Co to jest nanotechnologia? Zastosowanie nanotechnologii

NanotechnologieNanotechnologia jest nauką, która zajmuje się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym, czyli poziomie atomów i cząsteczek.

Jej historia sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. Następne lata i dziesięciolecia to okres wielkiego i dynamicznego rozwoju nanotechnologii. Za ważne odkrycia uznać można odkrycie fulerenów, wykonanie napisu IBM za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego przez dwóch fizyków, wykorzystanie metody wiązek molekularnych do tworzenia drutów kwantowych, studni kwantowych oraz kropek kwantowych.

Obecnie nanotechnologia jest bardzo modnym i prężnie rozwijającym się działem nauki. Dzięki niej staramy się opisać coraz więcej badań w dziedzinie materiałowej technologii. Istnieje wiele struktur nanotechnologicznych. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć można: tworzywa sztuczne, których strukturę kontroluje się na poziomie pojedynczej cząsteczki. Dzięki temu możemy uzyskiwać rozmaite materiały o pożądanych właściwościach mechanicznych. Warto wspomnieć również o nanorurkach, czyli długich i pustych cząsteczkach, które są oparte na węglu.

Można wymienić także włókna sztuczne, czyli materiały o bardzo dokładnej i niezwykle precyzyjnej budowie molekularnej. Nie można zapomnieć, że szeroka pojętą nanotechnologię uprawiają również organizmy żywe. Wiele struktur jest kontrolowanych na poziomie pojedynczych cząsteczek. Jest tak w przypadku skóry, łodyg roślin czy drewna. Występują one wewnątrz komórek i stanowią rodzaj mikromaszyny. Takie i podobne zagadnienia bada nauka nazywana nanobiotechnologią.

Te innowacyjne technologie są również wykorzystywane do produkcji opakowań rozmaitych produktów spożywczych. Zapewniają one dłuższą świeżość przechowywanej żywności, a inteligentne opakowania posiadają wbudowane czujniki, które mogą informować nas o stanie żywności. To marzenie już wkrótce może zostać spełnione, a pojemnik po jogurcie sam nas poinformuje, czy produkt jest jeszcze przydatny do spożycia. Badacze wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami, które wykorzystują szeroko pojętą nanotechnologię dla ułatwienia naszego życia. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyniki ich badań. Dzięki stworzonym produktom nasze życie będzie jeszcze łatwiejsze i na pewno przyjemniejsze.

Komentarze