W obliczu niepewnej przyszłości gospodarczej i w związku z coraz to większą przestępczością, rośnie liczba osób korzystających z najnowszych rozwiązań systemów alarmowych. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo swoim rodzinom czy pracownikom. Klienci przybywają do firm sprzedających systemy alarmowe, jednak wielu z nich ostatecznie waha się z powodu niejasności w kwestii łączności bezprzewodowej. Czy to faktycznie zadziała? Okazuje się, że typ alarmu ma znaczenie.
Nowe technologie dostosowane do Twoich potrzeb
Obecnie dostępne są nowsze, bardziej niezawodne systemy bezpieczeństwa dla domów prywatnych oraz firm - technologia bezprzewodowa i podtrzymanie bateryjne. Na rynku dostępnych jest wiele opcji bezprzewodowych systemów alarmowych, ale jaki system będzie najlepszy dla Ciebie? Jak znaleźć niezawodny bezprzewodowy system alarmowy dla swojego domu lub biura?
Systemy alarmowe kiedyś…
Dawniej systemy alarmowe były sporą inwestycją. Kamery wideo i monitoring poza obiektem były typowymi cechami wyłącznie budynków biurowych czy drogich rezydencji. Nie były rozpowszechnione, gdyż niewielu było na nie stać, po prostu nie były dostępne do innych celów. W ostatnich latach sytuacja ta uległa zmianie wraz z rozwojem technologii, a bezpieczeństwo w domu i firmie stało się ważną kwestią dla wszystkich, niezależnie od statusu materialnego.
Najnowsza technologia
Technologie bezprzewodowe dostępne są od kilku lat, jednak brakowało im koordynacji, a koszty ich zastosowania były zbyt wysokie, aby cieszyć się nimi mogli również mniej zamożni. Trend jednak szybko się zmienia i obecnie trzeba zakupić bezprzewodowy system alarmowy w przyzwoitej cenie od jednej firmy w ramach jednej instalacji. Należy wspomnieć, że nie można mieszać produktów różnych producentów w ramach jednej instalacji bezprzewodowej. Niemniej, samo użytkowanie oprogramowania systemu bezprzewodowego jest dziecinnie proste.
Jaka jest różnica między siecią bezprzewodową, a przewodową?
Zasadniczą różnicą pomiędzy systemem przewodowym, a bezprzewodowym, to sposób przesyłania informacji między czujką a centralą. W systemie przewodowym komunikaty przesyłane są za pomocą przewodu, co ma swoje zalety - pewność działania, możliwość dużego zasięgu, informacje o uszkodzeniu przewodu, brak potrzeby wymiany baterii w każdej czujce. Z kolei system bezprzewodowy daje możliwość instalacji w budynkach zabytkowych czy świeżo po remoncie, gdzie nie ma możliwości przeciągnięcia nowego kabla. Każdy producent oferuje własne rozwiązania różniące się choćby zasięgiem, tzn. odległością czujki od centrali.
Istnieją także systemy jednokierunkowe i dwukierunkowe. W tych pierwszych czujka wysyła co jakiś czas sygnał do centrali. W drugich z kolei, czujka wysyła sygnał do centrali, jak i centralna wysyła do czujki „zapytanie” czy wszystko działa jak należy.
Mówiąc dokładniej, w pełni bezprzewodowy system wykorzystuje indywidualne czujniki rozstawione w całym budynku, które komunikują się bezprzewodowo z centralnym panelem sterowania, zazwyczaj z wykorzystaniem technologii częstotliwości radiowej. Centrala komunikuje się bezprzewodowo ze światem zewnętrznym za pomocą komórkowego łącza. Zasadniczo Twój system będzie miał własny telefon komórkowy. Z drugiej strony, w pełni okablowany system alarmowy łączy czujniki z centralą za pomocą sieci przewodów (ukrytych w ścianach i podłogach domu), a następnie ze światem w dowolny, optymalnie wybrany dla danej lokalizacji sposób.
