Z jakich elementów składa się układ hydrauliczny?

Elementy hydrauliki siłowejUkłady hydrauliczne to rozwiązanie, które stało się niezwykle popularne w wielu branżach. Powodem tego jest ich uniwersalne zastosowanie, duże możliwości, praktyczność i opłacalność. Aby zrozumieć jednak, czym jest hydraulika siłowa i układ hydrauliczny, należy poznać ich elementy. Z jakich elementów składa się zatem układ hydrauliczny?

Hydraulika siłowa

Hydraulika jako pojęcie samo w sobie ma szerokie znaczenie. Wspólnym mianownikiem w tym przypadku jest jednak ciecz, która jest w hydraulice wykorzystywana do tworzenia ciśnienia. W hydraulice siłowej, ciśnienie sprężonej cieczy używane jest do sterowania lub napędzania licznych urządzeń i maszyn wykonujących prace. Fundamentem takiego rozwiązania jest układ określonych elementów, które umożliwiają przenoszenie energii. Przy użyciu cieczy o konkretnych właściwościach, jak np. bardzo gęstych olejów, układy hydrauliczne pozwalają za sprawą małego siłownika podnosić olbrzymie ciężary.

Elementy układu hydraulicznego

Każdy układ hydrauliczny złożony jest z odpowiednich elementów. Rodzajów samych elementów jest bardzo wiele i każdy z nich pełni osobne funkcje - ich selekcja zależy od przeznaczenia danego układu. Najpopularniejszymi elementami, które znajdziemy w układach hydraulicznych, są pompy hydrauliczne, cylindry hydrauliczne, zawory, silniki hydrauliczne, akumulatory czy rozdzielacze. Zasadniczo najważniejsze role odgrywa pompa i siłownik. Ta pierwsza wymusza ruch cieczy, natomiast siłownik odbiera wytworzoną energię. W ten sposób układ hydrauliczny jest w stanie wykonywać swoje zadania.

Zastosowania hydrauliki siłowej

Układy hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach. Jest to np. lotnictwo, energetyka, hutnictwo, automotive, górnictwo czy przemysł stoczniowy, a więc wszędzie gdzie potrzebne są niezawodne i zoptymalizowane rozwiązania. Elementy hydrauliki siłowej znajdziemy zarówno w wielkich maszynach, jak i w ich konkretnych komponentach właściwych tylko do wykonywania niektórych zadań. Hydraulika siłowa pozwala dobrać bardzo spersonalizowane systemy do precyzyjnych celów, a następnie wykorzystać je do zwiększenia efektywności.

Czy warto zainwestować w rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej? Zdecydowanie tak. To istotne usprawnienie, które może okazać się bardzo pomocne. Jeśli interesuje nas hydraulika siłowa, wybierzmy jednak producenta z renomą i opinią lidera - to gwarant satysfakcji i zadowolenia z decyzji.

Autor: www.ponar-wadowice.pl.

Komentarze