Czym jest złudzenie optyczne i jak je wytłumaczyć?

Złudzenie optyczneZłudzenie optyczne to nic innego jak błędna interpretacja obrazu.

Za wszystko odpowiedzialny jest ludzki mózg, który źle odbiera kontrasty, cienie, grę kolorów. W efekcie można zobaczyć coś pozornie, czego tak naprawdę nie ma.

Narząd wzroku nie jest doskonały. Chociaż pozwala nam spełniać podstawowe funkcje w przedstawianiu otaczającego nas świata, to okazuje się, że nierzadko potrafi płatać figle. We współpracy z mózgiem zwyczajnie nas oszukuje. Samo zjawisko złudzenia optycznego zaciekawiło jednak naukowców, którzy postanowili dokładnie je zbadać i zinterpretować.

Od dawna wiadomo, że widzimy mózgiem, a oczy są ku temu jedynie narzędziem. To właśnie do mózgu docierają bodźce, które są odpowiedzialne za postrzeganie. Samo widzenie jest mocno uzależnione od kontekstu. Nic więc dziwnego, że tak łatwo obraz może wprowadzać w błąd. Słabym ogniwem jest też siatkówka oka. Według badaczy to właśnie ona jest tak podatna na powstawanie złudzeń. Przyczyną są tzw. powidoki oraz plamki, które mogą na niej powstawać.

Przykładów złudzeń optycznych jest wiele. Najczęściej zupełnie inaczej odbieramy te same kolory, kiedy są tylko w innym otoczeniu. Podobne zjawiska zachodzą, kiedy pod uwagę weźmiemy kształty, odległości czy rozmiary. Warto tutaj dodać, że do złudzeń optycznych przyczyniają się bardzo często podstawowe prawa fizyki, tak dobrze zresztą znane większości z nas. Wiele z nich poznaliśmy jeszcze w szkole podstawowej i nadal dajemy się na nie nabrać. Do takich zalicza się najczęściej grę światłem, trójwymiarowość, złudzenia ruchowe, geometryczne czy perspektywiczne.

Co ciekawe, złudzenia optyczne stał się na tyle atrakcyjnym dodatkiem, że część z nas zaczęło uznawać je nawet za formę rozrywki. Powstały książki, w których prezentowane są obrazy dające możliwość uruchomienia iluzji. Tzw. Magiczne Oko to dzisiaj jedna z najpopularniejszych metod udowodnienia, że iluzja naprawdę istnieje. To, co możemy zobaczyć oczami nie zawsze jest prawdziwe.

Iluzję zaczęli wykorzystywać też magicy. Nic zresztą dziwnego, że największe sztuczki i triki są oparte właśnie na zasadzie iluzji optycznej. Świat wyjątkowych doświadczeń i zaczarowana kraina, w której odbywają się magiczne występy iluzjonistów, jest dzisiaj wielce pożądany. Ludzi ciekawi ta unikalność zdarzeń i branie udziału w czymś, co nie zawsze udaje się logicznie wytłumaczyć. Zresztą żaden profesjonalny magik nie zdradza sekretów realizacji swoich trików.

Magia na podstawie złudzeń optycznych stała się na tyle popularna, że to właśnie na jej podstawie stworzono światowe widowiska iluzjonistów. David Copperfield lewitował przecież nad wielkim Kanionem i sprawił, że w kilka sekund zniknął samolot. Jak to zrobił? Tego do dzisiaj nie wiadomo, ale pewne jest, że na miliony widzów zadziałała właśnie iluzja optyczna.

Szereg takich doświadczeń można przeżyć też w Polsce. Wystarczy wybrać się do Farmy Iluzji. To magiczny park, w którym stworzono magiczny domek, pokój Amesa, w którym to dziecko może być wyższe od rodzica, lewitujący kran, ścieżkę złudzeń, studnię nieskończoności czy lasek doświadczeń. To tylko niektóre propozycje na przeżycie chwil, w jakich rzeczywistość miesza się z iluzją. Świetnym dodatkiem są tutaj wystąpienia profesjonalnych iluzjonistów, których sztuczki wprawiają w prawdziwe zdumienie.

Źródło: www.farmailuzji.pl.

Komentarze