Typ alarmu - bezprzewodowy vs przewodowy
System bezpieczeństwa może być przewodowy lub bezprzewodowy. Oznacza to, że system może mieć bezprzewodową sieć czujników i panel sterowania z przewodowym połączeniem. Klasycznym rozwiązaniem jest umieszczenie centrali alarmowej w bezpiecznym miejscu i poprowadzenie przewodu do manipulatora znajdującego się przy wejściu. Manipulator może być zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy - służy do uzbrajania i rozbrajania systemu, czy sprawdzania usterek. Popularny zestaw alarmowy łączy te dwa rozwiązania, z przewodową linią telefoniczną, jako podstawowym połączeniem i komórkową siecią zapasową na wypadek awarii linii telefonicznych.
Zestawy alarmowe bezprzewodowe
Jeśli w Twoim domu nie ma zainstalowanego systemu alarmowego, system bezprzewodowy może rozwiązać kilka problemów. Nie musisz martwić się o wiercenie otworów lub wprowadzanie innych modyfikacji. Można uznać, że łączność bezprzewodowa jest atrakcyjną opcją dla najemców i mieszkańców domów zabytkowych lub budynków o konstrukcji z cegły, kamienia lub marmuru. Najemcy lub właściciele domów, którzy zmieniają miejsce zamieszkania, również będą mogli skorzystać z przenośności większości systemów bezprzewodowych - wystarczy odłączyć i podłączyć system ponownie pod nowym adresem.
Alarm bezprzewodowy - wygoda w utrzymaniu
Systemy bezprzewodowe są bardziej przyjazne dla użytkownika również pod kątem samodzielnego zarządzania. Ważną zaletą tych systemów jest to, że wiele z nich będzie współpracować ze smartfonem, co oznacza, że masz stałą kontrolę i otrzymujesz natychmiastowe powiadomienia w przypadku zagrożenia. Większość marek alarmów bezprzewodowych nie oferuje usługi instalacji, ale zapewnia świetne wsparcie techniczne, które pomoże Ci w razie pytań lub gdy potrzebujesz pomocy. Należy zapamiętać, że każdy system alarmowy trzeba konserwować i sprawdzać czy wszystko działa jak należy.
Wymiana baterii
Wadą łączności bezprzewodowej są pojawiające się pewne zakłócenia. Niemniej jednak są to bardzo rzadkie zjawiska. Podobnie jak routery wi-fi lub telefony komórkowe, bezprzewodowe systemy są narażone na różnego rodzaju problemy, które mogą spowodować, że czujnik nie zareaguje lub zareaguje w nieprzewidywalny sposób (np. wyzwalając fałszywy alarm). Zakłócenia elektromagnetyczne mogą pochodzić z wielu innych urządzeń, takich jak: elektroniczne nianie, piloty, linie energetyczne, kuchenki mikrofalowe. Strukturalne zakłócenia pochodzą od ścian, podłóg lub rzeczy, takich jak metalowe szafki. Wyeliminowanie wszelkich zakłóceń to zadanie dla instalatora. Fachowiec sprawdza, w którym miejscu w pomieszczeniu czujka ma optymalny zasięg. Każdy czujnik bezprzewodowy zawiera baterię, bez której nie będzie w stanie działać. W niektórych systemach czujniki informują centralę o słabej baterii. Wówczas centrala wyświetla błąd na manipulatorze. Trzeba pamiętać, aby zawsze wymieniać baterie, chcąc mieć pewność, że działają z najwyższą wydajnością.
Alarm przewodowy - wady
Alarm przewodowy jest podłączony na stałe więc, gdy zajdzie konieczność wprowadzenia zmian w projekcie domu, może pojawić się problem z przeniesieniem systemu i dostosowaniem go do nowej aranżacji. W przypadku systemu przewodowego wymiana czujników lub zmiana syreny zewnętrznej może być kosztowna. Większość ludzi woli zlecić wszelkie wymiany ekspertowi, co ma swoją cenę. Należy jednak pamiętać, że profesjonalny instalator wie gdzie najlepiej zainstalować komponenty oraz jakich miejsc unikać. Dlatego, żeby mieć 100% pewności, że nasz system alarmowy zadziała poprawnie, zaleca się skorzystanie z usług fachowca.
