki przyczynowo-skutkowe. Programista tworzy coś z niczego - analizuje problemy i rozwiązuje zadania logiczne. Jego zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich potencjalnych błędów, które mogą pojawić się w kodzie.

Programowanie vs. kodowanie

Kodowanie to jeden wielu z elementów złożonego procesu programowania, który obejmuje również analitykę, szukanie rozwiązań problemów i różnorakie testy programu, który ma przynieść określone korzyści. Podczas gdy koder skupia się przede wszystkim na języku programowania i kolejnych linijkach skryptów, programista widzi projekt w znacznie szerszej perspektywie.

Źródło: www.fundacja.orange.pl.

Komentarze

Andrzej
Dobrze wyjaśnione, dla kogoś kto gubił się w tych pojęciach.
http://www.big-eye.pl