Wprowadzanie automatyzacji do procesów produkcyjnych, czyli o koncepcji smart

Automatyzacja produkcjiNowoczesne technologie rozwijają się w zawrotnym tempie. Jeszcze kilka lat temu używanie zegarka jako telefonu było odbierane bardziej jako scena z filmu science-fiction. Dziś jest to tak powszechne, że nie budzi najmniejszego zdziwienia. To w jakim sposób rozwija się gospodarka, wykorzystując wszechobecne tworzenie innowacji, znajduje ogromne odzwierciedlenie w stosowaniu robotyki i automatyki praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, oraz praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym, nawet najmniejszym.

Dziś nikt sobie nie wyobraża pracy bez komputera, dlatego te trendy przenoszone są wprost do produkcji. Maszyny i urządzenia naszpikowane elektroniką i milionami sensorów, stwarzają nowy wymiar życia, zwany otoczeniem smart. Zastosowanie wysokiej technologii, nie tylko czyni świat bardziej nowoczesnym, ale przede wszystkim umożliwia lepsze diagnozowanie problemów i zagrożeń, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania niepożądanych skutków, takich jak katastrofy czy wypadki.

Coraz bardziej powszechny staje się Internet i chmurowe przetwarzanie danych. Szacuje się, że w 2020 roku podpiętych do Internetu będzie 4 razy więcej urządzeń, niż wynosić będzie ówczesna populacja globu, czyli będzie to blisko 30 miliardów urządzeń i maszyn. Możliwość sterowania tymi urządzeniami zdalnie otwiera nowe możliwości, wobec których biznes nie pozostaje obojętny. Powstaje coraz więcej koncepcji i idei, które są zupełnie nowymi przedsięwzięciami w oparciu o możliwości jakie dają nowoczesne technologie. Codziennie powstaje blisko milion nowych aplikacji, oraz programów, które ułatwiają zarządzanie zetta bajtami danych pochodzącymi z urządzeń.

Koncepcje smart, to koncepcje przyszłości i stają się wyznacznikiem podejmowania decyzji w każdym aspekcie funkcjonowania człowieka, począwszy od życia prywatnego, na zarządzaniu miastami i fabrykami kończąc. Coraz częściej można się spotkać z pojęciem środowisko Industry 4.0, co w znacznej mierze odnosi się koncepcji zastosowania automatyki i robotyki praktycznie wszędzie, minimalizując ingerencję człowieka praktycznie do zera. Smart oznacza szybko uczący się system, szybciej reagujący na zmieniające się otoczenie, oraz elastyczny i coraz częściej, w pełni autonomiczny. Jak widać, postępu technologicznego nie da się zatrzymać. Firmy muszą inwestować w innowacje i szykować się do wprowadzania jak największej automatyzacji produkcji, aby móc konkurować na globalnych rynkach.

Komentarze