Bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Program do projektowania wnętrzAranżacja wnętrz wymaga dobrej wyobraźni przestrzennej. Patrząc na meble czy wybierając kolor farby lub tapety na ściany, często mamy trudności z wyobrażeniem sobie wyglądu gotowego pomieszczenia. Ten problem można łatwo rozwiązać, korzystając z programów i aplikacji do aranżacji wnętrz. Istnieje wiele płatnych tego typu programów przeznaczonych dla profesjonalnych projektantów wnętrz, jednak amatorsko w zupełności wystarczą ich proste darmowe wersje.

Programy do projektowania wnętrz mogą w znacznym stopniu ułatwić nam życie. Dzięki nim nie tylko sprawdzimy, jak poszczególne meble będą się prezentować w pomieszczeniach, ale również dobierzemy najlepsze kolory ścian i łatwiej nam będzie dopasować wymiary mebli do wielkości pomieszczeń.

Wyposażenie pokoi w meble i odpowiedni dobór kolorów często nastręcza sporo trudności. Czasami wydaje nam się, że dokładnie zmierzyliśmy pomieszczenia w mieszkaniu, a po zakupie mebli, te ledwo się mieszczą, co nie wygląda estetycznie lub - co gorsza - kolidują ze sobą i wymagają wymiany. Często także trudno sobie wyobrazić, jak na dużej powierzchni ściany będzie wyglądać dany kolor farby czy wzór tapety lub płytek. Wizualizację pomieszczeń ułatwią nam specjalne programy do projektowania wnętrz.

Bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Do godnych uwagi prostych w obsłudze programów do aranżacji wnętrz, za które nie musimy płacić, zaliczamy:

1. IKEA Home planner

Choć program ten ma ograniczone możliwości, to na potrzeby wstępnego projektu wnętrz będzie idealny. Oczywiście jest on w pełni dedykowany osobom, które chcą urządzić mieszkanie z wykorzystaniem asortymentu dostępnego w sklepach IKEA.

Program ten służy głównie do projektowania kuchni, choć w pewnym zakresie będzie przydatny także przy aranżacji innych pomieszczeń. Dzięki IKEA Home planner sprawdzimy, czy wybrane przez nas meble zmieszczą się w pomieszczeniu, w którym chcemy je ustawić i z łatwością ocenimy, jak będą się w nim prezentować.

To bardzo prosty w obsłudze program, który pomoże uniknąć przeładowania kuchni meblami czy nietrafionych połączeń lub kolorystyki.

2. Google SketchUp

Dostępnych jest kilka więcej wersji tego popularnego narzędzia do projektowania. Chcąc skorzystać z tej darmowej, poszukajmy programu o nazwie SketchUp Make. Jest on bardzo łatwy w obsłudze i pozwala na uzyskanie efektownego obrazu projektowanego pomieszczenia w postaci trójwymiarowego modelu.

Ogromną zaletą tej aplikacji jest to, że znajdziemy w niej spory wybór mebli znanych producentów, więc z pewnością więc wybierzemy coś odpowiadającego naszym gustom i potrzebom. W SketchUp Make znajdziemy również wiele cennych wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz oraz zestawiania ze sobą kolorów, dzięki czemu bez problemu zaprojektujemy niemal każde pomieszczenie.

3. Sweet Home 3D

To bardzo użyteczna aplikacja, dzięki której możesz projektować wszystkie rodzaje pomieszczeń i mieć dostęp i wizualizować kilka pokojów jednocześnie, ale program ten pozwala też zaprojektować dom z zewnątrz na przykład wybrać rodzaj i kolor elewacji.

Program wymaga pobrania ze strony producenta i instalacji na komputerze. Jest on jednak intuicyjny i prosty w obsłudze oraz daje naprawdę duże możliwości. Dzięki trójwymiarowej wizualizacji pomieszczeń z łatwością sprawdzisz, czy w pokojach zmieszczą się wymarzone meble i jak będą wyglądać poszczególne zestawienia kolorystyczne.

4. Autodesk Homestyler

Choć ta aplikacja nie jest dostępna w polskie wersji językowej, to jeśli znamy choć podstawy języka angielskiego z pewnością bez problemu z niej skorzystamy. Aplikacji nie trzeba ściągać na swoje urządzenie. Używamy jej z poziomu przeglądarki internetowej po zarejestrowaniu się na stronie.

Sam program jest bardzo prosty w obsłudze. Pozwala na szybkie i łatwe przenoszenie poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza w obrębie pomieszczeń za pomocą myszki. Aplikacja pozwoli sprawdzić, czy wybrany przez nas rozmiar mebli będzie odpowiedni do metrażu pokoju oraz czy poszczególne elementy wyposażenia będą do siebie pasować. Dużą zaletą tego programu jest możliwość zapisania swoich projektów, dzięki czemu możemy w każdej chwili do nich wrócić i dokonać niezbędnych modyfikacji.

5. Power net+

To świetny program, który umożliwia sprawdzenie tego, jak będą wyglądać we wnętrzach takie elementy wykończeniowe jak na przykład płytki ceramiczne o określonych wymiarach czy panele podłogowe. Dzięki niemu dopasujemy też odpowiedni rozmiar kształt mebli oraz ich kolor. Dzięki Power net+ zaprojektujemy nie tylko standardowe pomieszczenia, ale również pokoje o nietypowych kształtach i wymiarach, w których znajdują się uchyłki bądź przykładowo jedna ze ścian jest zaokrąglona.

Oczywiście żaden program do projektowania wnętrz nie odda w 100% rzeczywistego efektu, jednak zdecydowanie warto skorzystać z takich narzędzi. Pomogą nam one, choćby uniknąć kupienia zbyt dużych mebli na przykład szafy do sypialni czy przedpokoju lub przeładowania pomieszczeń zbyt dużą ilością mebli i ich zagracenia. Dzięki aplikacjom do projektowania wnętrz łatwiej nam będzie także wyobrazić sobie, jak będą wyglądać konkretne kolory na większych powierzchniach ścian.

Komentarze