Budowa żurawia HDS

Budowa żurawia HDSŻuraw HDS (żuraw przeładunkowy), to zaawansowana forma dźwigu. Dzięki swej kompaktowej budowie, może on dotrzeć dosłownie w każde miejsce i wykonać szereg odpowiednich prac, niewykonalnych dla innych dźwigów, takich jak np żuraw wieżowy.

Dzięki charakterystycznej budowie, może on pracować praktycznie wszędzie. Oto główne części, z których składa się ten dźwig.

Elementy konstrukcyjne stałe - kurs HDS

Składowe elementy stałe, to nieodzowne wyposażenie każdego HDS-a. Dzięki nim, nie tylko rozszerzamy jego możliwości, ale przede wszystkim zwiększamy bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i danego urządzenia. Oto najważniejsze, stałe części składowa takowego dźwigu.

  1. Komplet podpór. Dzięki odpowiednim podporom, żuraw stabilnie utrzymuje się na powierzchni ziemi, nawet jeśli oddziałują na niego olbrzymie obciążenia. Usadowione z każdej z każdej strony, idealnie równoważą zwiększony ciężar dźwigu. Najczęściej mamy tu do czynienia z podporami hydraulicznymi.
  2. Podstawa żurawia. Podstawa to platforma, na której osadzony jest cały żuraw. Podstawa ta nie zmienia się na wskutek wykonywanych prac. Dlatego element ten, możemy z powodzeniem nazwać elementem stałym żurawia HDS.
  3. Kolumna żurawia. Kolumna to pionowy element, łączący platformę z wyciągiem. Tak naprawdę, to na tym elemencie opiera się ciężar przenoszonych ładunków. Często kolumna ma formę układu teleskopowego, dzięki któremu można znacznie łatwiej i szybciej, wykonać odpowiednie operacje dźwigowe.
  4. Wysięgnik - to jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład żurawia HDS. W praktycznie wszystkich żurawiach HDS, mamy do czynienia z wysięgnikiem ruchomym. Oznacza to, że może on pracować w każdym, nawet najbardziej niedostępnym terenie. Ponadto regulowana długość wysięgnika sprawia, że cały żuraw HDS jest znacznie łatwiejszy w przetransportowaniu.

Zmienne elementy, wchodzące w skład HDS-u

W przypadku elementów zmiennych, mamy tu na myśli elementy wyposażenia żurawia, które zmieniają się w zależności od stojących przed nim zadań. Oto niektóre z nich:

  1. System hydrauliczny. Oparcie konstrukcji HDS-u na siłownikach hydraulicznych, jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Dzięki niemu "rozpakowywanie" sprzętu, trwa znacznie krócej. System hydrauliczny, może też pojawić się w samej konstrukcji podnośnika. Dzięki temu praca w oparciu o taki układ, jest znacznie łatwiejsza i bardziej precyzyjna.
  2. Hak. Hak, wcale nie jest stałym elementem podnośnika HDS. Można go zainstalować, jeśli zamierzamy przenieść duże i ciężkie elementy w oparciu o system lin i zawiesi.
  3. Chwytak. Alternatywą dla haka, może być tak zwany chwytak. Posiada on mnóstwo zalet, szczególnie jeśli chodzi o trudne do zawieszenia za pomocą lin elementy. Łapy chwytaka, doskonale radzą sobie z bardzo nieregularnymi kształtami. Nawet, jeśli jest to... wózek widłowy. Dlatego też są znacznie bardziej popularne niż haki.

Podsumowując, budowa żurawia HDS, jest dość skomplikowana. Z pewnością ma ona też charakter otwarty - można przecież modyfikować nią, w zależności od tego, co akurat chcemy robić.

Komentarze

JanK
Jeśli omawiamy żuraw to nie opisujemy go jako dźwig. Dźwig to inne urządzenie, które popularnie nazywamy windą.