Wzmacniacz radiowęzłowy - co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Wzmacniacz radiowęzłowyChcąc stworzyć profesjonalny system nagłośnieniowy, nie sposób pominąć urządzenia jakim jest wzmacniacz radiowęzłowy. Do jego głównych zadań należy wzmacnianie, dystrybucja, a także przetwarzanie źródła bądź źródeł dźwięku. Do wzmacniacza, w zależności do potrzeb, jest podłączony jeden, kilka, a nawet kilkanaście głośników.

Warto dodać, że przetwarzany dźwięk charakteryzuje się naturalnym i autentycznym odwzorowaniem. W zależności od konkretnego producenta i modelu, poszczególne wzmacniacze różnią się od siebie parametrami technicznymi, a co za tym idzie, zastosowaniem.

Parametry techniczne wzmacniaczy radiowęzłowych

Wybór wzmacniacza w dużej mierze zależy od jego zastosowania. Im bardziej rozbudowany system głośników, tym moc wyjściowa urządzenia musi być wyższa. Ten parametr jest wyrażany w watach. Podstawowe modele charakteryzują się mocą do 100 W RMS, natomiast moc bardziej wydajnych wzmacniaczy oscyluje w granicach 350 W RMS. Najbardziej wydajne egzemplarze wyróżniają się mocą 650 W RMS. Jakie parametry techniczne mają jeszcze duże znaczenie?

  • Na szczególną uwagę zasługuje także pasmo przenoszenia, czyli parametr który opisuje w jakim zakresie częstotliwości jest przenoszony dźwięk.
  • Nie sposób pominąć liczby i rodzaju wejść. Im jest ich więcej i są bardziej różnorodne, tym wzmacniacz charakteryzuje się szerszym wykorzystaniem. Standardem są wejście typu MIC i AUX.
  • O przeznaczeniu opisywanego urządzenia decydują wyjścia linii głośnikowych. Warto się zapoznać z ich opisem przed wyborem konkretnego wzmacniacza.

Parametry fizyczne także odgrywają ważną rolę. Wybrane modele zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było bez problemu zamontować w szafie typu RACK 19". Część modeli ma wbudowany wyświetlacz LCD. To praktyczny dodatek, który pozwala na bieżąco monitorować pracę urządzenia. Aby zapewnić optymalną temperaturę pracy, praktycznie każdy wzmacniacz sieciowy jest wyposażony w wentylator. Jego pracą steruje układ elektroniczny, który dobiera prędkość obrotową odpowiednio do aktualnego obciążenia urządzenia.

Wzmacniacz radiowęzłowy

Wzmacniacz radiowęzłowy - kluczowe funkcje

Najważniejszą funkcją opisywanego urządzenia jest możliwość precyzyjnej regulacji głośności. Jednak nowoczesne wzmacniacze radiowęzłowe oferują zdecydowanie więcej. Które technologie są szczególnie przydatne?

  • W instalacjach typu Public Address, możliwość zarządzania strefami pozwala na swobodne modyfikowanie dźwięku w każdej z nich. Ta funkcja znacząco podnosi efektywność pracy w sytuacji, gdy pojawia się konieczność zarządzania np. 5 strefami nagłośnienia w tym samym czasie.
  • Wybrane modele mają wbudowany tuner radiowy, a także port USB i slot na karty pamięci. Możliwość odtwarzania plików w formacie MP3 sprawia, że wzmacniacz radiowęzłowy wyróżnia się wszechstronnym wykorzystaniem. W trakcie wyboru konkretnego egzemplarza, warto zwrócić na to szczególną uwagę.
  • Każde urządzenie powinno być wyposażone w zabezpieczenia, które chronią je przed awarią. Do najpopularniejszych należą ochrona przed przeciążeniem oraz zwarciem. Zbyt duża ilość prądu uruchamia aktywne zabezpieczenie i sprzęt automatycznie się wyłącza. Kolejne zabezpieczenie chroni przed przepięciem. Jest ono realizowane przy udziale elementów elektronicznych, które w trakcie przepięcia pochłaniają jego energię.
  • Funkcja jednego wejścia priorytetowego świetnie sprawdza się na różnego rodzaju konferencjach. W jaki sposób działa? W momencie aktywowania wejścia priorytetowego, wszystkie pozostałe zostają natychmiast wyciszone.

Wysokiej klasy wzmacniacz radiowęzłowy jest również wyposażony w limiter. Jego głównym zadaniem jest maksymalne wykorzystanie mocy głośników, przy jednoczesnej ochronie obwodów.

Źródło: www.napad.pl.

Komentarze