Elementy składowe systemu alarmowego
Każda instalacja alarmowa, niezależnie czy jest to system przewodowy, czy bezprzewodowy, składa się z czterech podstawowych elementów.
Czujniki ruchu
Służą do zbierania informacji z otoczenia dotyczących ruchu w pomieszczeniu. Niewłaściwie dobrane, nieodpowiednio rozmieszczone oraz nieumiejętnie skonfigurowane bywają źródłem fałszywych alarmów, co gorsza nie wykrywają realnego zagrożenia. Ich właściwy dobór, montaż, a także konfiguracja powinna być zadaniem dla fachowca.
Centrala
Jest to układ odbierający sygnały z czujników, jak i przyjmujący polecenia od samego użytkownika. W momencie wykrycia zagrożenia, centrala powinna gwarantować odpowiednią reakcję, np. może uruchomić syrenę alarmową, wysłać informację do naszej agencji ochrony oraz do użytkownika.
Elementy wykonawcze
Są to przede wszystkim: syrena alarmowa, która głośno komunikuje o włamaniu, jak i moduły przesyłające sygnał o zdarzeniu bezpośrednio do użytkownika oraz agencji ochrony, również za pomocą aplikacji mobilnej. Tego rodzaju elementów może być sporo np. po wykryciu włamywacza wyłączany może zostać dopływ prądu do domu.
Manipulatory
To nic innego jak urządzenia wspierające komunikację użytkownika z całym systemem. To proste klawiatury z wyświetlaczem (również dotykowym z podglądem obrazu z kamery) i piloty. Można zainstalować wirtualną klawiaturę w telefonie lub na komputerze za pomocą specjalnej aplikacji. Manipulatory służą do uzbrajania i rozbrajania systemu alarmowego. Informują o usterkach, sabotażu czy działaniu poszczególnej czujki. Służą również do programowania centrali oraz zmiany parametrów.
Jaki typ alarmu jest lepszy? Alarm bezprzewodowy czy przewodowy?
Jeśli jesteś po remoncie mieszkania i okazało się, że trzeba zainstalować system alarmowy, to lepszym rozwiązaniem będzie alarm bezprzewodowy. Unikniesz dzięki temu kucia ścian i układania przewodów. Zyskasz także na czasie, ponieważ montaż systemu bezprzewodowego jest często szybszy w montażu.
W sytuacji kiedy jesteś w trakcie remontu, wówczas zalecany jest system przewodowy, ponieważ jest on po prostu pewniejszy. Alarm przewodowy minimalizuje ryzyko zakłóceń, nie wymaga także wymiany baterii.
Alarmy bezprzewodowe, a komunikacja
Typ alarmu bezprzewodowego to po prostu komunikacja bezprzewodowa. Żaden z czujników alarmowych nie jest podłączony przewodami. Po uruchomieniu czujniki wysyłają bezprzewodowy sygnał radiowy do panelu sterowania, który jest na tej samej częstotliwości. Panel sterowania odbiera sygnał i podejmuje odpowiednie działania - niezależnie od tego czy wysyła sygnał o niebezpieczeństwie do stacji monitorującej czy też ostrzega właściciela domu.
Większość dostawców systemów alarmowych oferuje zarówno opcje przewodowe, jak i bezprzewodowe. Aby lepiej zrozumieć, jaki system jest będzie najlepszy dla Ciebie odwiedź stronę jednego z dystrybutorów i skontaktuj się, a otrzymasz odpowiedzi na wszelkie pytania oraz fachowe doradztwo w wyborze urządzeń alarmowych.
Źródło: www.ealarmy.com.pl.
Komentarze