Niektóre gatunki zwierząt (na przykład koty) mogą pochwalić się zdolnością doskonałego widzenia w ciemności. Człowiek niestety nie ma takiej umiejętności, jednak może zobaczyć obraz po zmroku za pomocą specjalnego urządzenia - kamery termowizyjnej. Służy ona do pomiaru temperatury na powierzchniach obiektów przy udziale promieniowania podczerwonego.
Termowizja stale się rozwija. Obecnie kamery termowizyjne wykorzystywane są w wielu dziedzinach, a przede wszystkim w medycynie, przemyśle i budownictwie. Czym dokładnie jest termowizja? W jaki sposób korzysta się z kamery termowizyjnej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!
Czym jest termowizja?
Termowizja, inaczej nazywana termografią, to proces rejestrowania, przetwarzania i wizualizowania promieniowania podczerwonego na obraz widzialny. Wszystko odbywa się przy udziale kamery termowizyjnej. Ten typ urządzenia działa na podobnej zasadzie, co termometr. Wychwytuje fale elektromagnetyczne, emitowane przez ciała fizyczne (o długości od 9 do 14 mikrometrów), które posiadają temperaturę większą od zera. Dzięki temu możemy dostrzec rozkład temperatury na powierzchni, a w konsekwencji zyskujemy zdolność widzenia nocą. Uzyskiwany obraz termiczny przybiera dość charakterystyczną barwę. Nie ma on nic wspólnego z tym, który otrzymujemy za pomocą tradycyjnej kamery cyfrowej. Miejsca, gdzie temperatura jest wysoka, wyświetlane są na czerwono, zaś te najzimniejsze na niebiesko.
Warto wiedzieć, że początkowo urządzenia termograficzne były wykorzystywane w wojsku - do wykrywania przemieszczających się przeciwników. W ówczesnych czasach korzystanie z kamery termowizyjnej okazywało się być najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagało stosowania dodatkowego oświetlenia. Postęp technologiczny sprawił, że urządzenia termograficzne używane są do dnia dzisiejszego w różnych dziedzinach życia.
Kamery termowizyjne w medycynie
Badanie termowizyjne znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Technologia ta jest w pełni bezpieczna dla pacjenta - w żadnym stopniu nie zagraża jego zdrowiu. Polega na odbiorze i obrazowaniu promieniowania podczerwonego, emitowanego przez ogrzane ciało chorego. Rozkład temperatur pozwala dostrzec wszelkie zmiany w naszym organizmie. Obszary, w których występuje jakakolwiek zmiana przybierają inną barwę. Pozwala to na wykrycie nieujawnionych jeszcze wykwitów skórnych, jak np. owrzodzenie. Poza tym, termografia jest bardzo pomocna w diagnostyce i leczeniu rozmaitych schorzeń - między innymi stanów zapalnych stawów, więzadeł, kości, złamań. Termografia jest wykorzystywana w terapii osteoporozy i reumatologii. Nierzadko stosuje się ją także w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń narządów ruchu oraz w ocenie rozległości oparzeń skórnych. Badanie termowizyjne pomaga też w ocenie skuteczności działania leków. Należy pamiętać, iż termografia stanowi jedynie badanie dodatkowe - uzupełniające - dla rentgena, tomografii, mammografii i USG.
Urządzenia pomiarowe w przemyśle
Termowizja swoje zastosowanie znajduje również w przemyśle. Przede wszystkim pozwala na skuteczne wykrycie usterek w urządzeniach produkcyjnych. Kamera termowizyjna wychwytuje nawet drobne anomalie temperatury. Przekłada się to na szybką naprawę i jednocześnie minimalizuje koszty związane z zakupem nowej maszyny. W ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko nieplanowanych przestojów, co bez wątpienia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Badanie termowizyjne jest wykonywane także w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom linii produkcyjnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy przy bardzo wysokich temperaturach (piece hutnicze). Badaniu podlegają nie tylko urządzenia produkcyjne, ale i rurociągi, instalacje technologiczne, różnego rodzaju izolacje termiczne, chłodnie, układy klimatyzacyjne, elementy mechaniczne (np. łożyska i inne). Termowizja wykonywana jest również w celach PPOŻ. (ochrona przeciwpożarowa) do dokumentacji.
