Co zrobić ze starymi kolekcjami płyt?

Wieża do domuJeszcze kilkanaście lat temu nie było chyba osoby, która nie miałaby w domu sporej kolekcji płyt różnego typu - od albumów ulubionych wykonawców na CD, przez DVD z filmami i serialami, po gry komputerowe i programy kupione na tych nośnikach. Dziś zdecydowanie częściej korzystamy z Internetu, a płyty kurzą się w pudłach w piwnicy lub pod łóżkiem. Nie wiesz, co zrobić ze starą kolekcją płyt? Sprawdź nasze wskazówki!

Stare płyty - czy warto się ich pozbywać?

Wiosenne porządki mogą często zaprowadzić do zaskakujących odkryć. Widząc zakurzony karton pełen płyt, których od dawna nie miałeś w ręku, możesz mieć ochotę wynieść je na śmietnik. W końcu do czego mogą Ci się przydać w erze Internetu? Z drugiej strony, takie znalezisko może wywołać falę nostalgii - być może to właśnie z tych płyt słuchałeś ukochanych zespołów czy pierwszy raz oglądałeś kultowe filmy. Decyzja, co zrobić z kolekcją, nie jest najłatwiejsza, ale jedno jest pewne - jej miejscem nie jest pudło w garażu!

Zanim zdecydujesz się wyrzucić stare płyty, najlepiej będzie je skrupulatnie przejrzeć. Z pewnością wiele z nich już nigdy Ci się nie przyda, jak np. porysowane płyty instalacyjne, które stanowiły cenny dodatek do prasy komputerowej. Być może jednak znajdziesz wśród nich dysk z rodzinnymi zdjęciami, które warto zarchiwizować? Zanim się go pozbędziesz, zgraj pliki na dysk zewnętrzny lub zapisz w chmurze. Z kolei albumy ulubionego wykonawcy - nawet jeśli zwykle słuchasz ich na Spotify - możesz zanieść do auta i cieszyć się nimi w drodze do pracy. Nowoczesne odtwarzacze Blu-ray obsługują również płyty DVD, dlatego nie zawsze warto pozbywać się swojej budowanej przez lata kolekcji filmów. Wystarczy ją odkurzyć i uporządkować.

Wykorzystanie kolekcji płyt

Wyrzucić, oddać czy odsprzedać stare płyty - którą opcję wybrać?

Po odsianiu płyt CD i DVD, które bez wyrzutów sumienia można wyrzucić, trzeba zmierzyć się z pozostałymi. Może to być pełna dyskografia muzyka, którego już nie słuchasz czy też filmografia reżysera, na punkcie którego miałeś obsesję. Jedno jest pewne - na świecie na pewno jest ktoś, kto chętnie zajmie się Twoją kolekcją, nawet jeśli znalezienie tej osoby może zająć trochę czasu.

Jak więc pozbyć się kolekcji starych płyt? Możesz spróbować je sprzedać w serwisie aukcyjnym lub umieścić ogłoszenie na lokalnym portalu. Jeśli w okolicy organizowany jest targ staroci, być może warto przejść się tam z niepotrzebnymi przedmiotami? Alternatywą jest zaniesienie kolekcji do sklepu muzycznego, który sprzedaje również używane płyty - takie miejsce znajdziesz w każdym większym mieście.

Wykorzystanie kolekcji płyt

Co zrobić z płyt CD - pomysły dla fanów DIY

Niepotrzebnych płyt CD i DVD nie trzeba wyrzucać - w duchu ekologii można wykorzystać je np. do dekoracji wnętrza. Ozdobione przy pomocy papieru, bibuły, kolorowej folii i kleju mogą zyskać nowe życie, na przykład jako zawieszki na choince, w oknie albo pod lusterkiem w aucie. Odnaleziona w czasie generalnych porządków kolekcja to świetna inspiracja do majsterkowania z dziećmi.

Źródło: www.euro.com.pl.

Komentarze

Emj
Nie wspominając o tym, że majta przed oczyma i odbija światło...
Adi
Wieszanie płyt w samochodzie pod lusterkiem jest niebezpieczne. Taka płyta podczas kolizji działa jak nóż.