Wszystko czego musisz dopilnować, by uzyskać licencję transportową

BusProwadzenie własnej firmy transportowej to wyzwanie, któremu nie łatwo sprostać. Może okazać się, że jest to zbyt obciążające zadanie już na samym etapie zakładania firmy! Pamiętając własne początki, postanowiłam ułatwić życie przyszłym przedsiębiorcom i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę i czego dopilnować, aby pozyskać wymarzoną licencję transportową.

Zanim wystąpisz o posiadanie licencji transportowej

Istnieje mnóstwo usług, których świadczenie obwarowane jest licznymi wymogami, np. związanymi z pozyskaniem odpowiednich licencji, czy certyfikatów. Jedną z takich właśnie usług jest transport drogowy, zarówno osób, jak i rzeczy, w skali krajowej oraz międzynarodowej. Na początku swojej kariery biznesowej zetkniecie się z biurokratyczną machiną – ilość wymogów jakie należy spełnić na początek, może być naprawdę przytłaczająca dla osoby, która nie jest zorientowana w temacie. Dlatego też na początek proponuję, by dokładnie zapoznać się z Ustawą o transporcie drogowym, a konkretnie z punktami dotyczącymi zagadnienia jak uzyskać licencję transportową.

Autobus

Oczywiście nie jest konieczne, abyście znali ją na pamięć, niemniej jednak znajomość przepisów prawnych moim zdaniem jest podstawowym warunkiem do prowadzenia jakiegokolwiek biznesu. Z mojego doświadczenia wynika, iż bez wiedzy teoretycznej nie sposób poradzić sobie w tym interesie. Jako właścicielka firmy, która oferuje ogromny wachlarz usług transportowych (z transportem maszyn na lawecie i na naczepie niskopodwoziowej włącznie) przekonałam się niejednokrotnie, iż odpowiednia wiedza oraz fachowa ekipa to sposób na to, by móc utrzymać się w tym biznesie i aby się rozwinąć. Tylko w ten sposób można przekonać do siebie klientów, którzy docenią was za profesjonalizm.

Na ten temat z resztą będzie mowa w dalszej, bo odpowiednia wiedza to jeden z warunków, by zyskać licencję. Ale o tym przeczytacie w punkcie posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych.

Niezbędne dokumenty, czyli bez tego ani rusz

Niezależnie od tego, czy występować będziecie o uzyskanie licencji na transport krajowy, czy międzynarodowy, będziecie zobligowani, by przedstawić szereg dokumentów związanych z poświadczeniem o tzw. dobrej reputacji. Oznacza to w praktyce, iż przyszły posiadacz licencji transportowej musi być osobą o nieposzlakowanej opinii, tj. spełniać poniższe kryteria oraz obwarowania:

 1. Nie mógł zostać skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwa, takie jak:
 • Przestępstwa skarbowe
 • Przestępstwa karne
 • Przestępstwa przeciwko mieniu
 • Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
 • Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów
 • Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu
 • Przestępstwa przeciwko ochronie środowiska
 • Przestępstwa przeciwko warunkom pracy i płacy
 • Innym przestępstwom dotyczącym przepisów związanych z wykonywaniem zawodu
 1. Nie mogło zostać wydane w stosunku do niego prawomocne orzeczenie, które zakazywałoby działalności gospodarczej w obszarze transportu drogowego.

To newralgiczne wymagania, których niespełnienie automatycznie wyklucza możliwość pozyskania odpowiedniej licencji.

Dysponowanie odpowiednimi środkami

Auta ciężarowe

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się również z posiadaniem odpowiedniego kapitału. Jeśli zastanawia was, jak uzyskać licencję transportową, musicie wiedzieć, iż bez odpowiedniego zaplecza finansowego będzie to najzwyczajniej niemożliwe. To dość smutna i bolesna prawda, z którą musicie zmierzyć się już na samym początku. Przyznam się tu, iż początki mojej firmy były dość trudne właśnie z tego powodu. Moja firma uzyskała licencję, lecz na początku działalności mogliśmy zaoferować niewiele usług. Dziś obok zwykłego transportu, mamy do zaoferowania znacznie więcej, włączając w to transport specjalistyczny, choćby transport maszyn na lawecie i na naczepie niskopodwoziowej.

Skoro mowa o pieniądzach, musicie zdawać sobie sprawę o jakich kwotach mówimy. Do zyskania licencji potrzebne będą zatem poniższe kwoty:

 • 9 000 Euro na pierwszy pojazd samochodowy w transporcie drogowym
 • 5 000 Euro na każdy następny pojazd
 • 50 000 Euro w przypadku, gdy chcecie wykonywać transport drogowy w zakresie pośredniczenia w przewożeniu rzeczy

Posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych

Certyfikat kompetencji zawodowych to dokument bez którego nie uda wam się pozyskać licencji transportowej. Aby zdobyć certyfikat konieczne jest złożenie egzaminu przed komisją w Instytucie Transportu Samochodowego oraz uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu. Warto przed podejściem do egzaminu w pierwszej kolejności wziąć udział w kursie, co z pewnością pomoże podnieść wiedzę merytoryczną, ale i zyskać umiejętności praktyczne. Tylko w wypadkach, które zostały wyszczególnione w odpowiednich przepisach możliwe jest zwolnienie z konieczności zdawania egzaminu, jednak większość ze zwykłych przedsiębiorców będzie zmuszona zdać egzamin.

Egzamin zdany, finanse zapewnione, co dalej?

Jeśli spełniacie wszystkie wymogi, które zostały opisane powyżej, należy zadać sobie ostatnie pytanie, jak uzyskać licencję transportową? W tym celu konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie. Uczynić może to jednak wyłącznie taki przedsiębiorca, który poza spełnieniem wszystkich wymienionych wcześniej kryteriów, posiada też tytuł prawny do dysponowania pojazdem, czy też pojazdami samochodowymi. W takim przypadku należy wystąpić o przyznanie licencji, oczywiście składając odpowiedni wniosek. Licencja może zostać nam wydana na okres od minimum 2 lat, na maksimum lat 50.

Oprócz wypełnionego wniosku przedsiębiorca dołączyć musi szereg dokumentów. Są to:

 • odpis z ewidencji działalności gospodarczej / rejestru przedsiębiorców KRS
 • zaświadczenia: o nadaniu NIP, o nadaniu REGON
 • wykaz floty samochodowej wraz z kopiami dokumentów dopuszczających posiadane pojazdy do ruchu drogowego
 • oświadczenie o zamyśle zatrudnienia kierowców
 • dokumenty oceniające w sposób pozytywny finansową sytuację
 • zaświadczenie o niekaralności
 • kopia certyfikatu kompetencji zawodowych
 • dowód wniesienia opłaty za wydanie stosownej licencji

Jak pewnie widać, uzyskanie licencji transportowej nie należy do najłatwiejszych spraw. Niemniej jednak, nie jest misją niemożliwą do spełnienia. I choć z pewnością trzeba się nieco nagimnastykować, żeby w końcu osiągnąć upragniony cel, to satysfakcja z prowadzenia biznesu może być ogromną rekompensatą za wszystkie niedogodności i wyrzeczenia, jakie trzeba było ponieść, aby zdobyć swoją upragnioną licencję. Ja mogę powiedzieć tylko: warto było!

Autor - Fast-Trans z Poznania oferująca min. transport wózków widłowych, koparek i innych maszyn.

Komentarze