Dostawcy wirtualnych pokoi danych - co warto o nich wiedzieć?

Witrualny pokój danychWirtualne pokoje danych (z ang. Virtual Data Room) to nieodłączny element nowoczesnego biznesu. Umożliwiają one szybkie i bezpieczne udostępnianie danych różnym podmiotom, a także monitorowanie ich aktywności. W czasach wszechobecnej cyfryzacji to właśnie VDR wykorzystywane są zarówno w przeprowadzaniu transakcji M&A, jak i w codziennych działaniach biznesowych ze względu na bezpieczeństwo oraz oszczędność czasową i finansową. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego dostawcy narzędzia VDR, który zagwarantuje należytą jakość i pomoc na każdym etapie wdrożenia.

Nierzetelne porównywarki VDR

W Internecie dostępnych jest wiele porównywarek dostawców rozwiązań z zakresu VDR, które mają pomóc klientom w dokonaniu jak najlepszego wyboru. Tak to działa przynajmniej w teorii, bo w praktyce wiele rankingów tworzonych jest na zlecenie danego dostawcy Virtual Data Room.

Dlatego też zawsze warto zweryfikować, czy udostępnione zestawienie jest niezależne i czy recenzje tam zamieszczone są wiarygodne. Najlepsze porównywarki powinny dostarczać wyłącznie obiektywnych informacji, które pozwalają porównać dostawców i dostosować wybór do konkretnych potrzeb biznesowych klienta.

Różnice między VDR a Dropboxem

Dropbox to jeden z najpopularniejszych systemów do współpracy na dokumentach. Firmy wykorzystują go głównie do działań wewnętrznych, bo pozwala on zespołom szybko udostępniać dane pomiędzy poszczególnymi osobami. To także skuteczne narzędzie do prowadzenia prezentacji, prezentowania ofert, zdjęć, notatek itd. Dropbox jest również niezłą alternatywą do wysyłania ciężkich plików zamiast tradycyjnego maila, stanowiąc narzędzie do realizacji projektów o niskim stopniu poufności.

Z kolei VDR to bardziej złożone narzędzie, które pozwala udostępniać poufne dane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. System ten cechuje się bardzo wysokim poziomem zabezpieczeń, dlatego też to za jego pośrednictwem prowadzone są badania Due Diligence, negocjacje kredytowe i transakcje M&A. Poprzez VDR można też udostępniać prawnikom, doradcom, partnerom czy inwestorom, takie dane jak plany strategiczne, dane kadrowe, informacje objęte klauzulą poufności i nie tylko.

Przykładowo, aplikacja VDR od renomowanego dostawcy Fordata w ostatnich latach została dodatkowo unowocześniona. Wprowadzono bowiem możliwość jego uruchomienia w przeglądarce internetowej bez konieczności instalowania dodatkowych komponentów, przy zachowaniu pełni zabezpieczeń, nową funkcję białkowania (anonimizacji) tekstu, nowe zabezpieczenia typu Blur View czy Fence View, możliwość szybkiego kontaktu z obsługą klienta przez dedykowany czat, dwustopniową weryfikację, zabezpieczenia zgodne z przepisami EU i wiele więcej.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://fordata.pl/virtual-data-room/.

Wybór dostawcy ma znaczenie

Nie każdy dostawca usług VDR jest w stanie zagwarantować odpowiednią jakość i właściwy poziom bezpieczeństwa. Nie wszędzie znajdziemy też rozbudowane funkcje kontroli dostępu i gwarantowaną pomoc ze strony obsługi technicznej. Alternatywne narzędzia mogą stanowić cenne wsparcie w działaniach firmowych, ale nie zastąpią one dedykowanego wirtualnego pokoju danych ze względu na ograniczone funkcje bezpieczeństwa. W dokonaniu wyboru mogą pomóc niektóre porównywarki internetowe, ale zamieszczane tam zestawienia warto dodatkowo weryfikować, bo nie zawsze są one zgodne ze stanem faktycznym.