Jak działa system Nike Air w butach? Air Max, Air Zoom, Air 360

Buty Air Max - systemButy Nike Air są wygodne, miękkie i sprężyste. Każdy, kto posiadał choć jedną parę butów z systemem Air, wie o czym mowa. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak powstał system Air, w jaki sposób był doskonalony i kto był jego twórcą? Nie? Teraz macie możliwość poznania kilku faktów z historii Nike Air.

Pracownik NASA?

Frank Rudy był inżynierem lotnictwa i kosmonautyki, pracującym dla NASA. To właśnie on w latach 70-tych udał się do takich firm jak Adidas czy Reebok, aby sprzedać swój rewolucyjny pomysł. Niestety, spotkał się z odmową. Kolejnym punktem na jego mapie poszukiwań, była początkująca firma Nike. Spotkał się tam z Philem Knightem, który usłyszał o rewolucyjnym systemie Rudy’ego, który "nigdy się nie zużywa". Po omówieniu szczegółów, zaprojektowali i opatentowali podeszwę Air.

Powietrze w podeszwie

Nowoczesna technologia Rudy’ego polegała na umieszczeniu w podeszwie buta plastikowych membran wypełnionych powietrzem. Aby gaz nie uchodził z membrany, wybierano największe cząsteczki. Pierwszym modelem, w którym wykorzystano system Air, był Tailwind, wypuszczone na rynek w 1979 roku, okazały się jednak być obuwiem wadliwym, system potrzebował dopracowania. System Air umieszczono w okolicy pięty bądź śródstopia, natomiast gdy system znajduje się na całej długości wkładki, nazywa się go Air Total. Zazwyczaj system jest umieszczony we wkładce środkowej buta, wyjątkiem jest Tri-Vis Air, który jest częściowo odsłonięty.

Odmiany systemu Air

W zależności od potrzeb, można wybierać spośród dwóch odmian systemy Air:

  • Air Max - dzięki zastosowaniu grubej poduszki wypełnionej gazem, użytkownik ma maksymalny komfort i ochronę mięśni i stawów.
  • Air Zoom - zastosowanie płaskiej poduszki, dzięki której stopa jest bliżej podłoża, wpływa na zrywność sportowca, system ten zachowuje dużą stabilność, buty z tym systemem zazwyczaj nadają się do koszykówki, biegania, tenisa czy do piłki nożnej.
  • Nike Air 360 - w 2006 roku Nike Air weszła na najwyższy poziom technologiczny. Buty Nike Air 360 zostały wyposażone w podeszwę środkową wykonaną w całości z poduszki gazowej. Dzięki temu zabiegowi, buty stały się lekkie i bardzo sprężyste.

Wytrzymałość Nike Air

Zdecydowanie można powiedzieć, że Nike Air to najbardziej wytrzymałe buty sportowe. Warto zaznaczyć, że poduszki gazowe są odporne na ujemne temperatury. System Air zużyje się tylko w jednym momencie, gdy zostanie przebita poduszka powietrzna.

Dla kogo Nike Air?

Buty z systemem Air są obuwiem wszechstronnym, nadają się do każdego typu dyscypliny. Buty skonstruowane są tak, aby zapewnić jak najlepsze korzyści i osiąganie rewelacyjnych wyników sportowcom.

Komentarze

Krzysiek
System zużyje się natychmiast, kiedy buty trafią do pieca w ogień.