Urządzenia termowizyjne w budownictwie
Jak się okazuje, termowizja jest bardzo popularna w budownictwie. Kamera termowizyjna wykorzystywana jest w głównej mierze do określenia miejsc, gdzie występują największe straty ciepła z wnętrza budynku. Przy pomocy urządzenia termowizyjnego możemy bez trudu sprawdzić i zidentyfikować mostki termiczne w naszym domu. Kolejną, równie ważną kwestią jest montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Nie ulega wątpliwości, że czynności te powinny zostać przeprowadzone ze szczególną starannością - tak, by zminimalizować ryzyko strat cieplnych. Używając kamery termowizyjnej możemy ocenić, czy firma, której powierzyliśmy to zadanie prawidłowo wywiązała się z pracy. Kamera termowizyjna pozwala również na wykrycie zawilgoceń i pleśni. Miejsca te różnią się barwą od pozostałych. Dzięki temu dowiemy się, które obszary wymagają renowacji w naszym domu. Urządzenie termowizyjne sprawdzi się też do oceny stanu, jak i przebiegu ogrzewania podłogowego, a także wykrywania wszelkich niedrożności i wycieków z instalacji wodnych. Takie działanie pozwala na usunięcie usterek, a tym samym zaoszczędzenie kosztów grzewczych o kilkadziesiąt procent. Badanie termowizyjne budynków wykonuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Kamera termowizyjna - jak wybrać wysokiej jakości sprzęt?
W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na termowizję jest naprawdę wysokie. Ta metoda diagnostyki przydaje się w wielu sytuacjach. Jak zatem wybrać profesjonalny sprzęt, by móc przeprowadzić wiarygodne badanie termowizyjne? Najistotniejszym parametrem jest bez wątpienia obszar zastosowania. Im większy zakres temperatur, tym większe zastosowanie sprzętu w różnych branżach. Kolejnym ważnym aspektem jest szybkość procesora, częstotliwość odświeżania i czułość termiczna. W przypadku, gdy zdecydujemy się na kamerę z niższym współczynnikiem czułości termicznej, zapewnimy sobie lepszą jakość oraz dokładność rejestrowanego obrazu. Warto także sprawdzić rozdzielczość sensora. Jeśli zdecydujemy się a urządzenie z wysoką rozdzielczością otrzymamy wiarygodny wynik badania. Nie bez znaczenia jest również współczynnik emisyjności takiej kamery. Opisuje on moc promieniowania emitowanego przez badany obiekt przez ciało czarne. Stojąc przed zakupem kamery termowizyjnej warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie posiada. Mowa tutaj między innymi o funkcji MSX (rejestracja obrazu na bieżąco, bez opóźnienia w czasie), funkcji PiP (Picture in picture) czy funkcji fuzji. Proces badania ułatwią także akcesoria do kamery termowizyjnej.
Termowizja jest znana i wykorzystywana w rozmaitych dziedzinach od wielu lat. Pierwsze kamery termowizyjne były używane już w latach 70 XX wieku. Postęp techniczny sprawił, że obecnie możemy cieszyć się wysokiej jakości obrazem. Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie podczerwone wytwarzane przez badany obiekt. Termografia stosowana jest głównie w medycynie - do diagnozowania zmian zapalnych i w terapii rozmaitych schorzeń, przemyśle - do sprawdzania działania różnego rodzaju urządzeń i maszyn oraz w budownictwie, gdzie służy nade wszystko do określania strat cieplnych.
Źródło: www.prusdis.pl.
Komentarze