Wyposażenie warsztatu samochodowego - co warto wiedzieć?

Warsztat samochodowyZakładając swój własny warsztat samochodowy, będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i uposażenie naszego nowego zakładu. Wyposażenie warsztatu samochodowego, jakie wybierzemy, będzie podstawą założonego przez nas biznesu. Nie trzeba ukrywać, że będzie to również duży wydatek i najlepiej by było ponieść go tylko raz. W końcu zależy nam na zadowoleniu przyszłego klienta, komforcie i efektywności, oraz zminimalizowaniu kosztów.

Jakie wyposażenie warsztatu samochodowego jest konieczne?

Przeglądając hurtownie, sklepy specjalistyczne lub dziś już nawet aukcje online ze sprzętem do warsztatu, zauważymy, że oferta jest niezwykle obszerna. Specjalistycznych narzędzi, potężnych maszyn i różnego rodzaju uposażenia jest tak wiele, że trudno dokonać właściwego wyboru. Jeśli podejmujemy taką decyzję po raz pierwszy, warto wiedzieć, co jest najważniejsze przy zakupie wyposażenia warsztatu samochodowego i na co powinno się zwrócić uwagę.

Taki zakład potrzebuje przede wszystkim mebli. Mebli, które będą w stanie znieść ewentualne usterki wynikające z charakteru środowiska pracy. Powinny być wytrzymałe, łatwe do przenoszenia oraz najlepiej, żeby były odporne na wszelkiego rodzaju obicia. Dobrze jest zdecydować się na przykład na meble ze stali, które w przeciwieństwie do drewnianych, tak łatwo się nie zniszczą. Kupując tego rodzaju wyposażenie warsztatu samochodowego warto również zastanowić się nad jak największą użytecznością. Jeżeli kupujemy już mebel, postarajmy się by był w stanie pomieścić jak najwięcej. Zobaczysz, że szybko zabraknie Ci miejsca w Twoim warsztacie, jeżeli nie zakupisz odpowiednich mebli. W sklepach specjalistycznych znajdziesz kategorię lub dział "meble warsztatowe" - tam zacznij swoje poszukiwania.

Silnik samochodowy

Narzędzia i odpowiedni sprzęt

Kolejnym elementem będą oczywiście wszelkiego rodzaju narzędzia i maszyny, które umożliwią nam prowadzenie warsztatu. To one będą stanowiły podstawę naszej pracy, a od tego wyboru będzie zależało, jak radzić będziemy sobie w naszym własnym warsztacie. Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego składa się z następujących narzędzi:

  • Narzędzia manualne - będziemy potrzebować ich naprawdę wielu, najlepiej zaopatrzyć się w kilka różnych od siebie specjalistycznych kompletów. Oprócz takich podstawowych jak imbusy, klucze nasadowe, szczypce czy śrubokręty, nieraz użyć będziemy musieli kluczy przeznaczonych np. do filtra oleju w samochodzie.
  • Elektronarzędzia - wyposażenie warsztatu samochodowego oprócz narzędzi klasycznych powinno być zaopatrzone w odpowiednie elektronarzędzia. Wykonują one pracę swoich manualnych odpowiedników kilkaset razy szybciej i dokładniej. Mowa tu o np. szlifierce, wiertarko-wkrętarce czy choćby spawarce.
  • Podnośniki, najazdy itp. - będą to wszelkiego rodzaju sprzęt, który ułatwi nam pracę z pojazdem. Będziemy mogli łatwiej go przemieścić i zobaczyć, co jest z nim nie tak. Nieraz usterka znajdować będzie się w trudno dostępnym miejscu i bez takich urządzeń się nie obejdzie.
  • Sprzęt diagnostyczny - pełne wyposażenie warsztatu samochodowego będzie musiało zawierać specjalistyczne narzędzia, które umożliwią nam diagnostykę pojazdu. Za ich pomocą zbadamy, czy wszystkie elementy pojazdu są w odpowiednim stanie. Do takich urządzeń należą m. in. ciśnieniomierze, testery akumulatorów, szczelinomierze, suwmiarki czy przyrządy do kontroli geometrii zawieszenia.
  • Akcesoria - będą to pozostałe elementy wyposażenia naszego warsztatu, które pozwolą nam na jego prowadzenie. Są to na przykład wszelkiego rodzaju smary, płyny, oleje, elementy ubioru, które mają służyć ochronie, sprzęt higieniczny itd.
  • Podnośnik samochodowy

Pomiędzy kosztami a jakością sprzętu

Nie jest tajemnicą, że zakup wyposażenia warsztatu samochodowego będzie wiązał się z naprawdę dużym wydatkiem. Trzeba jednak myśleć o tym w kategorii inwestycji. Wydamy dużo, ale jak pokazują badania, zapotrzebowanie na warsztaty samochodowe stale rośnie. Na co drugiego mieszkańca Polski przypada więcej niż jeden pojazd. A jak wiadomo, maszyny te wymagają częstych przeglądów i napraw związanych z ich nadmiernym i niewłaściwym użytkowaniem. Warsztat samochodowy to interes, który z pewnością będzie prominentny. Dlatego nie warto oszczędzać na wyposażeniu i kupować sprzętu o nieznanym pochodzeniu. Lepiej zaopatrzyć się u autoryzowanych dystrybutorów lub znanych sieciach sklepów.

Autor: www.jptech-maszyny.pl.

Komentarze

Norbert
Skusiłem się ostatnio na pojemniki warsztatowe z q-box.pl powiem wam, że sprawdzają się świetnie. Narzędzia pochowane, pojemniki wytrzymałe, pojemne i zajmują mało miejsca. Wreszcie mam porządek w warsztacie.
GoodGuy
Z czasem bardzo doceniłem haki garażowe, np. z e-Armet są bardzo dobre. Świetnie uzupełniają komplet regałów, półek czy innych szafek na sprzęt, części i rozmaite drobiazgi. I rzeczywiście jest porządek jak się patrzy :)
https://e-armet.pl/pl/c/Haki-garazowe/518
Nathan
Swój warsztat wyposażyłem głównie dzięki Skladuj24.pl - zero problemów z wysyłką, a jakość wszystkich zamówionych rzeczy jest bardzo wysoka.