Dławiki w układach elektrycznych i elektronicznych: rodzaje, zastosowanie, zakup

DławikiW układach elektrycznych i elektronicznych stosuje się różnego rodzaju elementy, których zadaniem jest właściwe działanie całych instalacji, maszyn czy urządzeń. Wśród nich znajdują się również dławiki, które oferowane są w wielu wariantach. Czym jest dławik i jakie ma zastosowanie?

Czym jest dławik?

Dławik jest rodzajem cewki indukcyjnej, której celem jest zapobieganie nagłym zmianom w natężeniu prądu lub też ograniczanie prądu przemiennego bez zmniejszania jego mocy. Dławiki dostępne są w dwóch wariantach - bez rdzenia, czyli inaczej dławiki powietrzne, a także z rdzeniem magnetycznym. W branży elektronicznej dławiki to przede wszystkim cewki cechujące się dużą reaktancją, czyli oporem biernym, dla określonego zakresu częstotliwości. Dławiki najczęściej współpracują z kondensatorami. W ten sposób tworzone są filtry dolnoprzepustowe - przepuszczają częstotliwości sygnału poniżej konkretnej częstotliwości granicznej.

Rodzaje dławików

W użyciu znajdują się różne rodzaje dławików, które dobierane są w zależności od ich miejsca montażu i przeznaczenia. Zaliczają się do nich:

  • dławiki SMD, na przykład dławiki SMD 0402, dławiki SMD 1210;
  • dławiki SMD mocy;
  • dławiki THT, w tym dławiki pierścieniowe, dławiki osiowe, dławiki pionowe.

Gdzie stosuje się dławiki?

Dławiki mają bardzo szerokie zastosowanie w układach elektronicznych i elektrycznych, w których dbają o ich efektywne i bezpieczne działanie.

Przykładowe zastosowanie dławików:

  • obwody wejściowe w układach elektronicznych, które są zasilane z sieci elektrycznej - wtedy stanowią one część filtrów przeciwzakłóceniowych LC;
  • układy zasilające i przetwornice napięcia - służą w nich do magazynowania energii;
  • układy napędowe - dławiki współpracują wtedy z falownikami;
  • układy zasilające świetlówki oraz inne rodzaje lamp wyładowczych - wykorzystywane są wtedy jako stateczniki.

Dławiki - gdzie kupić?

Obecnie dławiki oferowane są w wielu sklepach. Najszerszy asortyment znajduje się w sklepach prowadzących sprzedaż części elektrycznych i elektronicznych. Dużym udogodnieniem jest możliwość dokonania zakupu przez internet - wtedy można łatwo wybrać potrzebne dławiki, korzystając z dostępnych na stronach internetowych wyszukiwarek oraz filtrów, a potem zrealizować zamówienie be wychodzenia z domu. Zakup będą dostarczone bezpośrednio pod wskazany adres. Sklepy oferujące dławiki i inne części elektryczne i elektroniczne prowadzą obsługę klientów indywidualnych - detalicznych i hurtowych. W przypadku zamówienia większych ilości elementów można otrzymać atrakcyjne rabaty.

Źródło: www.trafeco.pl.

Komentarze