Jakość aparatów w smartfonach jest coraz lepsza, dlatego zdjęcia zrobione telefonem mają niekiedy lepszą jakość niż te wykonane niejednym aparatem fotograficznym. Czy warto je więc obrabiać? Tak!
Obróbka zdjęć to element, którego nie można pominąć. Nawet najlepsze zdjęcie wymaga lekkich poprawek, a szczególnie to, które ma trafić do sieci, np. na bloga, fanpage, profil na Facebooku lub Instagramie. Dostępnych jest wiele darmowych aplikacji do edycji zdjęć na smartfony z systemem Android, jednak na te trzy warto zwrócić szczególną uwagę.
1. Snapseed
Snapseed to jedna z najbardziej popularnych, a jednocześnie wszechstronnych aplikacji. Została opracowana przez Google i działa bez zarzutu na każdym smartfonie z Androidem.
Pierwszą ważną zaletą tej aplikacji jest interfejs w języku polskim. To znacznie ułatwia poruszanie się po aplikacji, tym bardziej, że zawiera ona aż 29 zaawansowanych narzędzi i filtrów, których obsługa w języku angielskim niejednej osobie mogłaby przysporzyć dodatkowych problemów. Praca w Snapseed jest bardzo intuicyjna; ułatwia ją przejrzysty układ interfejsu. Aplikacja akceptuje zdjęcia w dwóch formatach - JPG i RAW.
Snapseed pozwala na zrobienie ze zdjęciem niemal wszystkiego, a co ważne, żadna ze zmian nie jest wprowadzona na stałe, ponieważ użytkownik ma możliwość edycji wprowadzonych poprawek. Zapisują się one warstwowo, dzięki czemu do każdej można wrócić i ponownie wykonać obróbkę lub całkowicie usunąć zmianę.
Aplikacja podzielona jest na dwa działy. Pierwszy z nich - narzędzia - umożliwia m.in.:
- poprawę balansu bieli,
- zmianę perspektywy, np. przekrzywionych linii,
- obrócenie zdjęcia o 90°,
- wyprostowanie przekrzywionego horyzontu,
- usunięcie ze zdjęcia niepożądanych obiektów,
- dodanie tekstu.
Drugi dział - filtry - pozwala m.in. na dodanie dramaturgicznych cieni lub uzyskanie efektu zabrudzenia noir. Co ważne, wybrany styl można zapisać i użyć do obróbki kolejnych zdjęć.
2. Pixlr
Pixrl to aplikacja w angielskiej wersji językowej. Tę niewielką niedogodność rekompensuje możliwość bezpośredniego przesyłania obrobionych zdjęć z aplikacji na portal społecznościowy, np. Facebook, Instagram lub Twitter.
Z obsługą Pixrl poradzi sobie każdy, zarówno początkujący w temacie poprawiania zdjęć, jak również osoby zaawansowane. Aplikacja umożliwia stworzenie niezliczonej liczby kombinacji filtrów, efektów i nakładek. Edytować można tło, odstępy i układ zdjęć, dzięki czemu powstają kolarze. Na szczególną uwagę zasługują automatyczne opcje, np.:
- Auto Fix - zrównoważenie kolorów,
- Double Exposure - łączenie ze sobą zdjęć przez nakładanie warstw,
- usunięcie efektu czerwonych oczu i przebarwień.
Pixrl pozwala także na nakładanie filtrów, cieni, dodawanie tekstu i poprawę balansu bieli. Efekty, które są dla użytkownika szczególnie przydatne można oznaczyć jako Ulubione - aplikacja pozwoli na szybszy dostęp do tych funkcji.
Dodatkowym atutem Pixrl jest wsparcie w postaci oficjalnego profilu na Instagramie, na którym zamieszczane są ciekawe porady, inspiracje i wskazówki do wykorzystania w samodzielnej obróbce zdjęć.
3. Adobe Photoshop Express
Adobe Photoshop Express to kolejna aplikacja na Androida w polskiej wersji językowej, która daje szerokie możliwości obróbki zdjęć. W aplikacji można nie tylko szybko i łatwo edytować zdjęcia, ale również stworzyć z nich kolarze, a efekty swojej pracy zamieścić bezpośrednio na portalach społecznościowych.
Poruszanie się po aplikacji jest intuicyjne, a interfejs łatwy w obsłudze. Wiele opcji korekty zdjęć to gotowe efekty, które nakłada się na zdjęcie, a później reguluje ich intensywność przy pomocy suwaka. Dla zwolenników prostej obróbki dostępna jest też opcja autokorekty, która automatycznie dobiera najlepsze ustawienia do określonej fotografii.
Przy pomocy Adobe Photoshop Express można szybko:
- wykadrować zdjęcie i obrócić je o określony kąt,
- nałożyć na zdjęcie motywy kolorystyczne,
- zmienić kontrast, odcień, nasycenie i jaskrawość barw,
- nałożyć cienie,
- wykonać efekt podświetlenia.
W aplikacji bez problemu można usunąć efekt czerwonych oczu, zarządzać krawędziami zdjęcia, zredukować lub wyostrzyć szumy kolorów i luminacji. Funkcje wersji darmowej nie należą do zaawansowanych, ale sprawdzą się przy amatorskiej obróbce zdjęć.
Którą aplikację do obróbki zdjęć wybrać?
Wymienione wyżej aplikacje do edycji zdjęć zrobionych smartfonem to jedne z najbardziej popularnych narzędzi. Każda z nich jest na innym poziomie zaawansowania technicznego, dlatego warto sprawdzić wszystkie i samemu przekonać się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia.
Źródło: www.clippo.pl.
Komentarze