Transport lotniczy - rozwój i znaczenie

Z roku na rok wzrasta ilość osób podróżujących transportem lotniczym. Transport ten rozwinął się dzięki wielkim ludzkim marzeniom, które nie dalej jak sto lat temu wydawały się jeszcze nie do spełnienia.

Chęć latania w przestworzach niczym ptak wzbudzała w ludziach poczucie wolności i niezależności, a oderwanie się od ziemi symbolizowało jednocześnie oderwanie się od problemów życia codziennego i przeniesienie się do nieznanego dotychczas świata. Świata pełnego nowości, który będzie mógł być odkrywany.

Początkowo kiedy transport lotniczy dopiero wchodził na rynek, na tę formę podróży mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Bez wątpienia wybuch wojen przyczynił się do rozwoju lotnictwa jednak nie służył on tak ludziom jak początkowo zamierzano.

Od momentu zakończenia drugiej wojny światowej lotnictwo przeżywa swój wielki rozwój. Obecnie można dzięki niemu dotrzeć do każdego zakątka ziemi. W przeciągu kilku godzin można znaleźć się na drugim krańcu globu. Gorąca Afryka, tropikalne lasy Amazonki, barwne Indie i przebogate kulturalnie tereny Chin i Japonii, są teraz dostępne niemalże dla każdego. Dzięki możliwościom transportu lotniczego obywatele wielu krajów podróżują coraz częściej i co ważne coraz dalej.

Popularność dalekich wyjazdów urlopowych, a także możliwość mieszkania i pracy poza granicami krajów ojczystych sprawiają iż transport lotniczy jest bardzo popularny. Oczywiście główną jego zaletą jest fakt, iż bardzo szybko można dostać się tam gdzie nie dochodzi kolej, transport samochodowy czy wodny.

Nie bez znaczenia pozostają również ceny oferowane przez linie lotnicze, których powstaje na świecie coraz więcej. Oprócz przewoźników państwowych istnieją konkurencyjne, prywatne linie lotnicze świadczące tzw. tanie przeloty, które zwykle realizowane są na terenie jednego kontynentu. Dzięki coraz większej konkurencji na tej płaszczyźnie firmy lotnicze nie tylko świadczą coraz szerszy wachlarz usług, ale również obniżają ceny, wychodzą ze swoją ofertą naprzeciw coraz liczniejszemu gronu potencjalnych odbiorców ich usług.

Niestety należy również mieć na uwadze, że mimo ciągłego doskonalenia zarówno samych samolotów jak i innego sprzętu wykorzystywanego w tej branży, nadal dochodzi do katastrof. Ten rodzaj transportu jest niestety bardzo uzależniony od warunków pogodowych, czasami zawodzi maszyna, a niekiedy niestety człowiek.

Komentarze