Celofan - właściwości i zastosowanie

Folia celofanCelofan (niekiedy błędnie nazywany celafonem) to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych tworzyw służących do opakowywania rozmaitych produktów. Kiedyś owijało się nim głównie bukiety kwiatów, natomiast dziś znajduje szerokie zastosowanie, między innymi jako folia dekoracyjna. Zobacz, czym jest celofan, jak wygląda proces jego produkcji, a także, do czego jeszcze może być użyty!

Celofan - przezroczysta folia do zadań specjalnych

Jeśli z jakiegoś powodu spotkałeś się z powyższą nazwą po raz pierwszy, to wiedz, że pod nazwą celofan kryje się po prostu ta przezroczysta, szeleszcząca folia do pakowania, którą znasz z opakowań np. na ciastka czy prezenty. Jest bardzo powszechnie używana, jednak mało kto zastanawia się nad tym, z czego została wyprodukowana.

Okazuje się, że wskazówkę znajdziemy już w nazwie, gdyż przedrostek celo pochodzi od celulozy, natomiast końcówka od greckiego słowa phanos oznaczającego czysty. Tak więc celofan otrzymuje się poprzez przetłoczenie wiskozy (potoczna nazwa włókna celulozowego) przez kąpiel koagulacyjną oraz późniejszą obróbkę chemiczną.

Otrzymana folia odznacza się wysoką przezroczystością (można ją również barwić i nanosić wzory), połyskiem i charakterystycznym, skrzypiącym dźwiękiem. Brak smaku i zapachu, spora wytrzymałość, a także wysoka odporność na wilgoć sprawiły, że producenci chętnie używają jej do zapakowania produktów spożywczych.

Historia celofanu

Jego powstanie zawdzięczamy szwajcarskiemu inżynierowi specjalizującemu się we włókiennictwie, Jacquesowi E. Brandenbergerowi. Pragnął on wynaleźć materiał umożliwiający produkcję plamo i wodoodpornych obrusów.

Zaobserwował on pewne zjawisko, polegające na złuszczaniu się wiskozy właśnie w formie folii. Szybko zauważył, że otrzymany materiał można wykorzystać do innych celów, niż tylko włókiennictwo. Po niespełna trzydziestu latach od tego niebywałego wynalazku firma Du Pont zaczęła produkować wodoodporny celofan jako opakowanie produktów spożywczych.

Jak powstaje celofan?

Do czego może służyć celofan?

Jak już było to wspominane, ta przezroczysta folia do pakowania zyskała szerokie grono użytkowników, między innymi w:

  • Przemyśle spożywczym - woreczki celofanowe idealnie nadają się do pakowania wypieków i wyrobów cukierniczych, produktów sypkich (kasze, makarony), owoców, warzyw, mięs czy jako opakowania zbiorcze (cukierki, batony, lizaki itp.).
  • Przemyśle tekstylnym - opakowania ochronne na galanterię, koszule, t-shirty itp.
  • Florystyce - celofan często używany jest w kwiaciarni jako opakowanie ochronno - dekoracyjne bukietów z żywych kwiatów, a także roślin doniczkowych.
  • Dekoracjach - idealnie sprawdza się jako folia do pakowania prezentów i koszy prezentowych (zarówno przezroczysta, jak i barwiona), wygląda bardzo elegancko i pasuje do każdej okazji (prezent na ślub, chrzciny, święta, urodziny itd.).
  • Jakie opakowanie do prezentów świątecznych?

Czy celofan jest bezpieczny?

Wiele osób ma obawy co do wykorzystania tego tworzywa sztucznego w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Na szczęście znakomita większość opakowań celofanowych posiada atest zgodny z wymogami dyrektywy europejskiej.

Oznacza to, że wolne są od szkodliwych związków i metali ciężkich. Ponadto folia ta jest biodegradowalna i możemy używać jej ponownie, co sprzyja środowisku naturalnemu.

Jak możesz wykorzystać celofan?

Celofan można bez wątpienia określić jako super produkt. Bezpieczny, w miarę ekologiczny i uniwersalny, znajdzie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w domu.

Jakie opakowanie do wyrobów cukierniczych?

Drobna działalność wytwórcza

Jeśli w domowym zaciszu zajmujesz się na przykład cukiernictwem bądź rękodziełem, to woreczki celofanowe mogą być idealnym rozwiązaniem na bezpieczne i eleganckie dostarczenie Twoich wyrobów do klientów.

Woreczki do przechowywania żywności

Pomysł na zapakowanie świątecznych prezentów

Jeśli nie wiesz, w co zapakować prezenty bożonarodzeniowe dla Twoich bliskich, ciekawym pomysłem może okazać się celofan. Folia ta jest elegancka, a dzięki przezroczystości i połyskowi świetnie wpisze się w klimat świąt, imitując lód.

Wystarczy położyć prezent na środku kwadratowego arkusza i wszystkie krańce złączyć ze sobą, tworząc marszczenie. Całość dopełni kolorowa, świąteczna wstążka.

Woreczki do przechowywania żywności

Woreczki do przechowywania i mrożenia żywności

Jako że woreczki celofanowe są bezpieczne w kontakcie z jedzeniem, możemy spokojnie używać ich do przechowywania w lodówce i zamrażarce. Są wytrzymałe, nie przepuszczają wilgoci i chronią zawartość przed czynnikami zewnętrznymi.

Kreatywne sposoby pakowania prezentów

Po tym artykule możesz jasno stwierdzić, że o celofanie wiesz już chyba wszystko. Przypomnimy tylko, że jest bezpieczny, przyjazny środowisku i ma naprawdę wiele zastosowań. Jeśli więc zastanawiasz się nad idealnym opakowaniem na... cokolwiek, to odpowiedź prawdopodobnie brzmi właśnie celofan.

Autor: www.opakowaniajedrus.pl.

Komentarze