Android, iOS czy Windows Phone - jaki system wybrać?

System operacyjny dla smartfonaNajpopularniejsze systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych to Android, iOS oraz Windows Phone. Oferują one podobne możliwości, jednak zasadniczo różnią się mechaniką i specyfiką działania. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź jakie są wady i zalety każdego oprogramowania oraz czy w efekcie spełni ono twoje indywidualne potrzeby.

Poszukując nowego telefonu każdy doświadczony użytkownik przegląda zestawienia i porównania opatrzone hasłem smartfony ranking. Większość z tych analiz opiera się na aspektach technicznych i funkcjonalnościach, jakie oferują poszczególne modele. A co z samym systemem operacyjnym, na którym działa dane urządzenie?

Android

Program przygotowany przez Google jest aktualnie najpopularniejszym system operacyjnym dla urządzeń mobilnych, ponieważ pracują na nim smartfony i tablety różnych producentów. Dzięki temu możesz zapatrzyć się zarówno w budżetowy smartfon lub najnowszego flagowca uznanej firmy, a oba te telefony będą pracowały na Androidzie. Smartfony poszczególnych marek są wyposażone w specjalne systemowe nakładki, które pozwalają na wgrywanie własnych aplikacji oraz personalizację wyglądu interfejsu. A to właśnie najważniejsza cecha Androida - jest to system otwarty, który można łatwo konfigurować dla swoich potrzeb, dlatego jest on szczególnie polecanym tym grupom użytkowników, którzy lubią mieć decydujący wpływ na sposób działania oraz wygląd oprogramowania.

System operacyjny dla smartfona

W sklepie Google Play dostępnych jest ponad 1,3 miliona aplikacji - płatnych i darmowych - kompatybilnych z systemem Android. Pozwala to na jeszcze większe rozszerzenie możliwości posiadanego sprzętu. Wadą tego systemu jest niestety to, że wiesza się i zacina, gdy otwartych jest zbyt wiele aplikacji.

iOS

System operacyjny przygotowany przez amerykańską markę Apple znajdziemy na urządzeniach sygnowanych logo nadgryzionego jabłuszka. To właśnie systemowi iOS iPhone zawdzięcza swoją legendarną już płynność działania. System nie zawiesza się, jest szybki i stabilny oraz prosty w obsłudze. Ponadto jest on bezpieczny w użytkowaniu, ponieważ każda spośród 1,5 miliona aplikacji dostępnych w sklepie Apple Store jest szczegółowo sprawdzana.

System operacyjny dla smartfona

Niestety, system ten jest zamknięty i nie daje możliwości personalizacji. Ponadto użytkowanie iOS wiąże się z wysokim kosztem zakupu telefonu - Apple nie udziela bowiem licencji dla innych urządzeń i system ten działa jedynie na iPhone. iOS będzie najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy korzystają już np. z komputerów marki Apple, ponieważ sposób działania tych urządzeń umożliwia wygodną ich komunikację.

Windows Phone

System autorstwa Microsoftu jest najmniej popularnym spośród liderów na rynku i wyróżniają go charakterystyczne kafelki. Specjaliści wskazują, że Windows w pewnym sensie łączy w sobie funkcjonalności Androida oraz iOS. Działa on płynnie i szybko na każdym smartfonie i cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Posiada szersze możliwości personalizacji niż iOS, jednak na Windows Phone dostępnych jest znacznie mniej aplikacji, niż w przypadku pozostałych dwóch systemów - jedynie 340 tysięcy. System posiada jednak wbudowany pakiet Office, co jest szczególnie doceniane przez użytkowników korzystających z komputerowego oprogramowania Windows.

Jak widać każdy z systemów posiada swoje mocne oraz słabsze strony. Ich znajomość pozwoli ci dokonać trafionego wyboru i w rezultacie cieszyć się posiadanym smartfonem oraz jego możliwościami.

Autor: www.euro.com.pl.