Audyt logistyczny magazynu - co to jest i kiedy go przeprowadzić?

Audyt logistyczny magazynuZastanawiasz się, jak poprawić efektywność działania magazynu? Audyt logistyczny magazynu jest kluczem do podniesienia efektywności operacji magazynowych, ale pozwala także zidentyfikować inne istotne obszary, które warto zoptymalizować.

Podczas audytu magazynu dedykowani eksperci przeprowadzają kompleksową analizę działania danego centrum logistycznego. Pogłębione wyniki tej analizy to drogowskaz do lepszego planowania procesów logistycznych, co prowadzi do efektywniejszego wykorzystania zasobów i maksymalizacji zysków. Audyt logistyczny magazynu zazwyczaj realizowany jest przez zewnętrzne firmy lub wyspecjalizowane jednostki wewnętrzne.

Etapy audytu logistycznego magazynu

1. Analiza sytuacji zastanej w magazynie

  • Zbieranie danych o powierzchni i procesach logistycznych.
  • Pogłębione wywiady z pracownikami magazynu, zarówno z niższego, jak i wyższego szczebla, w celu uzyskania pełnego obrazu sytuacji zastanej.
  • Dokumentacja i analiza wywiadów, infrastruktury magazynowej, kluczowych wskaźników wydajności oraz procedur magazynowych.

2. Część doradcza audytu magazynu

  • Proponowanie usprawnień w organizacji przestrzeni magazynowej, np. poprzez podział na strefy, wdrożenie automatyzacji, robotyzacji i monitorowania stanów magazynowych w czasie rzeczywistym.
  • Rekomendacje dotyczące infrastruktury i organizacji pracy, w tym systemów zarządzania magazynem (WMS).

Audyt magazynu nie jest rozwiązaniem kryzysowym

Regularne audyty są zalecane nie tylko w sytuacji narastających problemów. Niestety nadal audyty są przeprowadzana najczęściej w sytuacjach podbramkowych, gdy biznes stoi w miejscu, i zaczyna się wtedy gorączkowe szukanie rozwiązań, co nie służy oczywiście dobrze ani biznesowi, ani nie wpływa pozytywnie na kadrę pracowniczą, która siłą rzeczy jest objęta procesem audytowym.

Audyt magazynu pozwala na ciągłą optymalizację procesów, niezależnie od kondycji magazynu, zaleca się więc cykliczne działania audytowe, które staną się normą akceptowalną przez całe przedsiębiorstwo. Regularnie prowadzone audyty logistyczne magazynów pozwalają na podniesienie rentowności działalności gospodarczej, wdrażanie innowacji oraz dokonywanie kluczowych zmian.

Audyt logistyczny może wpłynąć na dokonanie strategicznych z perspektywy działalności biznesu zmian, takich jak np. zmiana lokalizacji magazynu, zmniejszenie lub zwiększenie przestrzeni magazynowej, redukcja lub zwiększenie zatrudnienia, a nawet zmiana firm podwykonawczych. Audyt magazynu to podstawowe narzędzie współczesnych centr logistycznych, które z powodzeniem stosują nowoczesne przedsiębiorstwa, nieustannie ulepszając poszczególne procesy.